Ekvitermní řízení Vitotrol 100 OT

   Dobrý den pane Valtere, pročítám už od loňské zimy stále dokola vaše stránky, ale už jsem z toho přestavování topení, křivek a rad místních topenářů, zoufalá. Obdivuji vaši ochotu odpovídat na všechny dotazy a říkám si, jestli je vůbec možné, abyste byl snad jediný, který tomu opravdu rozumí.
   K našemu problému. Máme teplovodní podlahové topení v přízemní novostavbě o ploše 105 m2. Kotel Vitodens 100 W, hlavní regulátor Vitotrol 100 OT v největší místnosti + v každém ze čtyř pokojů termostat. Před měsícem nám po roce poladili tlaky v okruzích a podlaha už je rozehřátá vcelku rovnoměrně. Všechny hlavice máme nyní naplno otevřené a termostatické hlavice jsou odpojené. Křivku máme na čísle 8, teplotu máme nastavenou na 23C, ekvitermní regulaci bez vlivu prostoru. Pokud se teplota venku pohybuje mezi 1-4 C, ohřívá kotel topnou vodu na 25-26 C (to je ustálená teplota, kdy není kotel sepnutý) a topení funguje relativně dobře. Jakmile je ale venkovní teplota vyšší, spadne teplota v místnostech na 20-21 C a podlaha je značně studená, což už je pro mě s miminkem a dětmi hrajícími si převážně na zemi, diskomfortní. Pokud je naopak venku pod nulou přehřívají se místnosti až na 25,5 C a tudíž hlavně nad ránem se "pečeme" v postelích. Pochopila jsem, že by asi bylo třeba křivku oploštit, ale nevím si rady jak. Technik nám naposledy radil, abychom snížili křivku na číslo 4, ovšem to šla teplota v domě pod 20 C (při 19 C už jsem křivku zase rychle ladila nazpět) i při venkovní teplotě 3 C.
   Nastavení regulátoru: 1:CL 24; 2:rT 0; 6:uL 35; 7:LL 5; 12:tO -2,0 (seřídila jsem podle rtuťového teploměru, postaveného nad regulátorem ještě v době, kdy ukazoval teplotu místnosti); 13:Pb 2,5; 14:rC 1; 15:OC 8; 19:FS 0; 1:SH 0; 2:SL 20; 3:Pd 10; 1:CH 80; 2:HS 51.
Moc vás prosím o radu, případně o konkrétní odkaz na vašich stránkách. Jsem z toho nešťastná a lítostivě vzpomínám na staré dobré ústřední vytápění v paneláku.
Ještě přidávám dvě otázky:
 1) Je spotřeba v průměru 7 kubíků/den normální či je možné se dostat na ekonomičtější provoz, aniž bychom slevili na komfortu?
 2) Hlavní regulátor nám přestal ukazovat aktuální teplotu a ukazuje již jen teplotu nastavenou. Nevíte, zdali se mohlo něco poškodit nebo jsem jen někde něco špatně nastavila? (nenašla jsem co).
Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den, krásně napsaný dotaz. Pro lepší pochopení začnu od konce.
 Ad 2): Prostorovou teplotu regulátor neukazuje, protože se nyní reguluje podle venkovní teploty (tu by měl nyní ukazovat). Pro jistotu zkontrolujte v parametru 6:Ot (kategorie 3) aktuální venkovní teplotu. Je zobrazena, ukazuje se jen pokud je venkovní snímač nainstalován, a je hodnota správná? Prostorová teplota je zobrazena jen při nastavení parametru 14:rC na hodnotu 0 nebo 2, kde se používá prostorová teplota.
 Ad 1): Pro správné určení je potřeba znát tepelné ztráty domu, které najdete v projektu topení. Viz jvalter.cz/dotaz-jak-spravne-nastavit-ovladac-avs-77-baxi-luna-3comfort-ht-1-240. Pokud nechcete slevit na komfortu, tak podle toho, co jste napsala, je to v normě (každý stupeň nad 20°C je cca. + 6%).
   K nastavení regulátoru: Jako první bychom měli omezit teplotu do podlahového topení, aby nedošlo k jejímu zničení. Parametr 1:CH (kategorie 3) nastavte na 45°C.
Nastavení topné křivky: „oploštění“ topné křivky jako takové neexistuje, ale můžeme zvolit „plošší“ křivku a tu „šoupnout“ nahoru. Tohoto „šoupnutí“ docílíme změnou požadované prostorové teploty. Všechny křivky jsou definované pro prostorovou teplotu 20°C. Její změnou posouváme celou křivku požadovaným směrem. Při nastavení ekvitermního řízení bez vlivu prostoru je požadovaná teplota v prostoru jen imaginární číslo, kterým posouváme křivku nahoru nebo dolu. Ve vašem případě určitě nebude sedět s prostorovou teplotou, Přistupujte k němu jen jako k číslu, které musíte zvětšit, pokud je zima a snížit, pokud je horko. Pro začátek nastavte křivku na hodnotu 5, požadovanou teplotu nastavte na 30°C. Následně můžete doladit podle jvalter.cz/ekvitermni-regulace. Pokud se vám nebude dařit, napište hodnotu venkovní teploty; topné vody; prostorové teploty; hodnotu topné křivky; nastavené prostorové teploty; jakou teplotu v prostoru chcete a pokusím se nastavení upřesnit.

