Cyklující kotel - opět

   Dobrý den, při hledání problému cyklujícího kotle sem narazil na vaše stránky s dost podobným problémem. Řekl bych až vyloženě stejným. Ale jsem naprostý laik a chci se poradit spíše a znát váš názor, kdyby to bylo možné.
   Loni jsme se přestěhovali do koupeného domu. Jde zde Viessmann Vitodens 100W s teplovodní podlahovkou. Loňskou sezónu byl problém, že kotel často cykloval ale voda nešla do oběhu – zanešený výměník kotle z nečistot podlahovky – provizorně vyčištění a řeším letos čištění, proplach, správně médium apod. Ale poté jel kotel v režimu, jak je uvedeno v tomto problému https://valter.byl.cz/cyklovani-kotle-viessmann-vitodens
   Při prvním zapnutí kotle jede potřebnou dobu, než se voda nahřeje. V udržovacím denním režimu špína často cca po 5 minutách nahřeje na cca 45 stupňů a klesá postupně na cca 26. Kotel není řízen žádným termostatem. Pouze volbou výkonu na kotli samotném. A regulaci jednotlivých větví na podlahovém topení.
   Posílám fotku zapojeni podlahového topeni následně do e-mailu. Už sem tu měl i někoho kdo se na to podíval. Ale nic moc konkrétního mi k tomu nikdo neřekl. Jinak k fotografii. Oběhového čerpadlo na rozdělovači je spuštěné pořad na nejvyšší výkon (ze 3 možných) na čerpadlo je napojený (pokud to poznám dobře) příložný termostat na potrubí, ten ale leží jen volně nastaven na 80 tím pádem asi neplní svou funkci. Průtokoměry jsou zanesené, ale to budu řešit v rámci čištění. Jestli sem dobře pochopil z původního příspěvku tak termo hlavice na vstupu do podlahovky je hloupost?
   Je to termohlavice s kapilárou, jestli jsem to poznal správně. Chci poprosit o radu, jak by to mělo být správně a jak jednotlivé komponenty mají být nastaveny, zapojeny. Topeni jako takové fungovalo. Jen to neustále cyklování. Předem vám moc děkuji.

   Dobrý den, fotku jsem nedostal. Pokud je vaše situace stejná, postupujte podle zmíněného příspěvku. Je důležité za všech okolností zajistit průtok přes kotel. Jestli byl zanesený výměník kotle na straně topné vody, tak čištění pomůže, ale nikdy se nevyčistí dokonale (je to nouzové řešení na chvíli). Ve vašem případě bych uvažoval spíše o jeho výměně po vyčištění topného systému.
Pokud chcete pomoci s návrhem úpravy podlahového rozdělovače, tak na fotkách označte jednotlivé komponenty čísly a já vám k nim napíšu co s nimi.

   Dobrý den, omlouvám se s fotkou. Myslel sem že dojde nějaký potvrzovací formulář po odesláno dorazí a budu moci odeslat e-mail a fotkou. Proto fotku rozdělovače posílám nyní pro představu.

   Dobrý večer, potvrzovací formulář byl odeslán, ale Gmail ho vrátil jako spam (možná ho máte ve spamové poště). Je trochu paranoidní. Pracuju na nápravě, ale je to trochu složité, když nemám celou doménu pod kontrolou a z historického hlediska se mi to nechce měnit.
Setkal jsem se s ledasčím, proto do fotky doplňte (stačí klidně v Malování):
 a) Která trubka je přívodní a která vratná voda
 b) Z boku čerpadla je šipka, prosím o zakreslení. Pokud ji nenajdete vyfoťte levou část rozdělovače s blízka a z více úhlů. Čerpadlo běží?

   Dobrý večer, do fotky jsem to zakreslil. Šipka na čerpadle je tak jak je na fotce. Jinak čerpadlo jede, jde to slyšet po zapnutí. A v topné sezóně je to tak, že jsem čerpadlo nechával zapnuté pořád. I když je na něj napojen příložný nastavitelný termostat (foto). Děkuji.

   Dobrý večer, jaké je čerpadlo v kotli a jak je nastavené?
Ten rozdělovač je tam sám, nebo je připojené ještě něco jiného? Pošlete foto zapojení u kotle.

   Dobrý večer.
 1/ Druh čerpadla teda upřímně nevím. Předpokládám, že se to dá zjistit sejmutím předního krytu kotle?
 2/ Fotku pošlu hned zítra ráno. Na kotel je zatím napojen jen tenhle rozdělovač. Jinak plynový bojler s nekonečným plamenem, mám objednaný nový a chci ho napojit na kotel.

   Dobrý den, posílám jak fotku čerpadla, tak fotku zapojení kotle. Pak jsem si uvědomil že na kotel je ještě napojen otopný žebřík do koupelny.
Co se týče nastavení čerpadla to bohužel nevím.
Upřímně si taky nejsem jistý, jestli náhodou není kotel předimenzován. Měl by mít 6,5 - 35 kW. Ano. Bude teď ohřívat i vodu ale i tak mi to přijde na podlahovku dost.

