Junkers + Loxone + ekviterm

   Dobrý den, našel jsem v Listárně diskuzi o propojení regulace vytápění na systém "chytré domácnosti". Řeším tenhle problém taky, a proto bych se chtěl ujistit, jestli jsem to dobře pochopil.
   Vytápím rodinný dům přízemí a podkroví 6 místností. Mám kotel Junkers ZSR 24-5 KE 23, 2 okruhy (ve všech místnostech radiátory a tam kde je dlažba podlahové vytápění k tomu). Dům je cihla 44 cm bez zateplení. Původně jsem to reguloval systémem Skot1 české provenience, ale ten už nemá podporu a po havárii jsem ho musel vyměnit. Tento systém reguloval kotel jak ekvitermně, taky ovládal hlavice na radiátorech.
   Nyní jsem to nahradil systémem Loxone. Mam ale podezření, že Loxone ovládá jen hlavice na radiátorech a podlahovku, s ekvitermem nepracuje vůbec. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se tím pádem nijak nereguluje teplota na primáru, a tudíž kotel neběží optimálně podle venkovní teploty. Mám kotel vybavit ještě ekvitermním modulem TA211e? Nebude se to nějak tlouct? Instalační firma tvrdila, že to není potřeba, ale po přečtení diskuze si myslím, že je. Taky mi kotel dost cykluje teď.

   Dobrý den, z toho co jste napsal, mám dojem, že váš systém nemá rozumnou koncepci, takže můžeme jen napravovat škody. Správně by systém měl fungovat. Řídicí monitoruje vytápěný prostor a podle potřeby reguluje zdroj tepla („říká kotli na jakou teplotu nebo výkon má jet“). Protože mají být správně nastavené průtoky jednotlivými spotřebiči, tak by mělo docházet k rovnoměrnému natápění jednotlivých místností a řídicí systém uzavírá jen ty prostory, kde je potřeba nižší prostorová teplota.
   Váš kotel neumí řízení nadřazeným systémem, takže musíme použít náhradní řešení (myslete na to až budete pořizovat nový kotel). Náhradní řešení je regulace teploty topné vody podle venkovní teploty, aby dodaný výkon co nejvíce kopíroval tepelné ztráty objektu. Nebude to ideální, ale mělo by se hodně omezit cyklování kotle. Pořízení ekvitermního modulu byste měl probrat se servisním technikem kotle a dodavatelem řídicího systému. Tvrzení, že to není potřeba mi připadá scestné (mám-li všechny potřebné informace). Pro ilustraci použiji drastický příměr. Je to jako by vám řekli, že nemusíte používat kondom, protože dítě můžete poté kdykoli zastřelit. Taky řešíte důsledek a ne příčinu, jako hlavice řeší důsledek velkého dodaného výkonu. Jako hlavní musí zdroj tepla fungovat ekonomicky. Není se vám kotel chová jako by bylo venku -18°C. Mám dojem, že instalační firma zvolila nejsnazší a nejlacinější řešení, bez přihlédnutí k ekonomice provozu.
   Závěr: Nyní instalovat ekvitermní řízení, které omezí dodávaný výkon podle venkovní teploty. Úspora by se mohla pohybovat kolem 10%, podle použitého řídicího algoritmu, jak moc si dělali hlavu s průtoky jednotlivými spotřebiči a celkovém provedení topného systému. V budoucnu vybrat kotel s možností řízení nadřazeným systémem např. signálem 0-10V nebo komunikací OpenTherm (nevím přesně co vše Loxone umí) a doplnění do řídicího systému výše popsaný algoritmus řízení zkušeným programátorem. Poté by se mohla úspora pohybovat mezi 20 a 30% oproti nynějšímu stavu.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Znamená to tedy, že mám současný systém nahradit ekvitermním modulem, nebo ten ekviterm k tomu ještě přidat?

   Dobrý den, jestli jsem tedy pochopil správně dotaz… Stávající kotel není možné řídit systémem Loxone, takže musíme vytvořit dva celky. Do kotle nainstalovat ekvitermní řízení (modul) a řídit ho podle venkovní teploty. Loxone nastavit tak, aby co nejméně omezoval topení.
   Princip: Kotel podle venkovní teploty dodá potřebný výkon, aby pokryl tepelné ztráty. Radiátory jsou všechny otevřené, jen například v ložnici, kde je požadovaná nižší prostorová teplota se zavírá podle aktuálního stavu. Jestliže se budou zavírat i hlavní radiátory, tak je nastavená vysoká ekvitermní křivka.

Dobrý den, do systému Loxone je dodávána informace o teplotách na primáru a vratce. Loxone pak ovládá kotel na svorkách jen zapnuto/vypnuto.

   Dobrý večer, řízením jsem měl namysli řízení teploty topné vody výkonem hořáku či vlastní řízení výkonu hořáku. Ovládání zapnuto/vypnuto (chci/nechci topit) neberu jako řízení, ale jako samozřejmost (kotel odstaví z provozu, když není potřeba topit).
   Jestli na těchto svorkách regulují teplotu topné vody, tak se vracíme 20 let zpátky k „hloupým“ kotlům bez regulace výkonu hořáku. Váš typ kotle je pro tento druh regulace nevhodný a tento druh regulace je spíše na škodu.

Teď už to chápu. Díky

Odesílatel: ptomas@gmail.com