Nastavení průtoku v topném systému

   Dobrý večer pane Valter. Chtěl bych vás požádat o pomoc, poněvadž jsem četl vaší diskusi s jedním pánem s podobným problémem.
   Je to už zhruba 3 roky. Bydlíme v sokolovně, kde k vytápění objektu jsou dva kotle Ekoefekt 48, dále 4 samostatné větve. Problém je v tom že jsme stále řešily problém u anuloidu. Též na horní vstupní vodě 80°C, na výstupu s anuloidu jen max. a to po dvou dnech 40°C. V době mrazů nic příjemného. Myslíte, že je zde též problém s průtoky?
   Nedávno nám jeden řemeslník poradil odstranit anuloid a propojit to natvrdo. Většinu se topilo jen v jednom kotli při otevřených dvou větvích (což trvá i nadále bez anuloidu) Problém číslo 2. Nastalo to, že když je spuštěná (čerpadlem) jen jedna větev tak to topí bez problémů, jakmile ale spustíme kteroukoli další větev, tak ta co je spuštěna topí o dost méně.
   Vypadá to tak že topí jen radiátory nejblíže kotli. Je tu tolik trubek že to asi nebude sranda to vyřešit. Pokud by to jen trošku šlo, budu rád za vaši radu. Zasílám vám ještě pár fotografií kotelny pro představu.

   Dobrý den. Ano zase je problém s průtoky. Topenáři asi nejsou schopni to dát do správného stavu, tak to podle nich obejdou tím, že anuloid vyndají, ale to je špatně. To je, jako byste z auta vymontoval výfuk. Taky to pojede, ale blbě a ještě to bude dělat velký hluk. Prostě jedu, ale blbě.
   Takže první problém je vymontovaný anuloid a zregulování průtoků na straně kotlů a na straně topných větví. Druhý problém je špatný průtok v jednotlivých topných okruzích. Podle mého je řešení takovéto:
   Vrátit anuloid. Na všechny topné větve namontovat vyvažovací ventily např. STAD, které zajistí regulaci průtoku. Poté tyto ventily, kotlová a zónová čerpadla nastavit tak, aby pracovali s navrženými průtoky. Následně by se měl tímto odstranit problém jak s anuloidem, tak s nejbližší topnou větví.

   Dobrý večer. Děkuji moc za odpověď, ale vůbec nevím kam je namontovat a či to budu moct udělat sám. Připadá mi, že ti rádoby topenáři jen tahají peníze s kapes, ale problémy neřeší. Také mi přišlo divné když anuloid vyndávali, z nějakého důvodu tam být musí. Myslíte tím někam namontovat před čerpadla jednotlivých větví?

   Dobrý večer. Tuto větší úpravu topného systému asi sám nezvládnete. Chtělo by to oslovit projektanta topení a poprosit ho dohled nad vlastními montážníky nebo sehnat topenáře co něco umí, což může být problém, ale v tomhle vám nepomohu (znám jenom místní – Jindřichohradecko). Ještě trochu podrobněji co by se mělo udělat v pořadí podle důležitosti:
  1) Osazení vyvažovací ventily. Místo – na vratné potrubí jednotlivých větví. Nejjednodušší by bylo je vyměnit za stávající kulové uzávěry (trubky na sběrači – na fotce P1098155.jpg úplně vpravo).
  2) Vrácení správně navrženého anuloidu.
  3) Seřízení průtoků jednotlivými okruhy, tak aby tam teklo co má.
   Podle tohoto popisu vám kvalitní topenář nebo projektant topení pomůže. Jinak jen pro úplnost. Musíte udělat všechny tři kroky, abyste dosáhl požadovaného efektu. Udělat jen půlku nebude mít ten správný efekt.

Odesílatel: pa@email.cz