Nastavení kotle Baxi Nuvola

   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně nastavení kotle Baxi Nuvola 3 Comfort HT. Jedná se o novostavbu RD s plochou 100m2 (bungalov). V celém RD je podlahové vytápění a ke kotli je připojena vnější sonda Siemens. V nastavení nerozumím těmto položkám:
• „CH2SR“
• „CH2SF“
A dále bych se chtěl zeptat, co mám nastavit zde:
• „K REG“
• „BUILD“
• „KORR“
Děkuji za pomoc.

   Dobrý den, informací pomálu, ale přesto se budu snažit relevantně odpovědět.
   1) Položky CH2SF, CH2SF jsou pro takové topenářské zapojení, kde topný systém je rozdělen na dvě a více zón. Z toho jedna zóna je regulována podle prostorového regulátoru AVS 77 a ostatní ne. Protože po odstavení zóny regulované podle prostorové teploty by netopily ani ostatní zóny, tak jsou zavedeny tyto dva parametry. Jeden parametr je pro regulaci bez venkovního snímače a druhý je pro regulaci s osazeným venkovním snímačem. Poté celková regulace probíhá tak, že vybereme maximum s požadovaných hodnot. Příklad: Budete mít dvě topné větve např. obytná část (regulovaná zóna podle prostorového snímače) a suterén, kde se bude v zimním období držet jen nezámrzná teplota. Zmíněnými parametry dosáhneme toho, že i když bude natopená obytná část, tak kotel bude udržovat topnou vodu na takové teplotě, aby prostorová teplota v suterénu neklesla pod zámrznou. Ve vašem případě nastavte tyto parametry na co nejmenší hodnotu.
  2) Nastavení parametrů K REG, BUILD, KORR je hodně závislé na dané stavbě. Základní parametry vám měl nastavit servisní technik při uvádění kotle do provozu po obhlídce stavby. Tyto informace by vám měl podat on, ale podle toho co píšete, bych jako základní nastavení viděl: K REG 1,0 až 1,2; Build pokud je dobře zatepleno tak 2 až 5, jinak 5 až 8; KORR 10 až 15.

   Dobrý den, velice Vám děkuji za odpověď.
Chtěl jsem se ještě zeptat. RD momentálně dokončujeme a ještě tam nebydlíme, chtěl jsem topení vyzkoušet a nastavil jsem na regulátoru 20°C. Bohužel i po 4řech dnech nepřetržitého vytápění to nebylo schopné vytopit (max. hodnota byla 15°C a pak to začalo klesat i když se topilo a voda v topení měla pořád 40°C). RD je zateplený velice dobře, jak zatopím v krbu tak vytopím celý prostor během chvilky a teplo mi tam drží tři dny. Otázka je, jakou max. teplotu mohu nastavit na to podlahové vytápění, aby to ten beton prohřálo. Nebo mám třeba něco špatně nastaveno?

   Dobrý den, pokud kotel nepřetržitě hořel, tak je vše dobře nastaveno a podlahové topení není zavzdušněno. Šáhněte na podlahu a měla by být teplá. První a pravděpodobný důvod proč to nemůžete vytopit je, že topení je dimenzováno na normální provoz. Protože stavba je mokrá a nová, nejsou naakumulované podlahy a zdi. Nejprve musí dojít k prohřátí zdí, podlahy atd. a poté se teprve ohřívá vnitřní vzduch. Postupoval bych následně takto. Topil v krbu nepřetržitě 14 dní s tím, že minimálně 3x denně nebo při dosažení 24°C v prostoru intenzivně vyvětral (velký průvan). Podlahové topení nechal též zapnuté s maximální teplotou topné vody 30°C a žádanou 26°C v prostoru aby kotel nevypínal. Tímto se velmi dobře zbavíte vlhkosti a zároveň podlaha i ostatní zdi dobře vyschnou. Po 14 dnech když přestanete topit, budou hady v podlaze dobře usazeny a podlaha bude vyschlá a měla by už stačit k udržení požadované teploty v prostoru. Je též důležité vědět, že podlahové topení není projektováno pro velké teplotní výkyvy tj. raději topit déle na menší teplotu, než krátce na větší teplotu a poté nic. V ideálním případě topit 24 hodin na konstantní teplotu.
   Pokud ani po 14dnech bude podlahové topení dostačující, tak je problém v samotném podlahovém topení např. špatně podlahové topení vyprojektováno; na podlahovém topení je velká vrstva betonu, špatná izolace atd. Poté vám nezbude nic jiného než podlahové topení reklamovat u topenáře. Na maximální teplotu do podlahového topení by vám měl odpovědět též topenář (maximální teploty jsou pro různé výrobky a projekty jiné), ale všeobecně byste neměl do 45°C udělat chybu. To platí ale až pro ideálně vyschlou podlahu. Protože už jste tam topil na 40°C, tak správný postup pro vysoušení podlahy asi nemá smysl, jen dodržte těch 30°C po dobu minimálně 14 dní.

