Kam dát prostorový termostat

 Půdorys rodinného domu   Dobrý den, dovolil bych si Vás požádat o radu (Vaši publikaci http://shop.ben.cz/cz/151260-regulace-v-praxi.aspx mám již objednanou, ale jsem v tomto směru naprostý laik, tak pro jistotu volím i tuto formu):
   Jedná se o jednopodlažní RD, částečně podsklepený, zatím nezateplený, zastavěná plocha cca 150m2, obytná cca 85m2 + 30m2 garáž a technická místnost. Na rekonstrukci otopného systému mám zpracovaný projekt, kotel zapojoval servisní technik – projektant i technik mou záležitost moc neřešili, říkají, že by vše mělo být v pořádku. V praxi neodzkoušeno; instalováno před několika měsíci. Kotel je kondenzační, Nuvola3 Comfort HT 240 (4–24kW), s ekvitermní regulací, vnější sonda připojena na severní straně. Můj domnělý problém je v tom, že pokojový termostat je umístěn v obývacím pokoji (s kuchyní) (celková plocha cca 25m2) (kotel je ve sklepě), cca 2,5m od krbové vložky (s akumulační obestavbou, teplo nikam jinam rozváděno není) (výkon 2–12kW). Mám za to, že byla nesprávně zvolena referenční místnost – jak se bude topit v krbu, ve zbytku domu se nebude topit, jelikož v referenční místnosti bude dosaženo nastavené teploty. Myslíte, že to opravdu bude ten krb ovlivňovat? Nejde to nějak udělat přes tu ekvitermní křivku? Nebo mám změnit referenční místnost – jaká se Vám zdá nejlepší? Nebo zvažuji i bezdrátový termostat s OT BPT57, ale nejsem si jistý s kompatibilitou a spolehlivostí. Velmi děkuji za Váš čas a ocenil bych Váš názor.

   Dobrý den, určitě Vás chci pochválit za popis i půdorys, protože jste mi poskytl maximum informací, poté je radit radost.
   Vaše předpoklady jsou správné. Referenční místnost není zvolena, tak aby to bylo nejlepší, ale montážně nejsnadnější :-) Pokud použijete prostorový regulátor jen jako prostorový ovladač tj. pojede se jen podle ekvitermní křivky (podle venkovní teploty), tak na místě nezáleží, ale poté je hodně důležité mít správně nastavenou ekvitermní křivku, kterou nikdy nenastavíte ideálně, a protože doma šetříme každou korunu, tak čisté ekvitermní řízení bez vlivu prostoru nedoporučuji. Z toho vyplívá, že potřebujeme mít prostorový regulátor, ale vhodně osazen tz. nesmí ho ovlivňovat zdroje tepla, které nemají. Hodně se dočtete v mé knize, takže abych to shrnul a neopakoval se: Pokud to jen trochu půjde, byl bych pro osazení prostorového regulátoru na místo podle půdorysu. Je to vhodná zeď (alespoň 50cm ode dveří), podle mého i vhodná místnost. Je upozorňuji, že zde poté nesmějí být osazeny termostatické hlavice na radiátorech. Do bezdrátového regulátoru bych já osobně nešel, neberte to jako zpátečnictví, ale některé nejsou moc spolehlivé a zároveň i doma si dávat další zdroj elektromagnetického smogu, je podle mého nevhodné, ale ne nemožné. Určitě tam budete mít za chvíli plno dalších bezdrátových věcí ;-)

Závěr:
- Myslíte, že to opravdu bude ten krb ovlivňovat?
- ANO krb bude ovlivňovat regulaci tj. vypínat kotel po natopení místnosti.
- Nejde to nějak udělat přes tu ekvitermní křivku?
- ANO jde, ale s většími provozními náklady. Tato regulace je vhodná jako náhradní metoda pro objekty, kde nejde správně zvolit referenční místnost, nebo je-li realizována individuální regulace místností.
- Nebo mám změnit referenční místnost?
- ANO pokud to jen trochu půjde. Zvažte též možnost, že stávající stav může být výhodou tz. zatopíte v krbu a vypne se vám kotel. Zde hodně záleží, jak často budete topit v krbu a tepelných ztrátách objektu. Já osobně bych do obývacího pokoje natáhl kabel a po zkušebním provozu si vybral nevhodnější místo podle provozu budovy. Nezapomeňte, že topení je jedna z největších položek rodinného rozpočtu a těch pár stovek za kabel máte za rok zpátky.
- Nebo zvažuji i bezdrátový termostat.
- Jen jako poslední možnost.

