Junkers Eurostar - bezdrátový regulátor

   Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu. Narazil jsem na vaši stránku při hledání bezdrátového termostatu pro kotle Junkers.
Mám kotel Junkers ZSE 24 Eurostar a regulátor TR100. Regulátor je umístěn v místnosti, kde není u topení termohlavice, ale tam pouze manuální, aby když všechny termohlavice vypnou, byl zajištěn průtok alespoň jedním radiátorem. Tím, že tento radiátor je neustále zapnut se pokoj rychle vytopí a regulátor kotel vypne nebo musí být v pokoji přetopeno při nastavení vyšší teploty.
Chtěl jsem to řešit bezdrátovým termostatem, ale pro přečtení diskuse jsem skeptický, že nějaký pro kotle Junkers existuje. Platí to nadále nebo už existuje nějaká bezdrátová možnost náhrady TR100, aby byla zachována plynulá regulace?
Platí skutečně pro kotel Junkers ZSE 24 Eurostar, že musí být jeden radiátor osazen „netermohlavicí“, aby byla zajištěna minimální cirkulace v soustavě? Děkuji moc za radu.

Dobrý den, chcete řešit důsledek ne příčinu problému. Takže od začátku:
 1) TR 100 je opravdu regulátor. Žádný výrobce kotlů ani regulátorů nedělá bezdrátovou variantu. Můžete sice použít bezdrátový termostat, ale poté je to jako byste dal do Mercedesu převodovku ze Škodovky. Pojede to, ale výsledek nic moc.
 2) Termostatická hlavice v místnosti s regulátorem není z důvodu zajištění průtoku, ale pro zajištění aktuální teploty místnosti pro regulátor, protože pokud by bylo na regulátoru/termostatu nastaveno např. 21°C a na hlavici např. 18°C, tak by hlavice zavřela, a protože by v prostoru nebylo nikdy 21°C, tak by kotel topil stále.
 3) Hlavní problém je, že nejsou správně nastaveny průtoky jednotlivými radiátory. Seštelujte nebo si nechte nastavit průtoky jednotlivými radiátory a bude problém vyřešen. Chyba není na straně regulace, ale topného systému. Při správném nastavení a plně otevřených termostatických hlavicích by se měla teplota ve všech místnostech pohybovat stejně. Seštelování průtoků jsem popsal nesčetněkrát, takže ho popisovat nebudu.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Skutečný problém, který řeším, je, že v místnosti s regulátorem bylo léta neustále přetopeno, aby bylo dosaženo požadovaných teplot ve zbytku 2 patrového domu. Byl tam obyčejný ventil jednak za účelem toho, aby teplotu v místnosti řídil regulátor na stěně a jednak, aby byl údajně zajištěn průtok. Přetopeno bylo z důvodu, že radiátor v místnost 20m2 je velký litinový (nutný před zateplením, ale předimenzovaný nyní) a ventil musel být neustále otevřený na cca 1/3 protože, když byl přiškrcen více, tak hlasitě syčel a bylo to slyšet ve všech místnostech.
   Mojí snahou nyní je zbavit se syčení a přetápění místnosti. Topenář nám tam nainstaloval místo obyčejného ventilu termoventil, ale dal tam manuální hlavici, abychom zajistili, že radiátor bude neustále otevřený. Plánoval jsem regulátor dát do jiné místnosti, nejlépe na chodbu, a protože je složité tahat kabely, chtěl jsem bezdrát. Jak to tak vidím, budu muset asi protáhnout kabel.
   Pakliže bych měl regulátor na chodbě, kde žádné radiátory nejsou a nastavím to tak, aby bylo zajištěno, že požadované teploty bude dosaženo, je potřeba aby některý z radiátorů neustále byť minimálně topil za účelem zachování průtoku? Pro případ, že by se přece jen omylem stalo, že všechny radiátory už vypnou, ale regulátor bude chtít ještě přitápět a nevypne kotel?
   V případě, že ano, je lepší aby neustále topil radiátor nejblíže kotle nebo naopak někde dál? Momentálně máme ten nejblíže kotle. Napadá mě, jestli by se syčení nezmírnilo, kdyby to byl nějaký vzdálenější a při ostatních zavřených radiátorech by tam byl menší tlak a tedy menší syčení.
   Ohledně syčení doplňuji, že všechny radiátory jsou odvzdušněné, čerpadlo kotle jede na střední výkon, při nejnižším je problém vyhnat vodu do vzdálenějších částí. Expanzka, když kotel jede, má tlak okolo 1,5. Děkuji moc.

Dobrý den, pořád chcete řešit důsledek.
   Syčení ventilu u radiátoru při přiškrcení průtoku je přílišná rychlost proudění v těle ventilu. Příčina je osazení čerpadla s konstantními otáčkami. Toto při snížení průtoku zvyšuje dynamický tlak. Nejlepší řešení z možných je osazení elektronického čerpadla s proměnlivými otáčkami. Teď se už stejně jiné neprodávají a výměna je snadná. Při osazení termohlavic je použití regulace dynamického tlaku nutností.
   Budu se opakovat. Přetápění místností je způsobeno špatným zaregulováním průtoků jednotlivými radiátory. Zajištění průtoku přes jeden radiátor je ideální, ale jde zajistit i jinak, ale to neřeší váš problém. Když budou správně nastaveny průtoky, tak se bude celý objekt natápět rovnoměrně až regulátor vypne, tak bude vše natopeno akorát.
   Který radiátor pro zajištění průtoku je požit, je jedno, ale s ohledem na tepelné ztráty, je nejbližší ke kotli správná volba.
Opakuje znovu, váš problém je TOPNÝ SYSTÉM, ne umístění regulátoru. Když vám doma praskne voda, tak taky opravíte potrubí a nebudete kupovat kánoi pro pohyb po bytě ;-)

