Nefunguje regulace dle nastavené teploty místnosti – kotel BAXI

   Prosím o radu, názor či řešení, budu vděčen za každý podnět: Kotel Baxi Luna Platinum GA 24, cca 12 let v provozu nereaguje na nastavenou teplotu místnosti v obslužné jednotce QAA 75, namontované v referenční místnosti. Kotel spíná bez ohledu na to, co je nastaveno v této jednotce. I při teplotě v místnosti 20°C a požadované např. 15°C kotel topí, teplota topné vody cykluje od minimální teploty náběhu (25°C) až např. k 37°C – teploty jsem kontroloval v obslužné jednotce a odpovídají hodnotám uvedeným na řádku 8312. Kotel přitom nerespektuje vůbec žádanou teplotu kotle na ř. 8311, která vychází např. 34°C. Kotel tak vlastně cykluje v hodinových intervalech, nevypne při nastavené teplotě v místnosti, což zákonitě vede k přetápění místnosti a poté vychladnutí.
   Obslužnou jednotku mám navolenou jako Prostorovou jednotku 1, k tomu přiřazen okruh vytápění 1, na řádku 742 dle návodu je hodnota --. Svorky termostatu (svorkovnice M1, kontakty 1-2) jsou spojeny propojkou, což je v souladu s návodem, protože používám ovládací jednotku QAA75 na stěně v referenční místnosti Tato obslužná jednotka je spojena trojvodičem s kotlem, připojení je korektní. Používám klasické deskové radiátory.
   Co jsem vše vyzkoušel: měnit vliv prostoru, od 0 až po 100%, sklon topné křivky, min. teplotu náběhu, max. teplotu náběhu, dokonce vyndat propojku termostatu, odpojit venkovní čidlo ad. vše bez efektu. Kotel si vesele topí v intervalu topné vody 25°C až cca 37°C pak vypne a až klesne teplota topné vody, znova zapne. Jako by byl ve režimu, kdy obslužná jednotka je umístěna v kotli, která neber v úvahu teplotu v místnosti. Přitom 12 let fungoval dobře. Je to na výměnu elektroniky či lépe celého kotle? Dá se kotel vrátit do nějakého továrního nastavení v sekci Konfigurace? Možná se tam nějaké hodnoty přepsaly? Moc děkuji.

Dobrý den, začnu odzadu.
 1) Hodnoty se sami nepřepíší. Teoreticky, viděl jsem to za 25 let jednou, to může skočit do továrního nastavení.
 2) Pokud to v minulých letech fungovalo, tak musí být zapojení v pořádku (i podle popisu).
 3) QAA55 není termostat, ale regulátor, který se snaží plynule reagovat na tepelné ztráty a svým výkonem tyto ztráty kompenzovat (pokud nepřesáhne parametr 760). Není to regulace ZAP/VYP, ale ekvitermní regulace s vlivem prostoru. Topná křivka nebo korekce je nastavená veliká a vliv prostoru to nedokáže kompenzovat. Výchozí hodnoty (křivka = 1.6; posun = 0; vliv = 40%; spínací diference = 1°C.
Nejlepší řešení by bylo nastavit tam parametry které tam byly v minulých letech. Pokud budete chtít pomoci, potřebuji nastavení všech parametrů (minimálně 700 až 900).
 4) Proč kotel cykluje: Odběr tepla je nižší než jeho minimální výkon. Kotel sjede na minimální výkon, ale ten je i tak velký, takže začne růst teplota topné vody a on vypíná z „donucení“.
 Řešení:
 a) Vyzkoušet správný průtok kotlem. Otevřete všechny radiátory. Pokud cyklování ustane, tak je s kotlem vše v pořádku, jen je nízký odběr tepla. Pokud bude i tak cyklovat, zkontrolujte filtr na topné vodě, funkci čerpadla a vše co se týká průtoku v topném systému.
 b) Nastavte správně parametry regulátoru a kotel bude i vypínat.

   Dobrý večer, omlouvám se, že odpovídám z firemního mailu, je to pro mě rychlejší. Parametry mám nastaveny jako v minulých létech, ještě to vše zkontroluji. Řádky 700 až 900 (komplet topný okruh) Vám pošlu zítra, budu rád, jak se na to podíváte.
   S tím nižším odběrem tepla máte určitě pravdu, ale nechápu to, že kotel cykluje i tehdy, pokud snížím požadovanou teplotu v místnosti z 20 na např. 10 či 15°C a kotel nevypne, přitom by podle mě měl vypnout nebo aspoň snížit výkon, protože v místnosti je přetopeno na 21,5°C. Chybí mi tam tedy ta vazba na skutečnou teplotu v místnosti. Zkoušel jsem to pro vliv prostoru od 0 do 100%, nic se na chování nezměnilo. Čistě ekvitermní regulaci nepoužívám, potřebuji vazbu na teplotu v místnosti.
V závěru píšete, že mám nastavit správné parametry regulátoru, nemáte nějaký vzorový předpis? Moc děkuji za Vaši rychlou reakci a Váš čas.

