Kotel Baxi zhasíná

   Dobrý den, mám kondenzační kotel Baxi Nuvola Duo-Tec v RD, vytápění do 6 radiátorů. Kotel starý cca 6 let. Každý 2 roky servisovaný. Předtím krásně natopil na mých požadovaných 60 stupňů. Už cca měsíc zapne termostat začíná topit na požadovanou teplotu, ale například v 45 stupních vypne plamen a čerpadlo tlačí rychle vodu pryč, zase zapálí a po nějaké době opět vypne a čerpadlo tlačí vodu rychle dál. To většinou udělá 2x a pak už natopí krásné na 60 stupňů. Jednou mě vyskočila chyba E128. Tu jsem dle manuálu vymazal. Zavolal technika a zrovna, když on byl přítomen, tak ten kotel bez jediného výkyvu natopil (zákon schválnosti) oněch 60 stupňů a utlumil se. Řekl mi, že když to nevidí fyzicky co ten kotel dělá, nic s tím dělat nebude. A že v červnu mám volat na opětovné 2roční seřízení. Dá se to řešit podomácku? Nebo změnit technika? Ještě sem čistil sítko okruhu, a to bylo čisté. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

   Dobrý den, technika bych zatím neměnil, protože pokud se chyba při jeho návštěvě neprojevila, tak se závada hledá velmi těžce a vše je spíše o intuici a zkušenostech. V podstatě technik jen něco zkusí. Určitě do kotle nezasahujte. Pokud u hořáku nevíte přesně co děláte, tak tomu spíše uškodíte.
   Osobně si myslím, že výstupní teplota kotle s touto závadou nemá nic společného, ale jedná se o chybu hořáku. Typoval bych to na hlídání plamene (ionizační elektrodu) nebo kolísavý přívod plynu (špatně fungující regulátor tlaku plynu nebo zasekávající se plynoměr), ale příčin může být více. Viz také https://valter.byl.cz/cyklovanie-baxi
   Nezměnilo se něco, třeba stavebně, i s topením nesouvisející? I to může pomoci technikovy najít příčinu problému.
Závada se bude nejspíše opakovat čím dál častěji, tak zkuste vysledovat nějaký vzorec, kdy se to stává (k zablokování kotle na E128 dojde po chybném vyhodnocení spalování v 12 po sobě jdoucích případech) a zkuste si v době, kdy se to stává domluvit schůzku s technikem.
Dejte vědět, jak jste dopadl.

Odesílatel: T.@gmail.com