Oprava regulátor TR 100

   Dobrý den, prosím o radu. Mám kotel Junkers Eurostar ZSE 24_4 MFA s regulátorem TR 100. Kotel pracuje bez problémů 15 let, ale letos v únoru jsem zjistil, že kotel začal přetápět nastavenou teplotu na regulátoru cca o dva stupně, a to při normálním i při sporo provozu. Dá se nějak tato závada odstranit nebo je třeba nový regulátor. Zjistil jsem, že TR100 se již nedá sehnat. Budu rád za každou radu. Děkuji.

   Dobrý večer, tento regulátor napěťově řídí výkon hořáku. Chyba může být v regulátoru, ale i v kotli (neprobíhá regulace výkonu). Protože píšete, že problém je už od února, tak předpokládám, že neproběhla pravidelná každoroční údržba kotle (čištění a kontrola funkce). Zavolejte si servisního technika ten vám jistě pomůže.

   Dobrý den, ten problém začal koncem letošní zimy, jak jsem psal. Začalo se to projevovat tím, že kotel po dosažení teploty na regulátoru topil dál, ignoroval nastavení regulátoru. Občas se stávalo, že nevyplo čerpadlo (pracovalo i 15 minut po vypnutí kotle). Stačí lehce pohnout regulátorem nastavení teploty (normální nebo sporo provoz) a kotel vypne, ale po chvíli zapne a topí dál. Proseděl jsem hodiny u kotle a zkoušel, nakonec jsem tedy zjistil, že když na regulátoru nastavím o dva stupně méně, dosáhnu požadované teploty (na regulátoru 20, dosažená teplota 22). teplota nekolísá, pořád je to rozdíl 2 stupňů. Revize kotle proběhla před třemi týdny (nechávám ji dělat každý rok), kdy jsem technikovi závadu popsal, provedl kontrolu kotle, kotel vyčistil a řekl, že kotel pracuje, jak má, ale i přesto kotel dal do továrního nastavení. Řekl mně, že se s takovou závadou nesetkal. Tak pátrám sám.

   Dobrý den, jestliže máme prověřenu funkci modulace hořáku, tak jedině dobře a můžeme se soustředit na prostorový regulátor. Podle popisu, že se dotknete nastavení teploty a kotel začne něco dělat, napovídá na znečištěný nebo vydřený trimr nastavené teploty. Jste-li manuálně zručný můžete regulátor rozebrat a vyfoukat tlakovým vzduchem odporový trimr (točítko teploty). Pokud to nepomůže, můžete ho i prostříkat Kontaktolem. Bylo by dobré i zkontrolovat, jestli nejsou zanesené větrací otvory, případně vyčistit, a jestli se k čidlu (malá „pecka“ u tištěného spoje do které jdou dva drátky) dostává aktuální teplota.
   Náhrada za TR 100 je FR 120, ale nevím, jestli je při tomto stáří kotle rozumné investovat do nového regulátoru, který nejspíše nebude kompatibilní s novým kotlem. Nové regulátory mají kompenzaci prostorové teploty (lze většinou měřenou teplotu upravit +-3°C).
   Pokud regulátor reguluje (opravdu reguluje, nejen spíná) na 22°C a nastaveno je 20°C, tak to ničemu nevadí, jen je to otravné. Toto by zase spíše ukazovalo na čidlo teploty (špinavé, neproudí k němu vzduch – otvory zespodu atd., stářím poškozené atd.)

   Dobrý večer, děkuji moc za radu, přes víkend regulátor rozeberu a udělám vše, jak jste popsal. Snad se mně podaří problém vyřešit. Dám vědět, jak to dopadlo.

   Dobrý večer, tak jsem regulátor rozdělal a vyčistil. Z mého laického pohledu jsem neobjevil žádnou závadu. Trvalo, než jsem vše vyzkoušel, ale nic se nezměnilo, pořád je rozdíl dvou stupňů. Regulátor reaguje na různá přepínání, ale zdá se mně, že nějak nestandardně pracuje (jsem naprostý laik). Kotel topí, vyhřeje na nastavenou teplotu na regulátoru + 2 stupně, které přetápí a vypne. Zapne až asi po poklesu o půl stupně. Toto se mně nezdá, že je to v pořádku. Myslím si, že by měl teplotu stále udržovat. Prostě mně nějak připadá, že občas zapomene sepnout nebo vypnout. Regulátor jsem vyfotil, fota posílám v příloze.