   Dobrý večer, když povinu problém s průtokem (lidé si mylně myslí, že servisní technik kotle jim vyčistí filtr na topné vodě, což skoro nikdo nedělá, když se mu to neřekne) a budeme se bavit o tom, že je problém v řízení kotle, tak nastal tento stav: Strmost nebo posun topné křivky je velký, vliv prostoru je malý a výpočet požadované teploty nepřekročí vypínací mez a též není nastaveno omezení teploty prostoru, takže kotel má topit, ale na nízkou teplotu. Protože není odběr tepla tak kotel jede na minimální výkon (už nemá kam ubírat) a cykluje kolem požadované teploty topné vody (tam bude podle popisu kolem 27°C).
Myslím si, že nastal jeden z těchto stavů:
 a) Na jaře chtěl někdo topit, i když regulace nechtěla a došlo ke změně parametrů ;-)
 b) Bylo to nastaveno špatně (neekonomicky), ale vše zachraňoval parametr 760, kde došlo ke změně.
 c) V nastavení nedošlo ke změně, ale protože byl velký odběr tepla, tak se neekonomické nastavení tak neprojevilo (čím nižší odběr tepla, tím více je provoz náchylnější na špatné nastavení).
 d) Je problém s průtokem kotlem. Jen můj poznatek: většina problémů po letech provozu je způsobena závadou na topném systému ne v regulaci nebo jejím nastavení.
Závěr:
Ekvitermní řízení je tam vždy. Vlivnost prostoru se projevuje podle parametru 750 od --- do 100%. Pokud je špatně nastavené ekvitermní řízení, vlivnost prostoru nemusí „přemoci“ požadavek ekvitermu. Vzorový předpis není, protože každý dům je jedinečný (kdyby byl, tak by tyto parametry mohly být konstanty a nezatěžoval by se tím zákazník). Čím více a přesnějších informací mi dáte (topný systém; teplotní spád; konstrukce domu; použití domu atd.) tím budou mé rady přesnější.
Jste si jistý, že průtok kotlem je v pořádku?

   Dobrý den, děkuji za Vaše vysvětlení, všechno zní logicky, ale pořád to neřeší to chování kotle, že pokud dám vliv prostoru 100%, měl by se regulátor chovat bez vlivu ekvitermní křivky. To znamená regulovat jen podle teploty v místnosti, což nedělá.
   Mám ještě jeden čerstvý poznatek: Nastavil jsem v QAA shodnou teplotu útlumovou a komfortní na 16°C. Časový program mi večer vypíná v 21:00 na útlumovou a ráno v 6:30 zpět na komfortní. A co se nestalo: Ráno v 6.30 kotel naběhl a topí i když by podle mě neměl. Požadavek na teplotu v místnosti se přece nezměnil. To nechápu.
Průtok kotlem je v pořádku, filtry vyčištěné.

   Dobrý den, toto je regulace, ne jednoduchý termostat ZAP/VYP. Změnou jednoho parametru z toho termostat neuděláte (těch 10 000 parametrů tam není jen tak). To je jako byste do auta s benzínovým motorem nalil naftu a myslel si, že máte naftové auto. Takto se nikam nedostaneme. Znovu si přečtěte naší konverzaci. Pošlete mi popis domu a topného systému (viz předešlý mail) a parametry QAA ať najdeme chybné nastavení.

Dobrý den, posílám výpis od řádku 700 až 900.
Topný systém: RD, 2 podlažní (spodní podlaží jen mírně temperuji), zateplený 10 cm polystyren, nová okna izolační dvojskla, zateplené stropy,10 cm miner. vatou, půdorys domu 10x12 m, tepelné ztráty jsem nikdy neřešil, ale když ještě kotel fungoval normálně, tak na vyhřátí stačila teplota otopné vody i ve velkých mrazech (-15°C) max 50°C, normálně přes zimu se mi tepl. vody pohybuje okolo 38°C (proto jsem si nastavil i náběh. teplotu na 46, ve velkých mrazech ji zvyšuji na 52). Topení mám klasické radiátorové, deskové. Asi je těch informací málo, ale výpočet tep. ztrát jsem nikdy neprováděl, nebyl k tomu důvod, vše fungovalo, jak mělo. Náklady na topení byly snesitelné, teď je ovšem jiná situace.

