Kombinace podlahové topeni a radiátor

   Dobrý den, brouzdám tu po příspěvcích na Vašem webu a snažím se přijít na problém, který jste tu často řešili. Jedná se mi o časté startovaní kotle. Mám malý rodinný domek, starý, v přízemí cca 70m2 podlahové topení (obývací pokoj s kuchyní - dva okruhy, ložnice -1okruh, pokoj - 1okruh a poslední okruh koupelna a záchod). V koupelně je žebřík. Do budoucna plánuji podkroví o ploše cca 35m2 vytápěné radiátory. Pořídil jsem kotel Viessmann 111 s dobíjecím zásobníkem na užitkovou vodu. Nyní je to nastaveno tak, že kotel ohřívá pouze žebřík v koupelně a poté jde přes rozvaděč podlahového topení, kde je trojcestný ventil a samostatné čerpadlo pro podlahové topení si bere teplou vodu ze samostatného kotlového okruhu. Jednotlivé místnosti jsou opatřeny teploměry na základě, kterých jsou otevírány servo ventily pro jednotlivé okruhy. Pouze obývací pokoj je opatřen termostatem, který při dosažení cílové teploty kotel vypne. Po přečtení spousty Vašich rad jsem dospěl k názoru, že je vše špatně. Nicméně bych Vás rád požádal o radu, zdali je možné nějak zmírnit neustálé spínaní kotle. Přijde mi, že po spuštění kotle (TERMOSTATEM), kdy je voda chladná, kotel se snaží natopit první okruh na požadovanou teplotu (dle nastavení na kolečku u kotle), ale okruh podlahového topení nestíhá kotel ochlazovat a dochází k neustálému zapínaní a vypínaní hořáku. Rád bych se Vás zeptal, jak z této šlamastiky ven. Mám připraven i venkovní teploměr, ale dle příspěvků, co jsem četl, mi to nijak nepomůže. Děkuji za jakoukoli radu.

   Dobrý den, protože se jedná o starší domek s větší tepelnou ztrátou a neznám strukturu podlahy (kolik je izolace pod podlahovým topením [osobně doporučuji 20cm polystyrenu; minimu 10cm]; výška vrstvy betonu; jaká podlahová krytina a z popisu zapojení nejsem taky úplně moudrý), tak bych doporučoval podlahové topení vůbec nevypínat (maximálně na krátkou dobu v ložnici). Tím odstraníte cyklování kotle a docílíte jeho ideálního ekonomického provozu. Protože máte nejspíše nastavenu zbytečně vysokou teplotu topné vody a tím dodáváte větší množství tepla, než jsou tepelné ztráty domu, tak by teplota v prostoru stoupala, proto pro začátek uberte teplotu topné vody (kolečkem na kotli). Do budoucna doporučuji zkontrolovat, případně upravit průtok jednotlivými hady na projektovaný teplotní spád. Doinstalovat venkovní snímač, tím aktivovat ekvitermní regulaci, aby teplota topné vody kopírovala tepelné ztráty objektu. Tímto dosáhnete zvýšení teplotní pohody a jistě zajímavého ekonomického hlediska.

