Hydraulické zapojení akumulační nádrže - bypass

   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně zapojení akumulační nádrže. Nevím si teď rady, jde o čerpadlo na sekundárním okruhu, které mám napojeno za směšovacím ventilem a akumulační nádrži. Udělal jsem bypass k vůli rychlejšímu natopení systému. Jenže když zapnu bypass, tak se mi hydraulicky sníží výkon oběhového čerpadla na sekundárním okruhu přitom je ve stejném směru jako čerpadlo na primárním okruhu, které jede plným průtokem. Vyzkoušel jsem zapojení takové, že přívod z kotle jsem umístil na bok nádrže a výstup z nádrže shora. Problém byl, že trvalo dlouho, než se natopila akumulační nádrž ovšem čerpadlo nemělo a nemá s hydraulikou problém nebo když částečně otevřu směšovací ventil. Jakmile uzavřu akumulačku, ať už z vývodu shora nebo úplně otevřu směšovací ventil okamžitě klesne hydraulický tlak čerpadla. Předem děkuji za nějaké info a řešení, na které nemohu přijít.

   Dobrý den, problém bude nejspíše v sériovém zapojení čerpadel či jejich nastavení. Pro vyřešení potřebuji:
 1) Nakreslete schéma zapojení včetně typů a nastavení čerpadel. Stačí rukou a vyfotit. Možná, že už při kreslení přijdete na jádro pudla ;-)
 2) Co je za směšovacím okruhem (radiátory nebo podlaha)? Jaký je zdroj tepla? Na jaký teplotní spád jedete? Pro mě je důležité vidět topný systém jako celek.
 3) Máte problém s průtokem nebo dynamickým tlakem čerpadla? Jak jste přišel na to snížení? Čemu to vadí?
Více se rozepište. Čím více informací budu mít, tím bude najití problému rychlejší. Není to žádný Temelín :-)

   Dobrý den, děkuji za odpověď.
 1. Zdroj tepla je zplynovací kotel na dřevo OPOP.
 2.Teplotní spád, je 65/55st
 3. oběhové čerpadlo primár i sekundár Vilo 25/60 nastaveno na maximum dává 1,2m3/h na primáru. Čerpadlo má informační displej, takže vidím, jestli má nějaký průtok. Pokud jedu do akumulace čerpadlo za směšovacím ventilem na sekundárním okruhu jede na 1,4 m3/h. Jakmile otevřu bypass a zavřu akumulaci, tak se mi sníží tlak průtok čerpadla na 0,0 a klese spotřeba, když přepnu čerpadlo na autoadapt. Na primáru mám trojcestný termostatický ventil DN 20 ESBE 60st otevřeno. Z nějakého důvodu se ten tlak ztratí, když zapnu ten bypass, něco se tam hádá pravděpodobně něco se zpátečkou. V příloze posílám náčrt zapojení. Velmi děkuji za ochotu.

   Dobrý den, ve stávajícím zapojení nemůžete bypass použít. Pro vysvětlení je důležitý princip uzavřeného systému, tj. co odteče musí přitéci.
 a) Špatný stav (akumulace uzavřena; zkrat otevřen): Kotel není netopený, a proto je termoventil uzavřený. Z tohoto důvodu primární čerpadlo točí vodu jen přes kotel (žádná voda nepřitéká z radiátorů). Sekundární čerpadlo chce nasát topnou vodu z kotle (z akumulace nemůže), ale protože do kotle nic nepřitéká, tak nemůže nic odtéct a průtok je nulový. V tomto stavu může dojít k poškození sekundárního čerpadla, protože je chlazené protékající vodou.
 b) Nevhodný, ale funkční stav (akumulace uzavřena; zkrat otevřen): Kotel je natopený, termoventil otevřený, tudíž do kotle přitéká voda z radiátorů a může i odtéci. Zde systém funguje, ale primární a sekundární čerpadlo jsou v sérii (za sebou) a jedno přetlačuje druhé. Je to podobné jako byste na auto 4x4 dal na jednu nápravu větší kola než na druhou.
 c) Normální stav (akumulace otevřena; zkrat nepoužit): Akumulační nádoba funguje jako anuloid (HVDT). Primární čerpadlo točí vodu přes kotel a při otevřeném termoventilu přen akumulační nádrž (AN). Sekundární čerpadlo točí vodu přes radiátory a akumulační nádobu.
   Pokud chcete odebírat topnou vodu ihned, tak se musí akumulační nádrž zapojit jinak (jako „skladiště přebytků tepla“). Inspirujte se například schématy od Atmose https://www.atmos.eu/instalace-kotlu/#108).
Při případné další konverzaci napište výrobce čerpadla (je to opravdu Wilo?), jeho přes typ a jak ho máte nastavené (klidně i foto).

