Krb a plynový kotel

   Dobrý večer, mám na Vás otázku, pořídili jsme si krbová kamna a máme zároveň plynový kotel, původně jsme regulovali tak, že než jsme šli spát nechali jsme vyhasnout v kotli a termostat nastavili na nejvyšší teplotu, takže když sepnul v noci plyn tak nebyl problém, ale po určité době jsme chtěli namontovat náhradní zdroj NZ UNI, který má v sobě zabudovaný termostat a nijak jinak nám to nevychází, než že bude mimo dům (místnost s krbem je koncová), jakým způsobem to máme udělat, abychom v noci nemuseli ven. Nebo je možné, aby obě čerpadla byla v provozu současně? Děkuji moc za radu.

   Dobrý den, aby byla čerpadla zpuštěna současně, není vhodné řešení. Měl by jít jen jeden zdroj tepla. Též není vhodné umísťovat záložní zdroj mimo dům, protože zdroj podle mého není konstruován na venkovní teploty (řekl bych provozní teploty 0–40°C). Záložní zdroj není potřeba, pokud nedochází k častým výpadkům proudu. Podle mého řešení je použití jednoho termostatu, který se osadí na výstup topné vody z krbu, který při dosažené nastavené teploty (např.40°C) sepne relé pro ovládání čerpadla krbu. Po vychladnutí termostat rozepne relé pro běh čerpadla krbu a sepne oddělovací relé pro povolení provozu plynového kotle. Toto je elegantní a laciné řešení, které vám udělá každý průměrně šikovný elektrikář nebo servisní technik kotlů.

   Děkuji moc za odpověď, ale nezlobte se, jsem jen laik a navíc žena, ale nesepne to relé, když voda ohřátá plynem dosáhne teploty cca 55°C (na takovou teplotu máme nastavený plynový kotel), pak to termostat krbových kamen bude považovat za pokyn, že se v krbových kamnech topí. Jinak záložní zdroj, si pořizujeme proto, že žádné jiné jištění proti přetopení kotle nám topenáři nenainstalovali, a když čtu některé diskuse na internetu, tak se pomalu bojím přiložit.

   Dobrý večer, pokud není jiné jištění proti přetopení (pojišťovací ventil beru jako samozřejmost, že tam je), tak je náhradní zdroj jednoduché řešení, ale je to ochrana jen před výpadkem elektrické energie (a následnému přehřátí) ne před vlastním přehřátí. Nelepší a nejefektivnější řešení je napojení jednoho radiátoru samotížně, nejlépe nad krbem v patře, který vám přebytečné teplo odvede vždy i bez elektrické energie. Nemusíte se bát, dokud se nezastaví voda tak k přetopení dochází jen ojediněle a i v tomto stavu většinou stačí uhasit oheň.
   Měl-li bych rozvinout mou myšlenku tak asi takto. Na výstupní trubce z krbu (topná voda) co nejblíže výměníku krbu by se osadil kvalitní termostat. Tento termostat by měl dvě funkce (má přepínací kontakt). Když je dosažena nastavená teplota např. 40°C tak sepne čerpadlo krbu (přes oddělovací relé) a zároveň zablokuje provoz plynového kotle (též přes oddělující relé). Jakmile teplota klesne pod nastavenou hranici tz. přestalo se topit v krbu, odepne čerpadlo a povolí provoz plynového kotle.
   Každý zdroj tepla, krb i plynová kotel by měl mít dvě trubky, které se někde sbíhají tz. jsou paralelně řazené (jakoby vedle sebe). Pokud jsou řazeny sériově, to znamená za sebou, poté by mohla voda z plynového kotle ovlivňovat tento termostat, ale to je špatně a mělo by se to topenářsky předělat. Též by se tam mohla objevit topná voda z kotle, pokud nebudou osazeny zpětné klapky u obou zdrojů tepla (krk i plynový kotel) a chodíte ručně zavírat uzávěry. To je též topenářsky nedodělané a mělo by se to dát do pořádku. Jak by to mělo přesně vypadat je popsáno v mé knize (já jsem to už psal snad milionkrát ;). Dokud nepošlete foto tak vám více nemohu poradit.

Odesílatel: atova@email.cz