   Dobrý večer, moc Vám děkuji za odpověď. Tam jsem to původně zvažoval; nicméně musím brát v potaz i rozložení nábytku a skutečnost, že v interiéru již tahat kabely nejde, resp. manželka by byla velmi nerada; máme to vše již zrekonstruované – budu to tedy tahat po fasádě (která pak přijde zateplit). Navíc v popisu pokojů jsou chyby – to je dětský pokoj, obývací pokoj je označen jako hala; děti by to v dětském pokoji asi 1) zničily nebo 2) změnily nastavení. Myslíte, že by bylo možno uvažovat i o nějakém místě v ložnici (viz nákres)? Děkuji.

   Dobrý den, říkal jsem si, že toto místo by mohlo zůstat volné, ale pokud tam bude nábytek, tak je samozřejmě toto místo nevhodné, i když já osobně bych spíše přemýšlel u přizpůsobení interiéru. Kudy kabel potáhnete je jedno, ale je důležité pokud možno nedávat prostorový regulátor na venkovní zeď (vhodné osazení je popsáno v mé knize nebo pro jednoduchost se můžete inspirovat například zde: http://www.geminox.cz/cz/qaa73-110). Do ložnice bych prostorový regulátor nedával, protože v ložnici chceme většinou nižší teplotu než v ostatních obytných prostorech a poté byste buď přetápěl ložnici, nebo měl zimu v ostatních místnostech. Dětský pokoj není také úplně ideální, ale zase bych se toho moc nebál. Podle mích zkušeností se děti dají uhlídat a prostorové regulátory nejsou až tak háklivé na špatné zacházení (přežily totožné osazení, školky, školy i internáty). Lepší umístění mě v tuto chvíli nenapadá.

Odesílatel: michael@volny.cz

Komentáře

Dobrý den,chtěl bych jen

Dobrý den,chtěl bych jen poděkovat za informace uvedené na tomto webu,které mi byly také vhod a zdarma, obzvlášť v dnešní době. Ještě jednou díky,s pozdravem Lukáš K. Brno

Kam dát prostorový termostat

Dobrý den, rád bych se připojil k výše uvedené diskuzi, jelikož mám doma stejný problém. Jednopodlažní RD (cca150m2) vytápěný celý podlahovým topením a kotlem Protherm Panther Condens. V obývacím pokoji, který je propojený s kuchyní (40m2), je navíc krbová vložka (teplo dodává pouze do této části domu). Bohužel již mám instalovaný termostat právě v obývacím pokoji. Problém nastává, pokud si chceme doma v obýváku přilepšit a zatopíme v krbu, pak je během chvíle v obýváku teplo, ovšem ostatní místnosti jsou kvůli tomu chladné.

Nešel by tento problém vyřešit druhým termostatem, který by topení ovládal střídavě s již instalovaným? (tedy za normálních okolností by topení ovládal termostat v obýváku a v případě občasné zatopení v krbu by topení ovládal druhý termostat např. v dětském pokoji)?

Předem děkuji za odpovědi a rady, jsem v tomto naprostý laik.

Termostat - odpověď

Dobrý den, ano to je možné. Použijete dva prostorové termostaty, a pokud alespoň jeden bude sepnutý, tak bude kotel topit. Jde o to, jestli je to správné řešení tj. topit i do místnosti natápěné krbem. Řekl bych, že se zde dělalo topení bez rozmyslu a projektu ;-)
U tohoto typu kotle je též nutné se ujistit, že se jedná o prostorový termostat a ne o prostorový regulátor pracující po komunikaci eBUS, ten nelze paralelně zapojit s druhým regulátorem.

Díky za odpověď, musím

Díky za odpověď, musím zjistit, zda máme odpovídající termostat:-)
Jinak krb slouží spíše jako občasná kulisa, jako přilepšení si v sychravém počasí:-) Při topení v něm je samozřejmě možné v dané místnosti podlahovku přiškrtit průtokoměry.