   Dobrý den, děkuji za informace v příloze máte obrázek čerpadla je to vilo yonos Pico 25/60. Mohl byste mi prosím do mého obrázku načrtnout, jak to předělat s co nejmenší úpravou současného stavu, tak aby to fungovalo i s bypassem. Děkuji velmi za ochotu.
   Ještě jsem Vám nenapsal, že čerpadlo se spíná teplotou, poté co k němu čerpadlo primárního okruhu pustí ohřátou vodu z kotle.
Zapomněl jsem obrázek čerpadla. Čerpadlo je nastaveno na primárním okruhu na 3st vypnut autoadapt. Na sekundáru jsem zkoušel všechno možné, ale s tím bypassem nebyl průtok.

   Dobrý večer, fotku čerpadla jsem chtěl pro přesný typ a nastavení (obrázek je k ničemu), protože jsem často dlouho řešil problém, a nakonec jsem se dobral toho, že lidé mi řekli něco jiného, než byla skutečnost. Pro příště prosím fotku štítku a nastavení obou čerpadel.
   Vaše zapojení s bypassem fungovat nebude (vysvětlení v předchozím mailu). Zapojení se musí předělat podle poslaného odkazu (tedy pokud chcete docílit stejného efektu jako s bypassem). Pro jistotu přikládám obrázek do přílohy, jen si odmyslete bojler. Na překreslení schématu nemám prostor, ale pokud ho překreslíte, můžu to zkontrolovat. Pozor, pro správné nabíjení a vyplachování nádrže je důležité udělat zapojení přesně jak je nakresleno na schématu (ty kolena a T-kusy tam nejsou jen tak ;-)

   Děkuji pane Valter za Váš čas a trpělivost. Nyní vím, kde je problém a musím to předělat. Dnes jsem zavřít akumulační nádrž a pustit to přímo do topného okruhu z kotle. Výsledek je takový, že ani tak to nešlo podle představ a nechtěli se mi natopit radiátory. Zjistil jsem nemám s tím zkušenost (člověk se pořád učí), že mi termostatický ventil sice otevře při 60st do radiátorů, ale otevře se jen částečně, protože se mi tam vrací studená voda z radiátorů, tak nejede na plný průtok (mohlo mě to napadnout hned). Já myslel že se otevře na plno při 60st a pod 60 se úplně zavře. Předělám to, jak je v návodu. Ještě jednou děkuji.

   Dobrý den, u ESBE termoventilů je rozsah otevřeno/zavřeno cca 10°C, takže pokud máte 60°C patronu, tak k plnému otevření dojde až při 70°C teplotě vratné vody. Standardní režim kotle s touto patronou je 80°C ~ 85°C výstupní teploty z kotle. Termostatická patrona je výměnná a můžete ji případně vyměnit za jinou s nižší teplotou (dělají se po 5°C).

   Dobrý den, velmi děkuji to jsem vůbec netušil. Moje otázka ještě zní: nebylo by lepší koupit nějaký Manuálně nastavitelný, nebo s jakou teplotou patronu podle Vás koupit, aby nedocházelo k rosení kotle. Topí se měkkým dřevem a na víc jak 70st z toho dřeva asi nedostaneme. Kotel je zplynovací Opop H20 EKO D.

   Dobrý den, manuálně nastavitelné termoventily pro kotlový okruh se nevyrábí. Myslím, že jste měl na mysli kotel OPOP H4 20 EKO-D (prosím pište mi to přesně). Tento kotel má určenu minimální teplotu vratné vody na 65°C, takže by mohla být termopatrona 65°C.
   Měkké dřevo nevadí, jen musíte častěji chodit přikládat. Nejspíše ale bude mokré. Dřevo musí minimálně rok ležet, ideálně 2 roky, aby vyschlo. Též můžete něco dělat špatně, například málo spalovacího vzduchu (zabedněná kotelna, aby tam nebyla zima, častý problém :-D), případně jsou špatné (velké) průtoky přes kotel. Jaká je teplota topné/vratné vody a spalin při normálním provozu? V tomto kotli by nemělo být problém udržovat teplotu 80-90°C, na to je stavěn, a proto je vyžadována akumulační nádrž.
   Mé doporučení: Pokud musíte opravdu jet na 70°C, tak termopatronu vyměnit za 45°C nebo 50°C. Pozor jste pod požadovanou teplotou výrobce a může být problém s reklamací, když teda pominu, že kotli to nedělá dobře (nízkoteplotní koroze; dehtování atd.) a účinnost bude také někde jinde, než by měla být (spousta lidí takto kotel provozuje, jen mají skoro dvojnásobnou spotřebu dřeva a kotel vydrží cca 8 let). Též byste si měl objednat dřevo už na příští sezónu (už je skoro pozdě).

Odesílatel: Milan@seznam.cz