   Dobrý den, podle fotek je regulátor v dobré kondici. Ještě bychom mohli zkusit, jestli reguluje. Zkuste změřit napětí na svorce (4) v kotli. Mělo by tam být stejnosměrné napětí (DC) proti svorce (2) -> 2,5V (minimální výkon hořáku) až 21V (maximální výkon hořáku).
   Obecný princip regulátorů: Regulátor se snaží udržovat prostorovou teplotu výkonem hořáku. Pokud je odběr tepla menší, než minimální výkon hořáku je tam taková „záchranná brzda“ která je nastavena na 1 až 2°C nad požadovanou, kdy dochází k vypnutí kotle. Připadá mi, že se pohybujeme na této hodnotě. Nedošlo v tom únoru ke snížení odběru tepla (nezačali jste šetřit, zateplení atd.)? Vše napovídá tomu, že kotel jede mimo své provozní parametry (8,8kW až 26,7kW). Zkuste změřit požadovaný výkon hořáku a budeme chytřejší. Popište dům, topný systém a jak ho provozujete.

   Dobrý den, nevím o ničem, co by mohlo v tom únoru ovlivnit výkon kotle. Kotel je nastaven tak, že v zimní sezónu topí na sporo 19 stupňů a v 15 hodin přepne do normálního provozu, kdy topí na 22 stupňů a ve 21 hodin přepne zase do sporo provozu. Kotel ohřívá užitkovou vodu do zásobníku (jedná se o a bojler o objemu cca 200 l s čidlem ntc). Při letním provozu kotel ohřívá jen bojler. Jedná se o dům, kdy je vytápěno radiátory částečně přízemní a celé patro...cca 140m. Dům není zateplený. Poslední spotřeba plynu byla 1940 kubíků. Jak jsem psal, jsem totální laik, této problematice vůbec nerozumím, kotel po celou dobu jede bez poruchy, takže jsem nikdy nic nemusel řešit. Každoročně je prováděna revize, tak mám zato, že je vše v pořádku.
   Omlouvám se, ale tím měřením napětí to asi nebude jen tak jednoduché, vůbec netuším, jak měřit při minimálním a maximálním výkonu hořáku, zřejmě se jedná o nějaké servisní nastavení kotle a v tom případě jsem mimo mísu, ale zkusím někoho sehnat, kdo to provede a dám vědět.

   Ještě jedna poznámka, jak mě zasvěcujete do tajů ohledně regulace vytápění, něco už chápu a moc Vám za to děkuji a když tak o tom přemýšlím, kotel se opravdu chová jinak, než se choval, před tím únorem. Připadá mě, že regulátor kromě toho, že vykazuje špatné hodnoty, tak nereguluje, ale jen spíná kotel, když teplota klesne. Když nastartuje, tak jede moc dlouho a vypne a po dlouhé době zase zapne (až klesne teplota cca o půl stupně), dřív to byly kratší intervaly, ale zapínal častěji. Něco je špatně. Nevím, jestli revizní technik kontroluje ty hodnoty, o kterých píšete, ale za ty peníze, které si za revizi vezme, by asi měl. Přeji hezký zbytek neděle.

   Ještě další věc mě napadla (promiňte, díky tomu, jak mně vysvětlujeme problém, pořád nad tím přemýšlím, a to je dobře), tyto postřehy mám ze situace, kdy kotel teď zkouším a jede ve sporo provozu ne v automatickém provozu, v baráku je kolem 20 stupňů a kotel by při normálním provozu, tak jej je regulátor nastavený, nesepnul. Pokud bych nastavil na regulátoru jinou teplotu, zase bych ten rozdíl musel vychytávat a jak jste psal, je to otravné. Jestli to není tím, že kotel teď při tom zkoušení jede trvale ve sporo provozu.

