Nastavení ekvitermní regulace s vlivem prostoru na PT59

   Mám elektro kotel THERMONA a pokojový regulátor Thermona PT59. Na regulátoru mám nastavit ekvitermní křivku a posun. Co je equitermická funkce jsem už na internetu zjistil (díky vašim stránkám). Nevím ale co si mám představit pod pojmem "posun" v nastavení regulátoru a jakou křivku pro začátek nastavit. Regulátor mám nastavený na "špatnou izolaci budovy". Nejde mi ani tak o vysvětlování pojmů v oblasti teorie, jde mi o to, když nastavím o jedno číslo vyšší nebo nižší křivku co to udělá s pokojovou teplotou. Stejně tak když nastavím "posun" o 0,5 co to v praxi udělá s pokojovou teplotou. V návodu se píše, že nastavení je dlouhodobá záležitost. Co to je – dny, týdny, měsíce…

   Dobrý den, dal jste mi málo informací o objektu, ale budu se snažit relevantně odpovědět.
  1) Ekvitermní křivka (křivka závislosti teploty topné vody na venkovní teplotě) parametr 8. Zajišťuje dodávku jen potřebného tepla, tj. při venkovní teplotě +5°C je zbytečné do radiátoru posílat 90°C topnou vodu. Tato křivka zajišťuje v podstatě nutné minimum teploty topné vody proto, aby se v prostoru udržela stálá teplota s mimem spotřebovaného paliva (bez všech přídavných funkcí, při plně otevřených radiátorech atd.) Křivka by měla být nastavena tak aby kotel minimálně spínal (max. 6x do hodiny) a zároveň držel v prostoru konstantní teplotu při jakékoli venkovní teplotě a zásahu prostorového snímače.
   Protože nejspíše budete chtít používat prostorovou teplotu, tak nastavte ekvitermní křivku, tak aby kotel minimálně spínal při jakékoli venkovní teplotě. Základní nastavení – pro topné systémy s radiátory 17, pro podlahové topení 10. Při častém spínání kotle ekvitermní křivku snižte. Ekvitermní křivka je základní parametr, od kterého se všechno odvíjí (hlavně spotřeba), ale při konečném nastavení si ji regulátor upraví tak aby prostorové teploty dosáhl na úkor spotřeby (pokud není nastavena úplně mimo). Zvyšováním čísla jde do topení teplejší voda a snižováním čísla ubíráte požadovanou teplotu topné vody.
   2) Posun (doladění ekvitermní křivky na prostorovou teplotu) parametr 9. Pro rychlé zatopení je tu tento parametr, který navýší teplotu topné vody podle rozdílu požadované a skutečně změřené teploty v prostoru. Tuto funkci nechte na funkci AUTO, a pokud by vám tato volba nevyhovovala tak pro topné systémy s radiátory 4, pro podlahové topení 2. Při častém spínání kotle parametr snižte.
   3) Vypnutí při přesahu o (poslední záchrana při špatném nastavení výše popsaných parametrů nebo při ohřevu místnosti jiným zdrojem tepla např. sluncem) parametr 10. Každý by chtěl teplotu udržovat přesně, ale pokud není dobře nastavena ekvitermní křivka, tak kotel zbytečně cykluje (spíná/vypíná) a dochází ke zvýšení spotřeby paliva. Než doladíte ekvitermní křivku tak tento parametr nastavte na 2°C. Pokud budete přetápět tak křivku snižujte, až docílíte, že teplota bude stálá a taková jakou chcete (to platí i obráceně). Po doladění nastavte 1°C (menší je nevhodné).
   Dlouhodobá záležitost znamená, že se s parametry nemá hýbat jak na kolotoči, protože topný systém a objekt se musí přizpůsobit novým parametrům. Obecně bych řekl, že kromě prvotního základního nastavení by se neměly měnit parametry častěji než ob den. Vždy měňte jen jeden parametr!

Odesílatel: ast@centrum.cz