   Dobrý den, změňte parametry: 740 = 8°C; 760 = 1°C. Zkontrolujte: 40 = Prostorový přístroj 1; 42 = Topný okruh 1; 48 = žádné (eliminujeme případně vadné tlačítko).
Předpokládám osazený venkovní snímač, jen kotel bez směšovacího okruhu (ventilu); bez přípravy TUV (bojler).
Jestliže to nepomůže, tak to bude chtít hlubší analýzu. Pro začátek budu potřebovat výpis parametrů 1859 až 1880; 2210 až 2500; 5710 až 6022; 8000 až 8011; 8304 až 8330; 8700 až 8749.

   Dobrý den, moc děkuji za rady, parametry jsem změnil, sleduji chování na AREXX čidlech a na QAA, prozatím to vypadá, že to je stejné jako předtím.
Hodnoty na řádcích 8304 až 8330 v sekci Diagnostika zdroje tepla se samozřejmě v průběhu ohřevu TV mění. Mám Vám to vypsat v době, kdy kotel nejede nebo v době hned na počátku ohřevu TV nebo konci ohřevu, než kotel vypne?
Ještě upřesnění BAXI Luna Platinum je s průtokovým ohřívačem TUV. TUV mám zablokované, abych nerušil přípravu TV.
Venkovní snímač je instalovaný, směšovací okruh nemám. Děkuji a přeji hezký den.

   Dobrý večer, hodnoty zkuste opsat v co nejvíce stavech ať si udělám představu o chodu kotle. Jestli se chování nezměnilo, tak půjde o nějaký detail, který se těžko hledá, takže čím více informací, tím je větší pravděpodobnost, že mě to nasměruje správným směrem.

   Dobrý den, kromě této části mám hotové vše. Pošlu, až to vše popíšu. Zítra mám pracovní povinnosti, dostanu se k tomu až v sobotu. Teplota otopné vody opět cykluje - 24 až 34°C v hodinových intervalech. Přeji hezký večer.
  
Dobrý den, pane Valtere, trochu mi trvalo, ale posílám konečně dva soubory s požadovanými údaji. Chtěl jsem Vám velmi poděkovat, protože při vypisování hodnot ze sekce Konfigurace jsem narazil na nesoulad s jinými záznamy a to na ř. 5977 „Funkce vstupu H5“, kde byl navolen "Prostorový termostat", kdežto ve starších záznamech jsem měl volbu "žádný". Zkusil jsem to změnit a zdá se, že Kotel začal pracovat lépe. Nechápu docela souvislosti, jedině, že tento vstup očekával nějakou hodnotu z Prostorového termostatu a pokud ji neměl, tak se přepnul do stavu regulace dle teploty otopné vody?
   Hodně rovněž pomohla ta volba minimální teplota náběhu z 25 na 8°C na ř.740, po volbě se nic sice nezměnilo, ale pak jsem zjistil, že tu min. teplotu náběhu je nutno zvolit i v sekci KOTEL na ř.2210 (resp. předtím ještě tuto hodnotu povolit i na řádku OEM 2210. Doufám, že mé zásahy nebyly zcela nekorektní. Každopádně výsledek vidím v tom, že kotel je schopen ohřívat vodu i na nižší teplotu, teď např. i pod 30°C a reagovat tak na nastavenou teplotu v místnosti 20°C a udržovat ji. Velmi děkuji!
   Pokud můžete, podívejte se na nastavení, jestli tam nemám nějakou další velkou "botu". Kotel se totiž chová zvláštně pokud využívám i ohřev TUV. Zkusím vysvětlit: V případě ohřevu TUV se přepne 3cv do pozice, kdy topná voda proudí přes sekundární výměník a ohřívá tak TUV. Po ukončení odběru TUV se 3cv přepíná zpět do pozice na topný okruh. Tady ale vzniká občas a nepravidelně problém. Ten 3cv se nepřepne do pozice topného okruhu. V důsledku toho nahřátá voda neustále cirkuluje přes sekundární výměník, teplota kotle např. 45°C (řádek 8310) klesá velmi pomalu a zůstává nad žádanou teplotou např. 39°C (řádek 8311). Kotel tedy nesepne a netopí, i když by měl. Teplota v místnosti klesá (topná voda stále cirkuluje přes sekundární výměník). Kotel se "vzpamatuje" většinou až po krátkodobém odběru TUV, kdy se 3cv přestaví, teplota kotle klesne pod žádanou teplotu a kotel začne topit do systému. Co jsem zjistil: Pozice 3cv (rep. signál z elektroniky pro 3cv) na ř.9033 (Relé výstupu QX3) je skutečně "zap", což znamená, že elektronika nepřepla 3cv do pozice pro topný okruh – v tom případě by na řádku muselo být "vyp". Pokud jsou mé úvahy správné, problém by neměl být v 3cv ani v relátku, které ovládá 3cv, ale v elektronice. To může mít samozřejmě hodně příčin, vadná součástka, ale i něco špatně nastaveného v konfiguračním souboru. Proměřil jsem všechna čidla, vyměnil jsem je, vyměnil jsem i čidlo průtoku topné vody, zkontroloval i sítko TUV, vše je OK. Je mi jasné, že uvedené chování není zcela problém regulace, ale přesto se Vás chci přeptat na Váš názor. Moc děkuji za jakoukoliv radu