   Dobrý večer, tak už se někam dostáváme.
 1) Na vratné vodě u kotle je filtr (hned za levým kulovým uzávěrem). Perfektně vyčistit (jako zrcadlo), hlavně od šlemu atd.
 2) Původní myšlenka: kotel provozován na vyšší teploty kvůli žebříku v koupelně (musí být vždy otevřen kvůli minimálnímu průtoku kotlem). Čerpadlo v podlahovém rozdělovači zajišťuje průtok v podlahovém topení (nastavené na I, maximálně na II.). Termostatická hlavice omezuje teplotu do podlahového rozdělovače na 50°C. Při poklesu pod tuto hodnotu, je „vstříknuta“ teplá voda do tohoto okruhu.
Takto to ale bude fungovat jen pokud budou správné průtoky a odběr tepla bude větší, než je minimální výkon kotle, tj. při velkých mrazech.
 3) Mé doporučení:
- Kotel je předimenzován a s tím asi nic neuděláme. Čerpadlo v kotli je elektronicky řízené podle výkonu. S ním nic neuděláme, ale mělo být dostatečně silné. Kotel provozujte na cca. 30°C a méně po celý den. Jen ve velkých mrazech přidejte na max.45°C Pozor nepřekročit teplotu 50°C! Pokud bude potřeba, tak žebřík v koupelně vyměnit za větší.
- Vyčistit filtr u kotle, průhledítka plováčkových průtokoměrů.
- V rozdělovači odmontujte vše z levé strany, včetně čerpadla, vývody zablendovat. Termostatickou hlavici zatím zachováme.
- Nastavte průtoky jednotlivými hady: Nechte vychladnout místnosti, ať je odběr tepla. Zapněte kotel (musí běžet čerpadlo). Na hady nasaďte modré čepičky. Začněte zprava a utahujte jednotlivé hady, aby v každém hadu teklo mezi 2-3 l/min. Pokud bude v nějaké místnosti jiná teplota, tak průtokem teplotu dolaďte. Celkovou teplotu řiďte teplotou topné vody z kotle.
- Poté by to mohlo chodit o dost lépe.

   Dobrý den, chci Vám moc poděkovat za rady.
 1) Na filtr se hned podívám, myslím ale, že ho prochází technik v rámci roční prohlídky kotle. Nicméně ho určitě vyčistím.
 2) Myšlenka to byla asi dobrá, ale stávající malý žebřík na takové fungování asi taky nic moc, ale asi určitě máte pravdu – proto i ta termohlavice na vstupu do rozdělovače – pořád to ale nedává smysl na tak výkonný kotel. S tím bohužel ale nic neuděláme.
 3) Trochu mám obavy s odstraněním čerpadla. Dalo by se vyzkoušet, zdali to kotel utáhne sám i bez odpojení čerpadla na rozdělovači, když ho jednoduše nezapnu?
Průhledítka určitě vyčistím, v rámci čištění systému před topnou sezónou.
   Chci se ještě poradit s něčím co sem řešil i loni, nakonec jsem to nechal být. Co by s provozem kotle udělal jeden prostorový termostat, vyloženě jen VYPNUTO/ZAPNUTO. Nastavit teplotu dejme tomu na 21 stupňů. Jestli by kotel pořád cykloval nebo spínal tehdy až by teplota klesla? Nebo to nedává smysl u podlahovky, která má podstatně delší náběh a samozřejmě se změna teplot projevuje s prodlevou? Ještě jednou díky za Váš čas.

   Dobrý večer.
 Ad2) To vám řeknu jednoznačně, cena. Bylo jich vyrobeno hodně, takže byl laciný s velkým rabatem pro topenáře ;-)
 Ad3) Čerpadlo dává tlak 7,5m, ale při nižším výkonu ubírá, ale i tak je to dostatečné (čerpadlo na rozdělovači 6m). Vyzkoušet to můžete tak, že vystřihnete z plechu kolečko (blend) a ten dáte mezi těsnění a výstup (vstup) čerpadla. Vypnutí nestačí. Toto chce zkoušet, až po zaregulování průtoků jednotlivými hady, protože poté se celkový provoz topného systému hodně zlepší.
 Ad prostorový termostat) O tom už jsem psal hoodně… můžete hledat na mém webu, proto jen krátce. Žádný prostorový termostat; kotel provozovat na co nejnižší teplotě topné vody a tím i na minimálním výkonu celý den. Kotel poté jede s největší účinností a v optimálním režimu.

Dobrý večer, děkuji za rady a za Váš čas. Pustím se do navržených bodů a uvidím jaká bude letošní topná sezóna (asi drahá při dnešních cenách :-D) Ještě jednou díky.

Odesílatel: tomas@gmail.com