Baxi s dvěma okruhy

   Dobrý den, vážený pane.
   Prosím Vás tímto o radu jak nejlépe zapojit do zánovního kondenzačního kotle Baxi Luna 3 systém HT regulaci na druhý nízkoteplotní okruh pro podlahové vytápění. Situace je taková, že v podkroví je umístěn kotel a topí zatím pouze radiátory spolu s venkovním čidlem a modulačním term.QAA 73, budeme dodělávat přízemí kde je v celé ploše podlahovka. Dostal jsem se k manuálu Baxi kde doporučují dokoupit interface AGU 2500 (sestavu vč. př. čidla) a napojení na rozvaděč podlahového topení přes elektro ventil ozn.Y2,je tam ještě popsaný ventil Y1 který má uzavírat okruh radiátorů. Topenář mi na moje otázky nedovede odpovědět a Baxi neodpovídá.

Potřebuji prosím vědět jak a na jakém termostatu nastavit teplotu do okr. podlahovky,jak nastavit teplotu do radiátorů, bude na termostatu okruhu radiátorů ON/OFF možnost nastavit časový program spínání kotle, bude to vůbec fungovat? "Odborný " topenář si zapojením není jistý a tak jeho rada nad zlato je výměna kotle za Geminox DC pro dva okruhy… Děkuji za Váš čas.

   Dobrý den, to víte, už jste si koupil kotel, a proto jste pro ně už nezajímavý. Je to smutné, ale je to tak. Též je smutné, že topenáři shrábnou rabat z kotle a regulace, který je právě určen pro financování odstranění problémů se zakázkou a problémy přehazují na zákazníka a techniky MaR (měření a regulace).
   Když se vrátím k otázkám, tak vás chci předem upozornit, že předprogramované regulátory od výrobců kotlů jsou jednoúčelové stroje a musí být bezpodmínečně dodržené elektrické i topenářské zapojení, jinak dojde k špatné funkci regulace (kotle) v horším případě k celkové nefunkčnosti. Já bych Váš případ řešil jinak, ale pokud budu vycházet ze stávajícího stavu, tak interface AGU 2.500 je celkem přijatelné řešení.
   Stáhl jsem si manuál na stránkách Baxi www.baxi.cz/res/data/000032.pdf a zde jsem našel odpovědi na vaše otázky. Protože máme už zakoupený prostorový snímač/ovladač QAA 73 předpokládám, že ho budete chtít použít, takže pro okruh radiátorů dáte prostorový termostat a pro podlahové topení osadíte QAA 73 (nelze zaměnit).
   1) Potřebuji prosím vědět jak a na jakém termostatu nastavit teplotu do okruhu podlahovky?
   1o) Nastavujete na QAA 73 jako doposud.
   2) Jak nastavit teplotu do radiátorů?
  2o) Denní programování je nutné provádět přímo na ovládacím panelu kotle. Též by to mělo jít obejít použitím prostorového termostatu s týdenním časovým programem a na kotli nastavit provoz 24hod denně. Bude to mít nejspíše jednu nevýhodu a tu, že kotel se bude nejspíše vnitřně temperovat (bude jakoby v pohotovosti), protože prostorový termostat je tu nejspíše pro funkci „chci/nechci aktuálně topit“.
   3) Bude na termostatu okruhu radiátorů ON/OFF možnost nastavit časový program spínání kotle?
   3o) Otázku jsem zodpověděl výše. Též bude záležet, jaký si koupíte:-)
   4) Bude to vůbec fungovat?
  4o) Mělo by. Je to trochu alibistická odpověď, ale u výrobců kotlů nikdy nevíte, co se na konkrétním výrobku změnilo. Doporučuji, pokud do toho půjdete si dojednat podmínky pro případné vrácení.
   Závěr: Není to ideální řešení, ale problém s tím vyřešíte.

   Dobrý večer, děkuji a klaním se před Vámi, že na nás amatéry si najdete v dnešní době čas.
P. S jaké je prosím ideální řešení?

