Ekviterm Viessmann

   Dobrý deň pán Valter. Pri hľadaní informácií na internete ohľadom možného nastavenia a pochopenia môjho kotla ma veľmi zaujal Váš web. Chcem Vás poprosiť o radu v na stavení kotla.
   Kotol Viessman Vitodens 200-W WB2C s reguláciou Vitotronic 200, typ HO1A s ekvitermickou reguláciou a diaľkovým ovládaním Vitotrol 300A. RD jednopodlažný iba s podlahovým vykurovaním. Kotol je nastavený na vykurovanie od 6h-22h od22h-6h je vypnutý. Vykurovacia teplota natavená 22°C počas celého dňa. Pokles teploty prostredia (pri termostate) od 22h do 6h ráno pribl. 0,5 až 1°C. Problém spočíva v prekurovaní RD.
 1. Pri vykurovacej krivke 0,5 spád 0, teplota RD večer 22,8°C kotol stále kúri, teplota podlahy na pocit dosť teplá.


 2. Keď som zmenil vykurovaciu krivku na uroven0,3 spád 0, až večer bola teplota 22,0°C celý deň kotol pomaly kúril, podlahy skôr chladné.
 3. Po zmene vyk. Krivky 0,4 spád 0, večer prekúrenie 22,4°C podlahy teplé.
 A) Ako sa v tomto prípade správa Vitotrol 300A (podľa mňa termostat?) vs. Ekvitermika, keďže teplota je už nad nastavenú hodnotu a kotol stále kúri?
 B) Aká je funkcia ekvitermickej regulácie keď mám dom zateplený 120mm EPS+38cm tehla a okná izolačné trojsklo?
 C) Je podľa Vás ekonomický nočný útlm kotla? Prípadne aj cez deň časové zníženie teploty vykurovania ( keď nikto nie je doma).
 D) ako je najlepšie nastaviť tieto krivky pomocou sklonu zatiaľ je na nule. Alebo odporúčate iné nastavenie?
Vopred ďakujem za Vaše rady a prajem krásny deň.

Dobrý den,
ad a, b) Vitotrol 300 není termostat, ale dálkový ovladač kotle a komunikačně předává i informaci o prostorové teplotě. Regulace je tedy plynulá. Vše závisí od vlastního nastavení (je plno možností), ale v základu je to asi takto: Vše se odvíjí od nastavené ekvitermní křivky. Kotel se časovým programem nevypíná, ale časový program střídá 2 požadované teploty. V časovém programu je použita požadovaná teplota „Požadovaná teplota v místnosti“ a mimo nastavení denní teploty je použita „Redukovaná požadovaná teplota místnosti“. Podle rozdílu aktuálně požadované a skutečné teploty v prostoru vynásobené nějaký koeficientem se tato přičte k ekvitermní křivce a na tuto teplotu kotel topí. Pokud je ekvitermní křivka dobře nastavená, tak kotel topí jen tak aby pokryl tepelné ztráty objektu. Kotel vypne, jen pokud spočítaná teplota klesne pod 20°C. Příklady:
 a) Ekvitermní křivka spočítá 30°C + nastavená 22°C a skutečná teplota 22°C; 30 + ((22-22)*4) = 30; Kotel topí na 30°C.
 b) Ekvitermní křivka spočítá 30°C + nastavená 22°C a skutečná teplota 20°C; 30 + ((22-20)*4) = 38; Kotel topí na 38°C.
 c) Ekvitermní křivka spočítá 30°C + nastavená 22°C a skutečná teplota 23°C; 30 + ((22-22)*4) = 25; Kotel topí na 25°C.
 d) Ekvitermní křivka spočítá 30°C + nastavená 5°C a skutečná teplota 22°C; 30 + ((5-22)*4) = -68; Kotel je vypnut.
   Podle mého ideální stav byl v bodě 2 (křivka 0,3) tj., kotel běží stále na minimální výkon na minimální teplotu topné vody (nejlepší účinnost a nejmenší tepelné ztráty). Protože máte dobře zaizolovaný dům a podlahové topení daného výkonu, tak nemůžete mít horké podlahy a zároveň nepřetápět prostor. Tyto dvě věci si protiřečí. Situace se zlepší (teplejší podlahy) až bude nižší venkovní teplota a budou větší tepelné ztráty objektu a kotel je bude muset kompenzovat.
 ad c) Pokud je pokles jen o 0,5°C až 1°C, tak podle mého není potřeba noční útlum. Když si vhodně nastavíte Redukovanou teplotu místnosti podle bodu a), tak při větších mrazech vám to jen trochu přitopí, což může být žádoucí, když byste pociťovali chladnější prostředí. Podle charakteru budovy, ale ani toto nebude potřeba.
 ad d) Vaše kombinace kotel/regulace/prostorový přístroj jsou ideální, úroveň tedy nemusíte nastavovat. Tu samou funkci dělá automaticky prostorový přístroj (rozdíl požadovaná / skutečná teplota doladí mírnou nepřesnost křivky).

Odesílatel: tom@gmail.com