   Dobrý den, děkuji za odpověď a vysvětlení. Rozumím tomu tedy dobře tak, že pro řešení odstranění syčení je třeba vyměnit čerpadlo? Nevím tedy, proč nám dodali kotel, který má čerpadlo nevhodné pro termohlavice.
Mohl byste mě prosím nasměrovat na nějaký článek či postup pro správné nastavení průtoků? Hledal jsem na vašich stránkách, ale asi špatně.
Ladím průtoky neustále pouze experimentálně. Momentálně jsem přetápění místnosti s regulátorem asi eliminoval, ale zase naopak začínají syčet radiátory nad tou místností a asi i jinde v případě, že ventily jsou otevřené na 3ku a více. Když se přiškrtí pod 3ku, syčení se ztišuje nebo ustává. Děkuji.

   Dobrý den, ano nejlepší řešení pro odstranění syčení je výměna čerpadla. Lze to vyřešit například i přepouštěcím ventilem, ale s ohledem na efektivitu provozu je výměna čerpadla lepší volba.
Proč vám tam dali tento kotel s tímto čerpadlem, může být spousta. Odhadl bych to na cenu.
Seštelování průtoků v radiátorech jsem podrobně popsal v mé knize. Základy můžete najít v těchto článcích:
http://valter.byl.cz/cyklovani-kotle-vitodens-100-vitotrol-100-ot
http://valter.byl.cz/podlahove-topeni-radiatory
http://valter.byl.cz/regulace-plynoveho-kotle-vlivem-neregulovaneho-krbu
   Syčení vzniká při velké rychlosti proudění, takže čím více přiškrtíte, tím by to mělo více syčet. Jestliže to tak není, tak vám do toho „kecají“ termohlavice v jiných místnostech, měl byste je při štelování průtoků všude sundat. Poté by nemělo být slyšet syčení nikde. Zkuste ubrat na čerpadle, možná už není potřeba, aby jelo na stávajících otáčkách. Syčet by to mohlo začít, až začnou termohlavice zavírat, ale to odstraníte jen popisem v prvním odstavci.

Dobrý den, děkuji za rady a odkazy na články. Nastuduju a pokusím se s tím něco udělat.
Dobrý den, podařilo se mi stabilizovat teplotu v různých místnostech, aniž bych některou přetápěl. Řeším ale ještě jednu věc.
   Pokud na jakémkoli ventilu nastavím 3 a více, ozývá se relativně silné syčení, které jde slyšet ve všech radiátorech, které jsou napojené na společnou trubku napříč místnostmi a patry. Pokud snižuji od 5 dolu, až po 3 je to stabilní hluk syčení a pod 3 to pak jde téměř skokově do ticha. Nevíte, co to může způsobovat?

   Dobrý den, bez ohledu na to kolikrát se zeptáte, odpověď bude pořád stejná. Problém je v čerpadle! Zkuste ubrat na čerpadle, a pokud se to nezlepší, nebo nedotlačí topnou vodu až k poslednímu radiátoru, tak budete muset pořídit elektronické čerpadlo s proměnnými otáčkami nebo nechat topenáře naistalovat přepouštěcí ventil, který přepustí přebytečný tlak.

   Dobrý den, nevím, jestli je to s profesního hlediska stejná otázka. Z mého hlediska je to otázka přesně opačná.
Prve jsem se řešil syčení, když byl ventil téměř uzavřený. Aby syčení nebylo, musel se více otevřít. Tam taky rozumím tomu, že když čerpadlo jede naplno a já snížím průtok přiškrcením ventilu, zvýší se tlak a syčí to - chápu že pomůže snížit otáčky.
Nyní řeším přesně opačný případ. Syčení, když je ventil více otevřený od 3 výše.
Zde mi snížení otáček čerpadla už úplně logické nepřijde. Proto má možná "duplicitní" otázka. Děkuji.

   Dobrý den, je trochu složité to vysvětlit, ale pokusím se. Musíte se na celý topný systém dívat jako na jeden celek. Akce na jednom místě ovlivní CELÝ celek. U čerpadla je pevně svázán průtok s dynamickým tlakem (čím menší průtok, tím větší dynamický tlak). Syčení je způsobeno velkou RYCHLOSTÍ v místě proudění, ne tlakem ani průtokem, i když jsou toho součástí. Jak jste různě přiškrtil radiátory, tak se tlakové a průtokové poměry v systému změnili a proto je posazen slyšitelný zvuk do jiných hodnot. Je jasné, že se od začátku pohybujete hodně nad výpočtovými (provozními) rychlostmi proudění v topném systému. Přirovnám to k autu. Je to jako byste jel s Octávií 300 km/h po okresní silnici a divil se, že vám v autě něco drnčí. V tomto ohledu, jste jí zatím vyvážil kola (sešteloval radiátory), ale dokud nebudete jezdit pomaleji (ubrat na čerpadle a neosazovat termohlavice), tak vám to bude pořád drčet, a když tak budete jezdit dlouho, tak se vám rozpadne. Pokud nebude používat termohlavice, tak by mohlo stačit ubrat na čerpadle, jestli tedy není samo o sobě silné. Při použití termohlavic vás výměna čerpadla, tedy pokud to nechcete řešit jinak, asi nemine.

Odesílatel: pc@volny.cz