   Dobrý den, jsem rád, že už ohřev topné vody pracuje podle vašich představ ani podle zaslaných hodnot tam nevidím žádný problém.
Co se týká TUV zkuste si pohrát s parametry 1620 a 5040. Pokud to nepomůže budu potřebovat přesný popis zapojení (průtokový ohřev nebo nějaký zásobník, cirkulační čerpadlo atd.) a výpis parametrů 1610 až 1680; 5011 až 5151.

   Moc děkuji, kotel mi teď krásně moduluje výkon, dokonce při dnešním počasí (u nás je slunečno) vypnul, protože teplota v ref. místnosti se drží i vlivem energie slunečního světla.
V řádku 1620 mám „24 hodin denně“, řádek 5040 v QAA nemám, protože mám průtokový ohřev bez cirkulačního čerpadla. Ten řádek je zřejmě jen u modifikace kotle se zásobníkem ohřáté pitné vody, pokud se nepletu. Parametry vypíšu a pošlu, budu rád, jak se na ně podíváte. Ještě jednou děkuji.

   Ještě jednou dobrý den, doplnil jsem dříve zaslaný soubor o řádky 1600 – 1680.
Kond. kotel BAXI Luna Platinum 24 GA – s přípravou TUV, bez zásobníku (jen průtokový), bez cirkulačního čerpadlo pro TUV.
Pokud byste přišel na nějaký nápad, ověření, napište prosím. Včera jsem testoval 3cv pomocí Testů vstupů/výstupu pomoc řádků 7700/Relé výstup QX2 a Relé výstup QX3. Provedl jsem asi 30 změn, zdá se, že relátko i 3cv funguje korektně. Problém bude tedy zřejmě v řídící elektronice, nastavení parametrů apod. Krajní možnost je nákup nové desky elektroniky…ale ta cena! Moc děkuji a přeji hezký den.

   Dobrý den, deska bude na 80% v pořádku, toho bych se nebál. Když už něco, tak by mohl být vadný snímač teploty (ukazuje jinou hodnotu, než tam je – zrovna jsem to řešil zde: https://jvalter.cz/plynovy-kotel-junkers-zwe-24-3-mfk-neohriva-tuv)
   Zajímal mě řádek 1630, ale napsal jsem 1620, asi bych si měl už dát pauzu :-) Hodnoty jste poslal a nevidím tam žádný zásadní problém (příště napište co máte nadefinováno na QX2 (5891) a QX3 (5892). Zkuste vypsat hodnoty čidel a výstupů, když TUV funguje a potom v nefunkčním stavu. To by nám mělo napovědět kde je problém.

   Dobrý podvečer, děkuji za rychlou reakci, snímač teploty TUV jsem měnil 2x, taky jsem měl na něho podezření, ale nepomohlo to. Jejich odpor jsem měřil a bylo to OK. Mikrospínač průtoku TUV jsem měnil taky.
Přikládám požadovaný výpis (je to i v tom souboru, co jsem Vám zaslal):
   5890 Výstup relé QX1 Čerpadlo TO1 Q2
   5891 Výstup relé QX2 Čerpadlo kotle Q1
   5892 Výstup relé QX3 Průtok ohřev akč. člen Q34

   5894 Výstup relé QX4 Žádná
Je to v pořádku, že jsem testoval přepínání 3cv pomoci testů QX2 a QX3?
Hodnoty čidel a výstupů vypíšu pro oba případy (funkční / nefunkční), ale ten stav je Náhodný, možná to nebude hned.
Jen pro upřesnění – které hodnoty čidel a výstupů byste potřeboval?
Cením si Vaší velké snahy a rád pak přispěji i na provoz Vašeho webu.

   Dobrý den, ano testování pomocí 5891 a 5892 by mělo být v pořádku. Bohužel 100% bych to mohl říci, jen pokud bych byl u kotle.
Koukněte, jestli máte řádek 6205. To by měl být reset na standardní parametry, ale ne všechny regulátory ho mají. Před resetem si opište nastavení všech parametrů.
Pod snímačem průtoku by měl být filtr s redukcí průtoku. Kouknete na čistotu a jestli je v pořádku pružina.
Pro zjištění závady je důležité znát stav: teplota TV; teplota zpátečky; teplota TUV; stav snímače průtoku TUV; stav čerpadla; stav trojcestného ventilu.