   Dobrý den, velice si vážím Vaší rychle reakce a zájmu mi pomoci. Ohledně přesnění. Domek je skutečně starý a smíšené zdivo (kotovice, cihla, tvárnice, co bylo po ruce) z 80% jsem provedl kompletní zateplení (pur pěna cca 15cm) fasáda i podkroví. Podlahové topení je bohužel sestaveno pouze 5cm eps a 5cm syst. deska had je zalitý anhydritem cca 4cm. dále krytina vinil. Nastavil jsem průtoky jednotlivých okruhů na maximu, co mi ventily povolily. Dále jsem snížil teplotu do podlahového topení na minimum, co povoloval ventil na rozvaděči (30°C) a na kotli jsem stáhl teplotu kolečkem z hodnoty 4 na hodnotu cca 2,5. Tím se však spínání kotle zvýšilo. Kotel natopil na teplotu cca °C a vypl (tomu trvalo cca 15 vteřin) poté teplota na displeji klesala na 30 a zase na 15 vteřin kotel vypl. Takto cykloval i při skutečnosti, že vracečka do kotle byla studená (vlažná). V příloze zasílám foto rozvaděče, jestli Vás náhodou nenapadne špatné zapojení. Bohužel nastavit průtoky na projektovaný spád (nemám žádný projekt) topenář mi řekl, že to mám vychytat časem, jak mi to bude nejlépe vyhovovat. Nicméně, měl bych však ještě pár dotazů. Jak jsem se dočetl ve Vašich diskuzích tak kotel má svoje vlastní čerpadlo. Je možné ho nějak ovládat?? Výkon, či úplně ho vyřadit z provozu? Jak správně nastavit otáčky čerpadla na rozvaděči? Je tam několik poloh. To připojení zkusím popsat ještě jednou. Z kotle jde teplá voda do žebříku v koupelně a později do radiátorů do podkroví. Z této je udělaná odbočka T kus a ten je napojen do rozvaděče na podlahové topení. To stejné i vracečka. Někde jsem u Vás četl, že může být ucpané či přicpané sítka i to by mohl být můj problém, ale kotel je v provozu jeden rok. Nebo právě i to čerpadlo mohlo vypovědět službu a voda cirkuluje jen na základě čerpadla v rozvaděči a to jen jak mu to umožní trojcestný ventil. (Ten je mezi těmi ventily vlevo dole) a přiznávám, že i s tím jsem už kroutil a zkoušel vše možné a nemožné. Na nějakém webu jsem četl na výpočet tepelných ztrát, tak to zkusím spočítat, ať vím, jestli opravdu jak píšete, nejdu na zajíce s tankem. I když popravdě by mě to asi potěšilo. Děkuji za jakýkoli Váš poznatek či nápad.

   Dobrý den, teď už zapojení rozumím. Váš systém má fungovat takto: kotel nahřívá topnou vodu a jeho kotlové čerpadlo dopravuje topnou vodu ke spotřebičům (radiátor + podlahový rozdělovač). Čerpadlo v podlahovém rozdělovači „točí“ vodu v topných hadech a termostatická hlavice připouští „vstřikuje“ (dynamický tlak kotlového čerpadla) topnou vodu do okruhu topných hadů na požadovanou teplotu (nyní 30°C).
   Kotel cykluje, protože není dostatečný průtok pro odebrání výkonu. Bohužel topný systém je navržen na podle mého nevhodnou kombinaci radiátory + podlahové topení, a ještě vám chybí ty radiátory, které měli zajistit minimální odběr tepla. Když vyjdeme z toho, že by to mělo nějak fungovat (radiátor puštěný pořád na plno + regulace teploty podlahy termohlavicí v podlahovém rozdělovači), tak nejprve zkontrolujeme není-li problém v kotli. Nechte půl dne vychladnout podlahu a prostor, radiátor otevřete na plno a termohlavici na podlahovém rozdělovači otevřete na 45°C. Jako první zkontrolujte filtr na topné vodě, pokud je osazen. Měl by být osazen a každý rok, nejlépe před topnou sezónou, by se měl vyčistit (mosazné Y). Poté zapněte kotel a zkontrolujte funkčnost kotlového čerpadla (musíte například přes šroubovák slyšet téci vodu). Protože jste nenapsal přesný typ kotle (např. Vitodens, čtyřmístný kód, rok výroby), tak nemůžu být konkrétnější. Jestliže filtr bude čistý, poběží kotlové čerpadlo a kotel bude i poté v tomto pro něj průtokově ideálním stavu cyklovat, tak to může být ještě přepínací ventil v kotli, ale to byste měl nechat na servisního technika (kotel by se měl jednou za rok vyčistit).
   Až bude chodit kotlový okruh, problém byl v kotlovém okruhu, tak nastavte čerpadlo podlahového rozdělovače tak, aby při vychladlé podlaze byl teplotní spád (rozdíl mezi topnou a vratnou vodou do topných hadů) cca 5°C.
   Jestliže cyklování při zkoušce ustane, tak je problém v odběru. Poté by měl radiátor zůstat pořád otevřený, aby byl zajištěný minimální průtok (výkon regulovat teplotou topné vody z kotle) a zauvažovat, jestli dodělat radiátory v podkroví nebo předělat podlahový rozdělovač na systém bez pomocného čerpadla (co jde z kotle, to jde do podlahy) viz například https://valter.byl.cz/cyklovani-kotle-viessmann-vitodens.

Odesílatel: bert@seznam.cz