   Dobrý den, momentálně postupuji podle vašeho návodu a RD krásně vysychá. Jenom mám dotaz k nastavení parametru „BUILD“. V návodu je napsáno: („BUILD“ Parametr na stanovení setrvačnosti stavby – lehká / těžká (1…10 – nastavení při dodání je 5). Hodnotu je možné měnit pomocí tlačítek +/-. Vysoká hodnota odpovídá prostorám / systému vytápění s dlouhou tepelnou setrvačností a naopak hodnota nízká odpovídá systémům s krátkou tepelnou setrvačností (tepelné konvektory).) Vy jste mi psal, že bych měl nastavit, pokud je dobře zatepleno tak 2 až 5, jinak 5 až 8. Je to správně? Nemá podlahové vytápění dlouhou setrvačnost?
A ještě jestli byste mi mohl trošku laicky vysvětlit parametr „KORR“: („KORR“ Určuje vliv teploty v prostoru na nastavenou teplotu z výroby. Hodnoty se pohybují od 0 do 20. Zvýšením této hodnoty se zvyšuje vliv teploty v prostoru.)

   Dobrý den, nejedná se o tepelnou setrvačnost podlahového topení, ale celého vytápěného objektu tj. za jak dlouhou dobu poklesne prostorová teplota. Takže musíte brát v potaz celý vytápěný objekt jako celek. Ano máte pravdu, hodnoty jsem napsal nedopatřením obráceně. Správně je zateplený objekt 5 až 8, starší a ostatní objekty 2 až 5.
KORR je parametr, jak moc „kecá“ prostorový snímač do regulace teploty topné vody. Pokud dáte 0, tak teplota topné vody se bude řídit jen venkovní teplotou (ekvitermní řízení, jakoby bez prostorového snímače). Se zvyšujícím se číslem bude růst vliv prostorového snímače na teplotu topné vody, tj. spočítá se rozdíl mezi požadovanou a skutečnou teplotou v prostoru, výsledek se vynásobí číslem podle parametru KORR a výsledek se přičte ke spočítané teplotě topné vody podle venkovního snímače. Tento parametr je důležitý pro rychlé zatopení a zároveň pomáhá doladit regulaci, pokud je špatně nastavena ekvitermní křivka tj. upravuje spočítanou teplotu topné vody podle aktuální prostorové teploty tak, aby dodaný výkon do objektu mírně převyšoval tepelné ztráty a tím zdroj tepla jel v optimálním provozu.

Odesílatel: 006@seznam.cz

Komentáře

Termostat

Dobrý den. Pokud to nevadí využiji tohoto tématu pro můj dotaz. Vlastním stejný kotel Baxi Nuvola 3 Comfort s drátovým termostatem. Nedaří se nám nastavit nezámrzná teplota 5 stupňů. V návodu píšou, jeli dálkové ovládání nastaveno na OFF, na displeji je indikátor kroužek s čárkou a vytápění není v provozu (protizámrzná funkce je aktivní). Nechali jsme termostat klesnout až na nolu, ale kotel se nesepnul. Další způsob nastavení nezámrzné teploty je přes tlačítko IP a měsíček sluníčko a nastavit NOFRS, to jsme udělali, ale opět bez výsledku. Můžete prosím poradit, pokud tento přístroj znáte? Děkuji M.Plevač

Termostat Baxi - odpověď

   Dobrý den. Kotle neoživuji ani neservisuji, ale vycházím ze zkušeností v dané oblasti a návodů k jednotlivých kotlů. Konkrétně jsem si stáhl od výrobce návod (http://www.baxi.cz/res/data/003/000388.pdf?seek=1230545211) a vycházím z něj.
   Pro určení závady mám hodně málo informací. Máte tam prostorový termostat nebo řídicí panel umístěný v prostoru? Jaké jsou nastavené ostatní parametry kotle?
   Pokud vám mám pomoci, zašlete foto kotle, foto prostorového ovladače nebo termostatu. Pokud je použit prostorový termostat, tak všechno řízení tj. i hlídání prostorové nezamrzne teploty je na tomto termostatu. Je-li použit prostorový termostat, bylo by vhodné znát i typ tohoto termostatu. Vypište nastavení všech parametrů na které narazíte. V 90% případů je problém v nastavení a ne z vlastním zařízením.

Dobrý den,já jsem to

Dobrý den, já jsem to pochopil jako funkci, která hlídá kotel samotný, ne připojené topné okruhy. Takže pokud klesne teplota kotle pod 5 stupňů, pak se kotel sepne a ohřeje se. Vaši situaci chápu tak, že máte ovladač nastaven "na zeď" a ne "v kotli". Takže pokud dáte ovladač ven na mráz, kotel se nesepne, protože jeho teplota ja nad 5 stupňů (předpokládám, že je v domě v kotelně a tam je víc než 5 stupňů). Možná se dá tento pokus zopakovat tak, že přepnete hodnoty Ambon a 555.4 (viz. návod), jakoby byl ovladač v kotli, ovšem otázka je, jak si kotel teplotu vlastně zjišťuje - jestli mu ji měří ovladač, pak by pokus mohl zafungovat. Jestli si ale kotel měří teplotu sám, pak vám nezbyde, že zmrazit místnost :) Mimochodem nedá se ta teplota NOFRS nastavit třebas na 15?
S pozdravem, T. Růžička