Dobrý večer, moc děkuji. V režimu OEM mám řádky:
   6200 – Uložení stavu čidel
   6204 – Uložení stavu parametrů
   6205 – Reset na stand. parametry
Všude je “ne“.
Použil jsem prozatím jen řádek 6200, po výměně ioniz. elektrody a testu posuvu.
Zbylé dvě volby jsem prozatím nevyužil, protože jsem se nikde nedočetl, co vlastně provedou. Jestli se přemaže vše, tzn. i Konfigurace nebo jen něco. Nevím.
Vše zítra prověřím vč. filtru (to je ten, který je umístěn v té části, kde je snímač průtoku TUV?), pružinky jsem si minule nevšiml. Jakmile se pak závada objeví, zjistím požadované hodnoty a průběh v čase. Pak bych se ozval. Ještě jednou vřelé díky

Omlouvám se, pane Valtere, ale mám trochu problém, najít příslušné řádky, jak jste vyžadoval, pro:
stav snímače průtoku TUV -?
stav čerpadla -?
stav trojcestného ventilu
– to by mohl být řádek 9033 – „zap“ je stav pro topný okruh a „vyp“ je stav pro přípravu TUV. Moc děkuji za radu

   Dobrý den, pár informací:
 1) Parametry s čísly programů 1 – 54 jsou uloženy pouze v přístroji QAA75.
Všechny parametry od čísla programu 500 jsou uloženy v LMS a přístroj QAA75 je po připojení automaticky převezme-aktualizuje.
 2) 6200 - Uložení stavu čidla: Základní přistroj ukládá o půlnoci stavy na svorkách čidel.
Pokud po uložení čidlo selže, základní přístroj generuje chybové hlášení. Pomocí tohoto nastavení je možné hodnotu na čidle ihned uložit. To je nutné, když je např. čidlo vědomě odstraněno a dál není potřebné.
   6205 - Reset na standardní parametry: Všechny parametry lze opět nastavit na tovární hodnoty. Neplatí to pro obslužné stránky: Čas a datum, Obslužná jednotka, Rádiová komunikace, všechny časové programy a žádanou teplotu v ručním provozu.
 3) Ano, měl jsem na mysli filtr u snímače průtoku (nejlépe zrcadlově čistý, hlavně při kontrole proti světlu bez nečistot). Redukce průtoku jsou různé konstrukce, ale nějakou pružinu předpokládám. Musel bych to vidět. Protože je to občasná závada, hledal bych to zde.
 4) Pro zjištění závady je důležité znát stav: teplota TV (B2 -> 7760, 8310); teplota zpátečky (B7 -> 8314); teplota TUV (B38 -> 7750, 8830); stav snímače průtoku TUV (H4 -> 7860,7862); stav čerpadla (Q1 -> 8304, 8308); stav trojcestného ventilu (QX2, QX3 -> 9032, 9033).

   Dobrý večer, moc děkuji, začnu od toho filtru, budu to pak nějakou dobu sledovat, pokud nepomůže, zkusím reset (parametry pak porovnám), pokud nepomůže, ozval bych se s dovolením s těmi hodnotami při korektním a nekorektním chování kotle.
Bude to asi nějakou dobu trvat, ale určitě bych se ozval, i kdyby se to začalo chovat správně.
Přeji hezký večer, a ještě jednou děkuji.

   Dobrý den, vážený pane Valtere, cca před 2 měsíci jste mi radil k nestandardnímu chování mého kotle Baxi Luna Platinum 24 GA – viz níže. Na Vaši radu jsem zkontroloval turbínkový průtokoměr s filtrem – raději jsem koupil celý nový díl. I po výměně se kotel někdy po odběru TUV nepřepne na topení, i když by měl.
Zkusil jsem rovněž uvést kotel do stand. nastavení na ř.6205 – obávám se, že to nebylo tovární nastavení, ale nějaké dřívější uložené uživatelské nastavení. Rovněž to nepomohlo.
V posledním mailu jste chtěl po mně výpis hodnot v situaci, kdy se kotel chová neregulérně a přestal topit a v situaci, kdy kotel funguje řádně. Přikládám výpis v souboru xls na listu 1.
   Je mi jasné, že to je hledání jehly v kupce sena, ale budu rád, když se na to ještě jednou podíváte. Někde na fórech jsem četl, že LMS může fungovat řádně, ale impuls, který posílá systém na ovládání relátka 3 cv nejde přímo, ale přes tranzistor, který dává patřičný proud pro sepnutí relátka. Tranzistor prý nemusí sepnout. Prý to může být i příčina.
Pořád si myslím, že by to mohlo být v nastavení, možná nám něco uniká v konfiguraci kotle, už skutečně nevím. Děkuji za jakýkoliv názor.