   Omlouvám se, ale už blbnu, napsal jsem to celé špatně. Kotel jede ve sporo provozu, protože mužů v současné době při teplotě v domě kolem dvaceti stupňů kontrolovat spínání kotle, protože sporo provoz je nastavený na 19. Při normálním provozu regulátoru by to nešlo, protože by kotel vytopil na 22 stupňů a nic bych nezjistil, protože by teplota klesala dlouhou dobu a kotel by stál. Omlouvám se za bláboly.

   Dobrý večer, měření mezi svorkami (2) a (4) nám řekne, jaký výkon kotle regulátor požaduje a budeme chytřejší. Změřit by to měl každý elektrikář.
Změnou jsem myslel, jestli se nezavřely některé radiátory a kotel je teď příliš silný. Vyzkoušejte otevřít všechny radiátory na maximum, jestli se situace zlepší (budeme moci další věc vyloučit).
Předpokládám, že v místnosti, kde je regulátor nemáte na radiátoru termostatickou hlavici ;-)
Abychom vyloučili i problém s průtokem, vyčistěte filtr na topné vodě. Kdybyste nevěděl, kde je, pošlete fotku napojení pod kotlem.

   Dobrý večer, moc děkuji za trpělivost. Ne, termostatická hlavice na topném panelu v místnosti s regulátorem není a v ostatních místnostech jsou radiátory otevřené. Filtr je vyčištěn, dělám to každoročně, technik mně při prvním spuštění kotle vysvětlil, jak sítko vyjmout a vyčistit. Ještě k tomu měření napětí, pochopil jsem dobře, že napětí na svorkách je trvalé, nemusí se s kotlem nijak manipulovat a na svorce 2 mají být min. 2,5V a na svorce 4 až 21V? Prosím, popište mě to ještě jednou nějak úplně triviálně. Zítra musím někoho sehnat, aby to přeměřil a budu mu to muset nějak vysvětlit. Technika, který mně servisuje kotel v tomto období neseženu. Moc děkuji. Přeji hezký večer.

   Dobrý večer, napětí se vždy měří mezi dvěma body. U vás je to mezi svorkou (2) a (4). Měření stejnosměrného napětí lze udělat i nejzákladnějším měřákem např. https://botland.cz/univerzalni-merice/4608-univerzalni-meric-dt830b-5906881174487.html
Toto napětí bude nabývat hodnot od 2,5V do 21V. Představte si to jako pravítko do 2,5cm do 21cm. Nízká hodnota 2,5cm odpovídá minimální výkon hořáku. Hodnota 21cm odpovídá maximálnímu výkonu. Vše mezitím můžeme rozpočítat na výkon 0-100%.
Hodnotu změřte po zapálení hořáku (nastaveno 20°C a v místnosti je 22°C) a poté každých 5 minut. Potřebujeme alespoň počáteční a 2 hodnoty.

   Dobrý večer, takže pokud zítra seženu někoho, kdo to změří, tak po zapnutí kotle při nastaveném regulátoru na 20 stupňů (skutečných 22) se provede první měření mezi svorkami 2 a 4 a následně další měření každých 5 minut, chápu, že čím více měření, tím lip. A když kotel tak dlouho v kuse nepojede?

Dobrý den, tak se nedá nic dělat ;-) Buď si budeme muset vystačit s daty které budeme mít nebo počkat na další cyklus.

   Dobrý večer, měření jsem zvládl. Od včerejška byl vypnutý kotel, takže po zapnutí kotle celý cyklus trval dlouho, kotel musel zvednout teplotu skoro o 3 stupně. Teplota na regulátoru nastavena na 20 stupňů, skutečná teplota 22 stupňů.
   Takže začátek měření při vypnutém hořáku byla hodnota 21,7; po zapálení hořáku 21,7; po pěti minutách 21,7; po pěti minutách 21,7; po pěti minutách 21,7; po pěti minutách 19,1; po pěti minutách 17,7; po pěti minutách 17,7; po pěti minutách 14,4; po pěti minutách 14,4; po pěti minutách 11,1; po pěti minutách 11,1; po pěti minutách 11,1; pak 20 minut (4x5 minut) byla hodnota 7,7 a při zhasnutí hořáku byla hodnota 5,8.
   Počkal jsem ještě na další cyklus kotle, kdy hodnota při zapálení hořáku byla 8,8; po pěti minutách 8,9; pak se držela 25 minut (5x5 minut) na hodnotě 8,8 a při vypnutí hořáku byla hodnota 5,7. Tak snad to měření k něčemu bude.

