Akumulační nádrž a styl zapojení

   Dobrý den pane Valter. Dotaz je ohledně zapojení akumulační nádrže. Mám jednu nádrž 1000l zapojenou dvoubodově což není ideální z důvodu přisávaní studené z nádrže. Chtěl bych to předělat čtyřbodově. Ve Vaší knize píšete, že topná voda ze zdroje má být výš než výstup do systému topení. Schémata různých zapojení to mají opačně. To je má otázka, z jakého důvodu je Vaše uváděné zapojení lepší. Nebudu takto přicházet o část akumulace, která je v tom vrchlíku? Také uvádíte, že je výhodné vytvořit obtok akumulační nádrže pro rychlé zatopení. Prosím, pokud byste měl nákres tohoto zapojení, byl bych Vám moc vděčný. Vaše kniha regulace v praxi se suprově čte a je pro mne velkou inspirací a návodem. Fandím Vaší prací a přeji Vám mnoho úspěchu. Za kladnou odpověď moc děkuji.

   Dobrý den, průtok ze zdroje tepla jde přes celou nádrž a tím pádem ji celou nahřeje na skoro stejnou teplotu. Pokud je odběr tepla níže, tak jsem si sice snížil obsah akumulace o vrchní část, ale mám k dispozici vždy topnou vodu ohřátou zdrojem tepla. O teplo ve vrchní části nepřijdu (nikam se neztratí), jen je obtížné ho využít. Pokud zapojení otočíme, tak nedochází při ohřevu k průtoku přes vrchní část a tím pádem je ohřívána jen indukcí (teploty se snaží vyrovnat), ale protože voda má snahu se „vrstvit“, tak při ohřevu bez odběru tepla to není úplně ono. Hodně záleží na velikosti nádrže, provozu a umístění odběrů z nádrže. Když to hodně zobecním, tak zapojení se zdrojem tepla nejvýše bude vždy fungovat dobře, ale horní část je obtížně využitelná. Zapojení s odběrem tepla nejvýše je též možné, někdy i výhodnější, ale topenář musí vědět, co dělá, hlavně co se týká průtoků jak na straně zdroje, tak na straně spotřebiče tepla.
Na přiloženém obrázku části technologie je vidět princip by-passu, který jsem měl na mysli + ideální zapojení vývodů.

   Dobrý den pane Valter. Moc Vám děkuji za informace. Měl bych prosím ještě jeden dotaz. V příloze zasílám mnou navržené zapojení. Chtěl bych využít Vaše schéma čtyřbodového zapojení s možností přepojení na dvoubodové. Chtěl bych jen potvrdit, zda by to bylo funkční. U čtyřbodu bych uzavřel ventil V5 a V6 a zbylé otevřené. A pro dvoubod by se uzavřely ventily V1 a V2 a zbylé otevřené. Nevím, zda ventil V6 je důležitý, ale myslím si, že pro dvoubod ano a také pro rychlé natopení TUV a přitopení v ne příliš chladných dnech, kdyby se uzavřely ventily V1 a V4.Jde o vratnou vodu z topení. Jde o to, jestli by to proteklo přes aku ventily V2 a V3 při uzavřeném V1 a V4.Mám kotel na tuhá paliva Viadrus U32.Nejsem topenář, ale elektrikář, tak se omlouvám za mé neodborné vyjadřování. Děkuji moc.

   Dobrý den, jsem též elektrikář, ale když je člověk schopen říct co potřebuje, tak na formě nezáleží. Jako elektrikář máte tu výhodu, že si vodu můžete představit jako elektrický proud a vše je hned jasnější. Váš topný systém je též uzavřená smyčka, takže i zde platí, co odteče, tak musí přitéct (cestou nejmenšího odporu, případně se tok rozdělí jako u paralelního řazení rezistorů). Bez uzavřené smyčky topný okruh také nefunguje. Já hodně používám pastelky, abych si naznačil jednotlivé toky v potrubí (i u vašeho schématu:-). Vytiskněte si vaše schéma a barevně si naznačte topné smyčky v jednotlivých zapojeních.
Pro jakýkoli princip je důležité si ujasnit, z jakého důvodu tam ta akumulační nádrž je. Jestli proto, že kotel je předimenzovaný, pro ukládání přebytků tepla nebo z jiného důvodu. Budu se snažit trochu problematiku osvětlit na vašem schématu.
Čtyřbodové zapojení nádrže. Toto zapojení je nejlepší pro siný zdroj, když ho chcete provozovat na optimálním výkonu a teplotě (cca 80°C). Kotel jede optimálně, nezávisle na odběru jednotlivými spotřebiči. Nevýhoda je, nutnost natopit nádrž před tím, než je teplo použitelné pro spotřebiče. Výhoda je, že při odstavení kotle, teplo z nádrže do spotřebičů dostanete jednoduchým způsobem. Ve vašem schématu docílíte tohoto zapojení zavřením V5. Pokud bude mít vývod V2 velký odpor, tak i uzavřením V6.
Dvoubodové zapojení, bez akumulační nádrže. Zde kotel dodává teplo jen spotřebičům a je hodně teplotně závislý na odběru tepla, hrozí i přetopení při nulovém odběru. Tohoto stavu docílíte uzavřením V1 a V4. Je to podle mého, jen krátkodobé řešení pro rychlé zatopení při velkém odběru tepla.
Dvoubodové zapojení s akumulační nádrží (uzavřené V1 a V2). Zde kotel můžete provozovat v optimálním režimu, spotřebiče tepla si odebírají tepla kolik potřebují a přebytečný výkon jde do akumulační nádrže. Podmínkou je, že dynamický tlak kotlového čerpadla je větší než čerpadel spotřebičů, aby nedocházelo přisávání chladnější vody z nádrže. Při odstavení kotlového čerpadla a odborně udělaném zapojení (u kotlového čerpadla je zpětná klapka a odpor okruhu akumulační nádrže je podstatně menší než u kotlového okruhu) dojde k odběru tepla z akumulační nádrže. Toto zapojení je hodně háklivé na správné mechanické provedení (tlakové a průtokové vyvážení). Z tohoto důvodu bych navrhl záměnu uzávěru V5 za trojcestnou klapku např. ESBE, napojenou společnou cestou ke spotřebičům a jeden přívod by byl od zdroje tepla, jako nyní a druhý přívod z vývodu V1. Při provozu kotle by byl přepnut na odběr z kotle, jinak na nádrž.
Závěr: Ujasněte si důvod akumulační nádrže a z toho vám vyjde potřebné zapojení. Moje osobní zkušenost je, že co je univerzální, tak stojí za prd. Za pár let nebudete mít funkci v hlavě, otevřete/zavřete (vy nebo někdo jiný z rodiny) špatný uzávěr a je to nefunkční. Principiálně prověřte topné smyčky.

Odesílatel: petrd@centrum.cz