   Dobrý den, protože při nevhodném chování máme v parametru 9033 ZAP, tak problém bude v nastavení. Zkuste nastavit tyto parametry: 2460 -> 1°C; 2461 -> 1°C; 2462 -> 2°C. Jestliže to pomůže, tak hodnoty doladíme (opět zapisujte hodnoty do tabulky).

   Dobrý den, určitě vyzkouším, ale protože se závada projevuje nepravidelně, musím to testovat aspoň pár dnů. Pak bych se ozval.
Pokud tomu rozumím, dojde k zúžení pásma regulace TUV (2460,2461, 2462). Je zajímavé, že v manuálu LMS ke kotli Brotje jsem našel u těchto tří parametrů hodnoty 4°C, 5°C a 7°C (Baxi má 0,10,10). Nastavím to tedy na Vámi doporučované hodnoty 1, 1, 2.
Ještě otázka: Protože se jedná o to, že kotel nezačne topit neměly by se změnit spíše parametry u řádků pro TO – 2454, 2455, 2456? Děkuji a přeji hezký den.

   Dobrý den, začal bych tím, že nedojde k vypnutí TUV. Aby se to určitě projevilo, navrhl jsem extrémní hodnoty. Pokud to bude tento problém, tak je ještě směníme (budu vycházet z tabulky).
Když byste chytil „špatný“ stav i po změně hodnot (změna nepomohla), tak stejné hodnoty dejte do parametrů 2454 ~ 2456 a sledujte, jestli to nepomůže, když už jste je zmínil.

   Dobrý večer, změny u TUV (2460,2461, 2462) nevedly k úspěchu. Opět se mi projevil stav, kdy 3cv byl pořád otevřený pro TUV, voda cirkuluje přes sekundární výměník a kotel přestal topit. Až po puštění TUV na 5 se zrušil parametr 9033 ZAP na VYP a následně kotel topit začal.
Změním ještě hodnoty na řádcích 2454, 2455, 2456 na 1,1,2.
Vzhledem k tomu, že zítra jdu do práce nemohu dopoledne sledovat stav kotle, ale budu mít všechny teplotní křivky v grafech z čidel AREXX, tak to odpoledne projdu.
Ještě jsem se chtěl přeptat, zda ty nově nastavené „extrémní“ hodnoty nemohou vést k nějakým nebezpečným jevům při topení nebo ohřevu TUV (rychlé cyklování apod.).

   Dobrý večer, nebezpečí nehrozí. Z dlouhodobého hlediska je toto nastavení nevhodné, ale pro náš test v rámci dnů je to přijatelné.
Pokud ani nastavení TO nepomůže, vraťte hodnoty zpět a zkuste postupně i nastavení parametrů:
 1) 861 -> režim vytápění
 2) 1680 -> VYP
 3) 5734 -> Topný okruh + 5736 - Zap
Přemýšlím, jestli by nestálo za to napsat na BAXI, aby Vám poslali tovární nastavení parametrů.

   Dobrý večer, děkuji za další návrhy i za Vaší velkou trpělivost. Postupně budu zkoušet všechny změny.
Na BAXI o tovární nastavení mohu napsat, ale možná mě „přehodí“ na CZ techniky. U nich jsem ale moc nepochodil, je to zřejmě nad jejich možnosti. Mnozí pracují systémem vyměnit díl a ověřit. Pokud nepomůže, tak další díl. Nakonec se cenou dostávám na nový kotel… Přeji hezký večer.

