Ekviterm kotle ekvitem BRÖTJE

   Dobrý den, jsem rád, že jsem natrefil na tento web. Nevím, jak to funguje, a tak doufám, že když napíšu svůj dotaz, budete tak laskavý a pokusíte se mi pomoci.
   Minulý rok jsme se nastěhovali do našeho nového domu typu bungalov, který jsme si nechali postavit. Obytná plocha cca 140 m2. Postaveno z Itongu, zatepleno 18 cm WEBER, okna HS portály s izolačním trojsklem. Způsob vytápění jsme zvolili teplovodní podlahové vytápění celého domu pomocí plynového kondenzačního kotle: BRÖTJE HEIZUNG typ WBS 22 H. Máme jedenáct topných okruhů (v obývacím pokoji 3x, zádveří a chodba 1x, záchod 1x, pokoj 1x, pracovna 1x, ložnice se šatnou 2x, koupelna 1x + žebřík). V garáži a technické místnosti je klasický radiátor. V každé místnosti nainstalovaný termostat s otočným ovládáním (1-6): ABB Swing 3292G-A10101. Pokud píšu něco nesrozumitelně, tak se omlouvám, nejsem úplně technický typ.
   Pokusím se popsat náš problém co nejpodrobněji a srozumitelně. Když jsme se nastěhovali byl kotel nastaven odborníkem z firmy, která kotel instalovala a kterou vybrala stavební společnost, která dům stavěla. Nastaveno bylo: komfortní teplota 25 °C, útlumová teplota 18°C, topná křivka 1,44. Bylo nám představeno nastavení a že pokud chceme měnit teplotu doma, jen točíme termostaty v jednotlivých místnostech. Při začátku topení jsme nastavili termostaty na číslo 3, že pak uvidíme. Na domácí meteo stanici se nám sice zobrazovala teplota 24 stupňů, ale pocitově bylo zima a podlaha byla též studená. Když jsme tedy termostat dali na 4, na teploměru bylo 26, podlaha byla teplá, ale jen na začátku okruhu a dál už byla pořád studená. Když jsme tedy přidali termostat na víc, podlaha topila celá, ale v domě jsme měli 30 stupňů. Spotřeba plynu cca 8 m3/den.
   Zavolali jsme proto Servis od kotle a vysvětlili náš problém. Servisní technik přijel, upravil komfortní teplotu na 21°C, teplotní křivku přenastavil na 1,20 a ukázal mi znovu, jak kotel ovládat. Když jsem se ho zeptal, co s těmi termostaty v místnostech, jak je mám tedy nastavit, řekl mi, že tomu až tak nerozumí, že je přes plyn a termostaty jsou elektro. Že kotel topí pomocí té topné křivky a rozdělovač okruhů má svoje další čidla, a to by mělo stačit. Ale že mám dát termostaty naplno, v obývacím pokoji a koupelně (kde chceme mít nejtepleji) nastavit příjemnou teplotu pomocí kotle a potom si v ostatních pokojích teplotu snížit pomocí termostatů. Po odjezdu technika jsme tak učinili a druhý den jsme měli doma opět 30°C (čemuž nerozumím, když komfortní teplota je na kotli nastaveno na 21°C). Termostaty ukazují že se topí 24 hodin denně. Tak hodně větráme. Spotřeba stoupla na 8,5 m3/den.
   Mohl bych Vás moc poprosit, zda by bylo možné mi poradit a napsat, jak topení seřídit, abychom doma měli příjemně a jaká by mohla být průměrná spotřeba plynu? Předem Vám velice děkuji.

   Dobrý den, děkuji za dobře popsaný dotaz. Předpokládám, že technik prověřil fungování kotle včetně ekvitermní regulace (funkce venkovního snímače) a že problém je jen v nastavení.
   Pro začátek bychom začali se základním nastavením a prověřením funkce systému. Prostorové termostaty nastavte podle technika (je vidět, že tomu rozumí) já jen doplním, že by měli do topného systému zasahovat co nejméně (nepříznivě ovlivňují u podlahového topení tepelný komfort i spotřebu, což jsem už popsal v listárně nesčetněkrát). Nastavte požadovanou prostorovou teplotu na 20°C. Nastavenou prostorovou teplotu berte jen jako imaginární hodnotu, ne jako teplotu, na kterou se bude v prostoru topit. Možná ji následně použijeme ke korekci topné křivky. Ekvitermní křivka je podle mého nastavena hodně vysoko. Pro začátek nastavte 0,5 a ubírejte tak dlouho až budete mít v prostoru vaši požadovanou teplotu například 22°C. Tuto teplotu by měl kotel udržovat ať je venku jakákoliv teplota. Jestliže se bude prostorová teplota hýbat jen při nižších nebo vyšších teplotách, tak upravte sklon topné křivky a vlastní prostorovou teplotu doupravte korekcí (paralelním posuvem). Protože nemáte prostorový snímač, tak parametr „korekce“ je požadovaná teplota. Základní nastavení je 20°C což je nulová korekce a čím větší číslo tím větší korekce a naopak, viz jvalter.cz/ekvitermni-regulace. Vaše konkrétní topné křivky najdete v návodu ke kotli.
   Po této úpravě by měla jí do podlahy nižší teplota topné vody, tím pádem i menší tepelný výkon a teplota v prostoru by měla klesnout. Je důležité, aby teplota v podlaze byla nižší, ale na konci jen o 5 až 10°C nižší než na začátku. Pocitově skoro stejně teplá. Pokud bude na konci skoro studená, tak je problém v průtoku a je nutno přestavit čerpadlo, případně doupravit průtoky jednotlivými topnými hady.
   Co se týká spotřeby plynu je nutné znát tepelné ztráty domu. V projektové dokumentaci k topení by měl být vyčíslené teplené ztráty při výpočtové venkovní teplotě. Od toho se můžeme následně odpíchnout. Zatím se mi vaše spotřeba nezdá extrémně velká (nevím kolik byla venkovní teplota, když jste plyn odečítal). Pro inspiraci viz jvalter.cz/spotreba-plynu-podlahove-topeni.
Pokud bude potřeba, až někam pokročíte, tak napište.

Dobrý den, velice děkuji za rychlou reakci a vyčerpávající odpověď. Vaše rady jdu hned realizovat a po týdnu, pokud mohu, opět ozvu. Hezký zbytek neděle.

Dobrý večer, doufám, že neruším. Jen jsem Vám chtěl napsat, jak se vyvíjí naše cesta k úspěšné regulaci tepla.
Tak Vám musím znovu poděkovat. Vypadá to, že to dle Vašeho návodu funguje. Začali jsme na těch parametrech, které jste napsal a jediné, co jsme měnili byla teplotní křivka, z0,5 jsme se dostali na 0,62 a zatím to vypadá, že takto to bude nejlepší, doma máme cca 26 stupňů, a podlaha topí rovnoměrně, spotřebu jsme stáhli na cca 6,5 m3 za den, což je o 2m3 méně. Zatím tedy spokojenost.

Odesílatel: petr@email.cz