Ekvitermní křivka kondenzační kotel

Dobry den. Pri surfovanii po internete som nasiel aj Vas. Mam taky problem, ze neviem ako spravne nastavit kondenzacny kotol v dome , resp. ako nastavit ekvitermicku krivku. Mam kondenzacny kotol junkers cerasmart, s ekvitermickou regulaciou ceracontrol t250. Na radiatoroch v celom dome mam termostaticke hlavice honeywell. Riadenie je nastavene bez pripojenia kontroly teploty v miestnosti. Viete mi s tym poradit?Dobrý den, na této adrese je návod na TA 250 http://www.junkers.cz/files/navody/regulace/ia-ta-250-cz.pdf. V zásadě bych postupoval takto. Ekvitermní křivka má držet stálou teplotu v místnosti pří jakékoli venkovní teplotě. Nastavte stále 20°C (celý den bez útlumu) a po dni provozu tam musí být 20°C. Pokud je méně tak křivku zvedněte na větší číslo, pokud je přetopeno tak na menší. Základní nastavení +20/+20°C druhý bod -15/85°C. Dále bych se nezbavoval pomoci prostorového snímače. Tento snímač, nejen že vypíná topení, ale umí ubírat výkon kotle, pokud se blíží žádané v prostoru a průběžně by si měl optimalizovat zapnutí, a tudíž potom tolik nezáleží na nastavení topné křivky. Měl byste ho mít umístěný v obývacím pokoji, pokud se jedná o rodinný dům, naproti radiátorů, ale ne na venkovní zdi a podle kót v návodu. Klesne vám spotřeba plynu a zvýší se komfort vytápění. V místnosti s prostorovým ovladačem musíte sundat termostatické hlavice a radiátory otevřít naplno, aby se zařízení neovlivňovali. Píšete, že máte kondenzační kotel, chci vás jen upozornit, že by kotel měl pracovat s co nejmenší teplotou vratné vody, aby docházelo ke kondenzaci a neudělal jste z toho obyčejný kotel. Docílíte toho co nejmenší teplotou výstupní vody do radiátorů. Tímto bude i vratná voda chladná a kotel bude mít dobrou účinnost. Raději topit déle na nižší teplotu, než krátce na 80°C. Doporučuji maximální teplotu topné vody kolem 65°C.

Dakujem za Vas mail. Pomohol mi. Ak mate na mna este triochu trpezlivosti, tak by som sa chcel opytat na nasledovne veci. Hodnoty nastavenia, ktore ste poslali su predpokladam hodnoty pre ekvitermicku krivku a znamenaju, ze pri vonkajsich 20 stupnoch by mala byt teplota vody 20 stupnov a pri vonkajsej -15, by mala byt voda 85. Je tak? Ja mam tusim nastavenu max. teplotu vody 75 stupnov na kotli.
V obyvacke, kde mame aj termostat, mame namontovane na radiatoroch termostaticke hlavice. Treba ich dat uplne dole, alebo staci, ked ich len otvorime naplno?

Dobrý den, mnou popsanou ekvitermní křivku jste pochopil dobře. Tato křivka je standardní pro klasické kotle. Protože kondenzační kotle mají větší účinnost při co nejmenší teplotě vratné vody, která se odvíjí i od teploty výstupní vody z kotle, proto je tato teplota nejspíše omezena na 75°C. Máte-li nový topný okruh tak je navržen na tepelný spád 75/55°C a tato teplota též vyhovuje. Pokud je stálá teplota v prostoru, tak vámi nastavená křivka je v pořádku. Pokud jsou termostatické hlavice plně otevřené, tak je to, jako by tam nebyli. Já doporučuji je sundat, protože jakmile tam něco je, tak to svádí k manipulaci s nimi.

Odesílatel: ci@gmail.com