Odesílatel: 123@seznam.cz

Komentáře

Bez ekvitermu

Vážený pane,mám kotel Baxi Luna Platinum+ s regulací Siemens LMS15 a podlahové topení v novém RD. Přes všechna doporučení jsem se rozhodl pro regulaci bez ekvitermu a naučit automatiku LMS15 na teplotu prostoru domu, který má velmi nízké tepelné ztráty a velkou akumulační kapacitu. Měl jsem podobný problém, jaký jste zmínil v úvodním dotazu. Kotel nesepnul dříve, než teplota zpátečky neklesla pod 25°C bez ohledu na sníženou teplotu prostoru, topná voda i podlaha se tak neúměrně ochlazovaly.Nejprve jsem se domníval, že to ovlivňuje parametr 740 Minimální žádaná teplota náběhu TO1, ale zjistil jsem, že nikoliv. Po opakovaném důkladném nastudování návodu regulace Siemens LMS pro autorizované techniky, který je naštěstí dostupný na internetu, jsem usoudil, že to ovlivňuje parametr 2210 Minimální žádaná teplota kotle. Nastavil jsem jej na 27°C v momentě, kdy topná voda měla cca 26°C a kotel ihned v tu chvíli sepnul.Poznámka k mému způsobu regulace. Rozhodl jsem se k němu po komplexní úvaze a přečtení diskusí na fóru TZB-info knihy p. Valtera. Nejsem topenář, jen vnímám to, že topenáři se chovají jak doktoři, kteří nasazují snadné farmaceutické řešení tlumící následky, aniž by se zabývali příčinami vyplývajícími z komplexity životní situace pacienta. Topenáři mě tlačili k čistě ekvitermní regulaci bez ohledu na vypočtené fyzikální vlastnosti domu, jako doktoři ke statinům na cholesterol. Naměřil jsem si to tak, že s čistým ekvitermem mají klid, protože je to přece to nejlepší řešení a nemusí se příliš drbat s nastavováním. To že systém přetápí a lidé jej regulují otevřenými okny, vidím u sousedů.Loňská topná sezóna byla moje první, dům jsem pouze temperoval na 17°C v útlumovém režimu a roční spotřeba plynu činila cca 5,5 MWh. K LMS regulaci kotle mám připojen web server OZW672.01 a díky němu mohu sledovat časové křivky hodnot diagnostických parametrů od 8304 dále. Pro tuto zimu jsem odhadl spotřebu plynu tak, že jsem loňskou spotřebu znásobil nárůstem na topení o 27% (6% na 1°C) a na ohřevu TV 10%, tj. 5,5 x 1,37 = cca 7,5 MWh. Podle odečtů dosavadní spotřeby plynu je vysoká pravděpodobnost, že celková spotřeba bude blízko odhadu.Jako mírně poučený laik považuji kotel s LMS15 regulací napojenou na OZW672 web server jednoznačně za to nejlepší, co jsem mohl pořídit a hlavně si sám řídit. Hodně zdaru!

Bez ekvitermu - odpověď

Dobrý den, opět mi to nedá a připojím pár poznámek:
 1) Parametrem „Minimální žádaná teplota kotle“ říkáte kotli že jeho minimální teplota je ve vašem případě 27°C a to bude mít za následek, že nikdy nevypne (bude neustále udržovat teplotu topné vody 27°C a více). Vyřešil jste důsledek ne příčinu.
 2) Nepíšete, jak chcete „naučit“ automatiku na prostor domu, tj. jaký a jestli máte prostorový přístroj. Podle popisu máte dům s nízkými tepelnými ztrátami a velkou akumulací. Tyto domy se vyznačují v maráckém názvosloví velkým „dopravním zpožděním“, které je to nejhorší pro regulaci, co může být. Pokud budete udržovat stabilní teplotu prostoru bude vše v pořádku, ale pokud budete chtít více hýbat požadovanou teplotou v prostoru, tak podle teploty v prostoru regulační systém rozcyklujete a nikdy, nebo až za dlouho, najde rovnovážný stav.
 3) V principu je ekvitermní regulace v pořádku, protože má kopírovat tepelné ztráty domu, ale vašem případě narážíme na limity. První jsou možnosti předprogramovaných řídicích systému (LMS 15, RVS), který je navržen na standardní aplikace a s vybočením od nich si poradí obtížně. Musí ho poté nastavit člověk který ví co dělá, musí přesně znát topný systém i dům, a to je náročné na čas a kvalifikaci. Druhý je, že nízkými tepelnými ztrátami a velkou akumulací házíte regulaci klacky pod nohy. Zde musí být opravdu systém perfektně nastaven. Každé sebemenší vybočení znamená špatnou funkci.
 4) 99% nefunkčních ekvitermních regulací je špatným nastavením a nepochopení její funkce. Dělám ji přes 20 let a pokud si někdo dá práci, dobře ji nastaví, dobře zaškolí obsluhu, aby byla schopna ji správně doladit, tak neznám spokojenější zákazníky hlavně ty, co mají podlahové topení.
 5) Ano dálkový dohled například pomocí OZW672 je nejlepší volba, jen má obavu, jestli Vy osobně nenahrazujete regulátor. Ve vašem případě bych lidský faktor ohodnotil na +20% ke spotřebě plynu (až nebudete jen temperovat). Hodně zdaru Jaroslav Valter

