Ekvitermní křivka Vailant

   Dobrý den, těší mne, že jsem našel tento web, kde se mohu zeptat odborníka. Víte, toto bude moje první zima v domě s podlahovým topením a kondenzačním kotlem Vaillant ecotec plus 146/5-5 též ohřev TUV a regulátorem calorMATIC 450 v patrovém domě v řadové zástavbě (dvě velké místnosti na jih a velká francouzská okna, na server pak jedna menší místnost, chodba, technická místnost a dále dva pokoje v zatepleném podkroví s okny na jih). Podlahové topení všude...
   Technik, který topení dělal nám moc rad neposkytnul, a tak nyní, když bylo třeba začít topit jsem kotel pouze zapnul. Záhy jsem zjistil, že v místnostech na jižní straně je odpoledne až příliš teplo (26°C apod.), když venku svítí slunce. V návodu k regulátoru jsem našel, že lze zapnout vliv prostorového čidla a nastavil jsme tedy na volbu Termostat (dle návodu vestavěné teplotní čidlo měří aktuální teplotu místnosti v referenční místnosti. Tato hodnota se porovnává s požadovanou teplotou místnosti a při rozdílu se provede přizpůsobení teploty vody na výstupu do topení, a navíc se však topný okruh vypne, když je naměřená teplota místnosti o + 3/16 K vyšší než nastavená požadovaná teplota místnosti. Když teplota místnosti opět klesne o + 2/16 K pod nastavenou požadovanou teplotu místnosti, topný okruh se opět zapne).
   Při této příležitosti jsem zjistil, že v regulátoru je také možnost nastavit "topnou křivku" kterou mám aktuálně na tovární hodnotě 1,2. Podle toho, co jsem našel na internetu jsem, ale nabyl dojmu, že hodnota 1,2 bude pro podlahové topení patrně nevhodná.
Měl bych na Vás tedy 3 dotazy:
 1. Myslíte, že jsem udělal dobře, když jsem aktivoval funkci prostorového snímání?
 2. Jakou zvolit pro začátek hodnotu teplotní křivky?
 3. Nemůže nastavená křivka 1,2 vést k poškození systému podlahového topení? Pokud správně rozumím grafu výrobce bude totiž s křivkou 1,2 teplota na výstupu při -15°C téměř 70°C, a to mě připadá pro podlahové topení opravu hodně. Předem děkuji za odpověď.

   Dobrý den, děkuji za kvalitní dotaz.
Ad1) Nepíšete, kde je regulátor osazen. Pokud ho máte v jižních místnostech a nevadí vám, že se netopí do severní (chladnější) místnosti, tak je to v pořádku.
Ad2) Jako první zkontrolujte, že je osazen snímač venkovní teploty – bez toho to nefunguje ;-) Pro začátek bych viděl křivku číslo 0,6
Ad3) Pokud byl technik trochu fundovaný, tak nastavil maximální teplotu kotle (Teplota topení) tak, aby nemohla přesáhnout cca. 50°C. Proto ať křivka spočítá cokoli, teplota topné vody je omezena na kotli touto hodnotou.

   Dobrý den, velice děkuji za odpověď. Je to přesně jak píšete, regulátor je v obývacím pokoji, který je situovaný na jih a chladnější prostředí v severních místnostech nevadí. Samotný regulátor je umístěn tak, aby na něj nikdy nesvítilo slunce.
   Snímač venkovní teploty je osazen cca 1,8 m nad zemí na severní stěně domu, jedná se o čidlo VRC 693. Regulátor v místnosti zobrazuje venkovní teplotu. Křivku jsem na Vaši radu v regulátoru nastavil na 0,6.
   Jsem velmi rád za informaci, že omezení teploty se nastavuje na kotli. Nebyl jsem si jist, jak to je, zda má přednost požadovaná teplota dle křivky v regulátoru anebo hodnota na kotli. Vzpomínám si však, že na kotli technik nastavoval omezení na 30°C (tato teplota také skoro vždy svítila na displeji kotle). Podle grafu v návodu k regulátoru usuzuji, že s nastavenou křivkou 0,6 prakticky vždycky, když venku klesne teplota pod 10°C, půjde z kotle voda těch 30°C. Dovolte abych se ještě zeptal právě na tuto hodnotu. Mám pocit, že 30°C může být málo až přijdou mrazy, ale nejsem si jist, kolik vlastně do podlahy může maximálně jít (na podlaze je lepený vinyl, v koupelně dlažba). Můžete prosím poradit?

   Dobrý den, maximální omezení výstupní teploty lze nastavit v servisní úrovni a je tam záměrně. Běžný uživatel by neměl nic v servisní úrovni měnit, protože nezná všechny souvislosti. Maximální teplota do podlahového topení je volena podle použitých materiálů, výkonových výpočtů atd. Ve standardních aplikací je volena 30°C až 50°C.
   Mrazů se nebojte. Koukněte do projektu (pokud byl a byl dodržen) na jaký teplotní spád je topení navrženo a z toho by se mělo vycházet. Pokud by to následně nestačilo, kontaktujte topenáře, který to realizoval a položte mu stejnou otázku. Pokud by to nevyšlo, tak to budeme řešit dále.
   Malé doporučení pro provoz kondenzačního kotle: Pro nejlepší účinnost kotle a tím i nejmenší spotřebu plynu je nejvýhodnější topit na co nejnižší teplotu topné (vratné) vody. Raději ať topení běží celý den na nízkou teplotu než nárazově na vysokou.

Odesílatel: emil@email.cz