   Dobrý den pane Valtere, mockrát děkuji za odpověď. Jestli s Vaší pomocí zvládnu topení vyregulovat, bude to asi jeden z nejlepších vánočních dárků. Zatím ladím dle všeho návodu a daří se. Až na nastavení maximální teploty vody do podlahového topení. Hlavní regulátor ukazuje hodnotu 80C, ale nelze ji snížit ani zvýšit. Zkoušela jsem i otáčet kolečkem pro topnou vodu na kotli, ale na regulátoru k žádné změně nedošlo. Nastavila jsem kolečko ze 4 na 2, ale nemělo to vliv ani na maximální teplotu, na kterou kotel cykloval. Nevíte, jak toto točítko funguje? Čísla odpovídají konkrétní teplotě nebo je teplota odpovídající danému číslu proměnlivá v závislosti na jiné hodnotě (např. venkovní teplotě)? A jak tedy omezit teplotu topné vody?

   Dobrý den, Vitodens 100-W má 6 verzí a nevím jaký typ máte. Na kotli by měl být štítek a za označením Vitodens 100-W by mělo čtyřznakové označení něco jako WB1C, poté lze postupovat přesně.
Ještě jednou zkuste přenastavit na regulátoru parametr 1:CH pro omezení teploty topné vody. Nestalo by se mi, že by tento parametr nešel přenastavit, ale je opravdu možné, že toto kotel opravdu nepodporuje.
Otoční ovladač pro topení na kotli má různé funkce. V ekvitermním režimu určuje číslo topné křivky. Bez venkovního snímače je to právě omezení teploty topné vody. Určitě nic nezkazíte, pokud nastavíte na tomto ovladači pozici (1). V případě velkých mrazů a zároveň nedotápění prostoru na max. (2).

   Dobrý den, přesný typ kotle je ono Vitodens 100-W WB1C. Parametr 1:CH mi vážně nereaguje. Pokud tedy máme venkovní čidlo a ekvitermní režim je v podstatě (vzhledem k tomu, že číslo topné křivky se ovládá na regulátoru) točítko topné vody na kotli nefunkční?
   Momentálně jsme na tom s hodnotami tak, že máme ekvitermní křivku číslo 4 a dle venkovních teplot musím hýbat s nastavenou teplotou mezi 27C a 28C. Při venkovních teplotách kolem 0-4C mám vnitřní teplotu nastavenou na 28C a uvnitř je necelých 23C. Pokud ale teploty venku klesají k -5C přetápí vevnitř přes 24C a musím snižovat nastavenou vnitřní teplotu na 27C. Dnes, kdy venku šla teplota nad 0C, jsme při nastavených 27C klesli na 21,5C uvnitř. Překvapivým zjištěním pro mě bylo, že těchto 21,5C bylo pocitově celkem příjemných. Přisuzuji to tomu, že podlaha nebyla studená. Dříve nám podlaha sálala a pak dlouho chladla, než kotel začal znovu zvedat teplotu. Když jsme měli vevnitř 21C, byla podlaha, jak jsem ji ž psala, nepříjemně studená. Dnes při 21,5C vevnitř podlaha nehřála ale ani nebyla studená a zima nám nebyla. Teď jsem tedy trochu na vážkách, jakou teplotu vlastně uvnitř chtít. Kompromis: kolem 22C?

   Dobrý den, nejsem si jistý, jestli je točítko na kotli nefunkční nebo zařízne alespoň maximální teplotu u nastavené křivky. Tím že ho necháte nastavený nízko, nic nezkazíte.
Protože se vám při mrazech přetápí prostor, tak je nastavena vysoká topná křivka. Zkuste nastavit nižší například 2 a prostorovou teplotu dolaďte požadovanou teplotou.
Protože nyní neregulujeme na prostorovou teplotu, tak topení neběží „přískoky“, ale průběžně. Podlaha je stále nějak teplá, což je pocitově lepší. Ideální je udržovat teplotu co nejnižší. S ohledem na komfort bydlení doporučuji 20 až 21°C. Každý stupeň nad 20°C je cca 6% navýšení spotřeby plynu.

Odesílatel: ret@centrum.cz