Bez ekvitermu2

   Dobrý den, pane Valtře. Vážím si vaší podrobné reakce. Bohužel jsem si jí všiml až nyní. Každý přístup má svoje pro a proti. Hlavním argumentem pro nepoužití ekvitermní regulace v mém případě byly velmi dobré izolační a zejména významné akumulační schopnosti domu. Ani výkyv venkovní teploty na -10°C v noci nesnížil teplotou prostoru do dalších 24h bez vytápění více jak o 1°C. Zjistil jsem to měřením při temperování v první zimě, kdy jsem si pořídil přenosné teploměry s pamětí a exportem dat do aplikace mobilního telefonu. Rozhodoval jsem se na základě empiricky naměřených dat. Doplním podrobnosti k vašim poznámkám:
 Ad 1) Sledovat a nastavovat teplotu topné vody v podlahovém topení mě „vyučila“ zkušenost s tepelným čerpadlem vzduch-voda v předchozím domě. Při delších propadech venkovní teploty pod -10°C a méně tepelné čerpadlo nebylo schopno udržet teplotu prostoru a zapínal jsem přídavné elektrické topné těleso. Ano, máte pravdu, toto ze mě udělalo lidského regulátora a během let jsem už věděl, jaké venkovní teplotě má odpovídat korekce teploty topné vody. Zlozvyk naučený z nutnosti.
 Ad 2) Ano, mám prostorový přístroj Baxi QAA75 na 30 cm tlusté nosné zdi v tepelně nejstabilnější části domu, v místě které není výrazně ovlivňováno ani sluncem, ani vařením, ani větráním. Je to stejný přístroj, jaký je vložen v kotli Baxi Platinum, takže mám dva. Ten v kotli je nastaven pro zobrazování aktuální teploty topné vody. Udržuji stabilní teplotu prostoru. Jsem si vědom, že to je zásadní předpoklad mého přístupu. V regulaci Siemens LSM15 mám nastavenou automatickou adaptaci topné křivky parametrem 726 a spínací diferenci teploty prostoru parametrem 760 na minimálních 0,5°C.
 Ad 3) Ztotožňuji se s vašim názorem. Ano, vyžádalo si to hodně času, než jsem systém vyladil tak, aby byl za daných podmínek co nejvíce stabilní a efektivní. K tomu jsem celý listopad a prosinec několikrát týdně vyhodnocoval grafy naměřených dat, která se ukládají a zobrazuji v připojeném web serveru Siemens OZW672.01, a podle nich upravoval parametry „topenářské“ parametry pro topný okruh v LMS15. Jsem si vědom, že nejsem standardní uživatel, ale exot. Neznám v okolí nikoho jiného, kdo by takto postupoval.
 Ad 4) Uvedl jste klíčovou podmínku ekvitermní regulace, že si dá topenář práci, dobře ji nastaví a zaškolí obsluhu. Bohužel, přesto, že mi kotel zprovoznil doporučený topenář z „BAXI topservice“, vámi uvedenou podmínku nesplňoval. Ano i exoti mezi topenáři existují, u jednoho ze sousedů jezdila topenářská firma cca 50 km určitě více jak pětkrát za zimu regulaci nastavit. Tedy náročnost na čas a kvalifikace platí stejně i u nastavení ekvitermní regulace.
 Ad 5) Troufám si tvrdit, že jsem svůj lidský faktor dokázal snížit na max. +10%. Topím na teplotu prostoru 21,5 °C. Reálná naměřená teplota prostoru bez vlivu nosné zdi na přístroj je 22,5 °C. Je polovina ledna, pravidelné vyúčtování Innogy je na konci únory. Dle mých propočtů nespotřebuji za sezónu více jak 660-680 m3, odhad v Innosvět s odečtem k 31.12.2022 Innogy vychází podle mě na nereálných 602 m3. Uvidím za měsíc a půl. Zatím vše nasvědčuje, že stanovený cíl 7,5 MWh splním.
Hodně zdaru a děkuji za cenné informace ve vaší knize a zejména na vašich stránkách.

OZW672 ke kotli Baxi

   Dobrý den. Můžu se zeptat, jak máte fyzicky připojen server OZW672 ke kotlu Baxi? Mám platinum + a v návodu je uvedeno, že na svorkách 2,3 svorkovnice M2 je připojen ovládací panel a že na svorce 3 je +12V. V technickém podkladu ke kotlu je u LMS15 uvedeno, že svorka 2 a3 na svorkovnici M2 je označena jako datová linka CL+, CL- (BSB). Předpokládám, že server se připojí na stejné svorky 2 a 3, ale tech 12V mě mate. Díky

OZW672 ke kotli Baxi - odpověď

   Dobrý den, tyto svorky jsou použité jak pro komunikaci, tak napájení například QAA75 (svorka 1 je jen pro napájení podsvícení). Správně propojte Cl+ [M2/3] a CL- [M2/2] v kotli a Cl+ [levá/2] a CL- [levá/3] ve webserveru a bude to OK.