Dva okruhy pro rodinný dům

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám rodinný domek, v kterém zatím obývám pouze přízemí. Topím plynovým kotlem Dakon Dua 24BT, který řídím termostatem Honeywell CM67 z jedné místnosti. V ostatní místnostech jsou radiátory osazeny termostatickými hlavicemi. V současné době připravuji k obývání podkroví a stojím před problémem, jak řídit topnou soustavu nebo kotel ze dvou nezávislých míst. Hlavním požadavkem je nezávislost každého podlaží na dodávce tepla a možnost každého podlaží, zvolit si časová pásma, kdy se bude topit. Věřím, že je asi mnoho variant řešení, ale potřeboval bych alespoň hrubý popis některých, které byste doporučil a popis jejich přednosti a nedostatků. Předem jsem už vyloučil variantu s jedním termostatem a zbytkem na termostatické hlavice.



Dobrý den! Omlouvám se za zpoždění, ale měl jsem práci v terénu a k PC jsem se dostal až teď. V této konfiguraci bych navrhoval dvě základní řešení. Jedno si vyberte a to dále rozvedeme v korespondenci. První řešení je individuální regulace místností. Toto je ne o moc dražší varianta, ale rozhodně komfortnější. Zde bych použil systém Etatherm http://www.etatherm.cz. Zde můžete řídit jednotlivé místnosti podle různých časových programů, můžete toto použít i pro část systému (podkroví). Tento systém se prodrátovává ,,zvonkovým drátem" (dva vodiče), po kterých jde, jak napájení tak i komunikace, a proto je kabeláž snadná. Řídící jednotka je cca za 4400 Kč a jedna hlavice (v hlavici je snímač teploty, pohonná jednotka, lze připojit i okenní kontakt, nebo dát oddělený snímač teploty + komunikační elektronika) stojí cca 1000 Kč. Řídící jednotka umí 16 místností a v jedné místnosti mohou být až 3 radiátory. Jakmile chce topit alespoň jeden radiátor, tak sepne koncový modul pro ovládání kotle cena cca 500 Kč. Ovládání přes tlačítka na řídící jednotce není úplně ono, ale je dodáván zadarmo program pro nastavování v PC. Druhá varianta je použít druhý prostorový termostat, který bude ovládat uzavírací ventil podkroví. K ovládacímu napětí ventilu otevřeno se přidá relé, které bude ovládat kotel paralelně s prostorovým termostatem s přízemí. Nevýhoda (výhoda) je, že v podkroví neteče žádná voda. Při poruše prostorového termostatu, nebo ventilu může dojít k zamrznutí systému topení. Výhoda je, že odpadá kabeláž u radiátorů. Toto řešení je snazší, podle počtu radiátoru i více-méně levnější, ale s ohledem na provozní náklady, ušetříte mnohem méně.

Děkuji za Váš návrh. Také jsem byl zavalen prací a k odpovědi se dostávám až nyní. Dal bych přednost druhé variantě, hlavně pro nižší pořizovací náklady a snazší instalaci. Není mi zcela jasná věta:” Nevýhoda (výhoda) je, že v podkroví neteče žádná voda.”

Dobrý den! Výhoda uzavíracího ventilu je, že v topení neteče žádná topná voda a tím je systém zcela uzavřen a netopí - jak jste chtěl. Nevýhoda je, že pokud voda stojí je více náchylná na zamrznutí, a proto stačí větší teplota pro její zamrznutí (proudící voda zamrzá později). Dále není ošetřen protimrazový stav v místnostech (i když termostatické hlavice otevřou, tak nemají topnou vodu). Při poruše prostorového termostatu, nebo pokud dojdou baterie, může dojít k zamrznutí systému. Pokud objekt trvale obýváte, tak bych do této varianty šel, ale přimlouval bych se za mírné natrhnutí uzavíracího ventilu cca 5%.

Odesílatel: mi@junker.cz