Ekvitermní regulace a kotel na ekohrášek

   Zdravím, čítal som článok na internete „Regulace v praxi aneb Jak to delám já“ – Ekvitermní regulace.
   V poslednom období ma táto téma zaujíma, pretože som aj ja narazil na problém. Mám vykurovanie na ekohrášok (pec s podávačom), v dome na 2 podlažiach podlahové vykurovanie riadené priestorovým termostatom. Ale priestorový termostat ma dosť oneskorenú reakciu na podlahovku – pretože zasvieti slnko, keď sa varí alebo je v dome viac osôb trvá neskutočne dlho pokiaľ sa podlaha nahreje na príjemne teplú. Preto som to vyriešil tak že som si odsledoval pri akej tepote je potrebné do podlahy púšťať teplotu vody a natočil 3-cestný ventil (zmiešavací ventil). Funguje to ale keď nie je veľký rozdiel medzi teplotou v noci a cez deň. Pokiaľ teplota cez deň ako napríklad dnes vystúpi na 10°C vnútri je už teplota 25°C – preto chcem od Vás radu ako by som vedel napr. ten 3 cestný ventil na základe vonkajšej teploty a aj vnútornej teploty regulovať, aby som mal v izbách stále konštantnú teplotu napr. 23°C. Existuje nejaké riadenie 3 cestného ventilu, ktoré na základe vonkajšej teploty a vnútornej teploty určí svoju polohu na základe kriviek?

   Dobrý den, článek je jen součástí knihy, proto pokud Vás dané téma více zajímá, doporučuji zakoupení celé knihy buď v papírové, nebo v elektronické podobě (viděl jsem ji i v nabídce slovenských webových knihkupectví např. www.eplanet.sk/kniha/regulace-v-praxi-jaroslav-valter/).
   Ekvitermních regulátorů je velká spousta. Kdybych Vám měl něco doporučit, bez znalosti konkrétního topenářského zapojení a měl by se vyřešit jen tento konkrétní problém, tak bych šáhnul do jednoúčelových regulátorů. Zde bych to viděl na dva favority. Levný, funkční, ale až skoro moc jednoduchý regulátor od firmy KTR www.ktr-adex.cz/comf06/81_c6.htm,případně jiný regulátor z jejich produkce. Pokud je požadován vyšší standard regulace a ovládání, tak bych šel do regulátorů RVS od firmy Siemens www.cee.siemens.com/.../RVS.aspx, kde za přijatelnou cenu máme velice kvalitní řešení. Upozorňuji, že topenářské schéma musí být dodrženo podle požadavku výrobce regulátoru, jinak nebude regulátor fungovat správně. Pokud nebude ani jeden regulátor vyhovovat, tak lze použít volně programovatelné řídicí systémy, které lze přizpůsobit čemukoli, ale cena je o dost vyšší.

Odesílatel: lubomir@ztsnam.sk

Komentáře

Podlahové vytápění

Jenom bych z jedné čerstvé zkušenosti chtěl upozornit, že otopný systém je "organismus", kde všechno souvisí se vším a stačí jedna chybka a regulaci to značně stíží, ba dokonce znemožní. Momentálně jsem při montáži regulace v jednom rodinném domě narazil na podlahové vytápění, kde byla krycí vrstva sádrobetonu 120mm. Takto provedené podlahové vytápění prakticky uregulovat nelze a v případě, že vzniknou tepelné zisky např. vlivem osvitu sluncem, tak bude mít podlaha ještě tak 12 hodin stejnou teplotu! Je tedy nutné vědět, že je v otopné soustavě vše tak jak má být od A do Z. Jinak nepomůže sebelepší regulátor, byť ekvitermní s vlivem místnosti.

Podlahové vytápění – odpověď

 Souhlasím, zrovna jsem telefonicky řešil podobný případ. Je s podivem, že zákazníci si čím dál častěji myslí, že regulace je potřeba proto, aby napravovala chyby jiných profesí. Tak tomu opravdu není! Regulace nám má optimalizovat topný proces tak, abychom při stejném komfortu dosáhli co nejlepšího a nejhospodárnějšího provozu. To je možné, jen pokud ostatní profese odvedou kvalitní výkon.
Neřešte důsledky, ale příčiny problémů!