Ekviterm na CR04

   Dobrý den pane Valter, koupil jsem si Vaši knihu Regulace v praxi... a protože mám trochu problém s regulátorem CR04 /Honeywell/, obracím se na Vás s dotazem, zdali mi neporadíte.
Rodinný dům vytápím kondenzačním kotlem KDZ28 od fy Thermona. Kotel používám asi 8 roků s původním regulátorem QAA73 /Siemens/. Před 2 roky mi "odešel", takže technik mi ho nahradil regulátorem CR04. Problém je v tom, že regulátor CR04 nevypíná oběhové čerpadlo při přechodu na noční útlum anebo když není delší dobu požadavek na topení.
   Zbytečně "honí" studenou vodu soustavou, nehledě na spotřebu el. energie. Tento stav je však pouze v režimu ekvitermní regulace. V režimu řízení od pokojové teploty čerpadlo vypíná v závislosti na dosažené teplotě. U regulátoru QAA73 tento problém nebyl. S tímto problémem jsem se obrátil na Thermonu, ale nebyli mi schopni poradit, taktéž ve firmě Honeywell jsem nepochodil s tím, že tak by měl regulátor pracovat, což se mi nechce věřit.
Pokud mi můžete poradit, jak toto vyřešit anebo je to skutečně nedostatek regulátoru CR04 budu Vám vděčný. Předem děkuji a s přáním příjemného dne.
PS. Vaši mailovou adresu jsem našel ve Vaší knize.

   Dobrý den, přečetl jste moji knihu tak předpokládám, že princip ekvitermní regulace s vlivem prostoru je vám jasný, ale pro jistotu. Ekvitermní regulace je regulace, kde se plynule dodává potřebný výkon rovnající se tepelným ztrátám objektu pro udržení stálé teploty. Předpokládané tepelné ztráty objektu při různých venkovních teplotách určuje takzvaná ekvitermní křivka. Jestliže chceme vyšší prostorovou teplotu, tak dodáme více tepla, než jsou tepelné ztráty. Protože průtok i parametry nosného média nemůžeme regulovat, tak vyšší dodávku tepla můžeme docílit jen zvýšením teploty. Pro snížení prostorové teploty naopak snížíme teplotu topné vody, aby dodané teplo bylo nižší než tepelné ztráty. Už z tohoto principu musí jít čerpadlo neustále, jinak nebude teplo doplňováno plynule, ale skokově.
   Vám jde o rychlé odtopení prostoru, tj. čerpadlo se vypne na klouzavou dobu, aby prostorová teplota rychleji klesla na požadovanou, například noční útlum. To samozřejmě CR04 nemá. Pokud chcete srovnávat QAA Siemens (Landis) a CR04 Honeywell (neznám výrobní firmu, bude to nějaká koupená jako u Siemense), tak to je jako byste chtěl srovnávat Mercedes a hadraplán ;-) Jo, to je tak, když člověk ví, jak to má chodit a dostane výrobek, který to neumí. Když jsem začínal, tak jsem si švýcarské technology/programátory z Landis&Stefa vzal jako vzor a čas mi potvrdil volbu jako správnou. I Siemens to poznal, a proto je koupil. Nyní vyrábí řadu regulátorů RVS, kterou považuji v rámci segmentu předprogramovaných regulátorů jako špičku. QAA73 je programově plnohodnotná verze těchto regulátorů. CR04 umí odstavit čerpadlo jen pokud dáte velkou vlivnost a vypočítaná teplota topné vody je menší než venkovní teplota, což pomáhá v přechodných obdobích, jinak ne.
Jestliže chcete vypínat čerpadlo a použít CR04, tak budete muset přejít na regulaci od prostoru. Nebo se s tím nesmíříte a pořídíte nový QAA.

Odesílatel: ln@seznam.cz