   Dobrý den, Ideální řešení jste už asi prošvihl (zbytečně jste investoval do některých zařízení), když bereme jako ideální řešení takové, kde je nejlepší poměr cena/výkon, ale popíši Vám 3 základní řešení vašeho případu s pozitivy a negativy a které realizujete, záleží na vás :-)
  1) Rozšíření AGU 2.500. Pozitiva: Nízká cena, a pokud se spokojíte s menším komfortem, tak nejsnadněji realizovatelné řešení. Negativa: Jednoúčelové zařízení tj. nelze nijak rozšířit a při výměně kotle to můžete zahodit. Protože manuály jsou dělané všelijak a firmware „krabičky“ se různě mění, tak nikdy dopředu nevíte, jak se to bude chovat.
   2) Rozšíření OCI 420 + regulátor Siemens RVS. Pozitiva: Je to přeprogramovaný regulátor, ale lze rozšiřovat např. krb, soláry atd. a zároveň lze použít pro další kotel (výměna kotle), protože jeho životnost je větší než kotle a není vytvořen pro jeden druh kotle. (www.baxi.cz/res/data/003/000434.pdf). Též cena je rozumná. Negativa: Jsou jasně definovaná topenářská zapojení, která se musí dodržet. Je z čeho vybírat (je jich hodně), ale atypické věci s ním neuděláte. Nezajímavý a drahý dálkový dohled. Nemožnost vybočení z profese topení.
   3) Volně programovatelný řídicí systém + AGU 2.511. Pozitiva: Uživatelský software se dělá na konkrétní zakázku, takže nemůže dojít k tomu, že regulace něco neumí. SW se může kdykoli přizpůsobit zákazníkovi a ne že se zákazník přizpůsobuje zařízení. Takže ať to topenář udělá jakkoli, není problém. Regulátoru je jedno co je tam za kotel, ventil atd. vše se dá upravit, takže je to dlouhodobá investice a pořád se nekupuje nové a nové zařízení. Není problém udělat dálkový dohled/ovládání přes internet, SMS atd. Prostorové ovladače se též můžou udělat na zakázku a nemusejí ovládat jen topení. To v podstatě platí i pro regulátor. Může ovládat např. světla, žaluzie, světlíky, bazén, posílat různé hlášení SMS při různých stavech (požární zabezpečení, zabezpečení objektu, přetečení jímky atd.) Prostě je to zařízení, které jen doplňujete a nekupujete pořád nové zařízení s různým ovládáním. Zařízení se chová jako celek, který se vám přizpůsobuje a to je podle mého ideální řešení. Negativa: Prvotní větší investice. Je nutné si dobře vybrat realizační firmu.

Odesílatel: npetr@seznam.cz

Komentáře

Dobrý den.Mám kotel Baxi

Dobrý den. Mám kotel Baxi prime storage 240 napojeny na ústřední topení.
Nyní do nástavby domů plánuji podlahové topení a nejsem si jisty zda topenář úplně chápe zapojení.
Nutí mě zapojení oba okruhy na čerpadlo z kotle. Co jsem koukal na manuál, tak se mě to moc nezdá.
Můžete mě poradit optimální zapojení? Děkuji. Martin.

Kotel Baxi - odpověď

   Dobrý den, to je jako bych se vás zeptal, jaké je u nás počasí ;-) Těch informací není ani minimum.
V některých situacích můžou být oba dva okruhy napojené na jedno (kotlové) čerpadlo.
   Jestliže se chcete vyhnout na 99% problémům a odpovědím typu „nojo, když vy jste neměl projekt “, tak si nechte udělat projekt topení či jen základní návrh realizace od projektanta. Řešil jsem to tady tisíc krát a lidé se prostě neponaučí. Těch pár stovek vás nezabije a máte jistotu, že za své peníze jste dostal maximum. Když si vybíráte nové auto, tak byste si taky nekoupil nějaký samoděl . Je spousta řemeslníků, kteří dokáží udělat kvalitní topný systém bez projektu (protože si jednoduchý projekt sami vytvoří v rámci domácí přípravy) ale věřte tomu, že jste na takového narazil. Když to netopí nebo špatně funguje, tak už je pozdě a náklady jsou následně desetinásobné a více, než by, stojí projekt a tím i jistota úspěchu.