   Dobrý den, jestli to dobře chápu: Nastavenou jste měl 20°C. Skutečná teplota v prostoru byla 19°C (o ty 3 stupně méně). Tomu by napovídalo i to, že kotel vyjel na maximum a poté ubíral až dosáhl 22°C, kdy vypnul. V druhém cyklu jen dohříval nízkým výkonem na 22°C, což je také v pořádku. Takže kotel reguluje, jediné, co nám nesedí, je nastavená 20°C, ale reguluje na 22°C. Nemůže být špatně nasazené kolečko (o jeden dílek) v trimru na desce? Vyzkoušejte krajní polohy.

   Dobrý den, kolečka na nastavení teploty tam jsou dvě. Jedno na normální provoz a jedno na sporo a obě musím mít nastavena o dva stupně miň. To kolečko na nastavení sporo provozu není vidět, je pod krytem. Něco se muselo podělat, co řídí teplotu.

   Dobrý večer, teď jsem se kouknul znovu na fotku trimru a do tohoto typu lze kolečko zasunout jen jedním způsobem, takže tam problém nebude. Takže chyba může být v čidle teploty nebo v kondenzátorech, ale oboje vypadá dobře. Jednoznačně je chyba v TR100. Nyní mě napadají tři možnosti řešení:
 1) Dát to nějakému opraváři elektroniky ať prověří kondenzátory. U čidla teploty podle mého nenajde ten správný typ, a jaký tam je, vám nikdo neřekne.
 2) Vzít fixu a teploty si na regulátor napsat :-D
 3) Koupit nějaký starší a buď ho použít, nebo použít jeho součástky na opravu původního. https://www.ebay.de/itm/195423163832?hash=item2d8020d5b8:g:MGAAAOSwE35jUD0Z&amdata=enc%3AAQAHAAAAoDDcNnNUUTcCXqSqH9es%2Bie212I%2BcwFPvD9%2FBogecRlIikok6mXQX4Szja2iunXw4nTZ72cX5vRScFhspCHpoxEt62EURvxNCXmyjHyNk1uO2rI58T3Zvc%2Bs%2FQjq4xrFbpQ1tZjcNt06toYngq4Ffxf7R5zgX5cnsl3vOElYnCKHuHZyLVhw%2Fe1Ahy%2BjS8txw1JtcMMjK%2Bc9CdkQIUCcmi0%3D%7Ctkp%3ABk9SR_SJjYuCYQ Můžete též použít TR 200, který se liší jen tím, že má týdenní program místo denního https://dum.bazos.cz/inzerat/158861949/regulator-junkers-tr200-ceracontrol.php

   Dobrý den, tak jsem v jednání s prodejcem na Bazoši ohledně toho TR200 (nevěděl jsem, že se muže také použít) a jinak mám fixem udělány značky, jak jste napsal:-). Ještě jeden dotaz, můžu regulátor vyměnit sám, nebo je třeba volat technika? Díval jsem se TR 200 na internetu a zjistil jsem, že zadní strana včetně připojení na svorkovnici je stejná, jako u TR 100, takže teoreticky by stačilo jen přehodit nový regulátor na zadní stranu původního???

Dobrý den, nikdy jsem to nezkoušel, ale rozdíl by měl být jen ve firmware, takže ano, mělo by to jít. Pro jistotu zkontrolujte popis svorek.

Dobrý den, moc děkuji za pomoc, regulátor vyměním a snad bude po problému. Přeji hezký den.

   Dobrý den, regulátor je nainstalovaný, nic se nemuselo předělávat, zadní kryt se svorkovnicí je stejný jako u Tr 100. Přeměřil jsem hodnoty, reguluje, komunikuje s kotlem, na regulátoru se ukazuje stejná teplota, jakou měří teploměry v místnosti. Díval jsem se i na hodnoty, jaké jsou nakalibrovány a vše je v pořádku. Tak doufám, že bude ještě nějaký rok sloužit. Děkuji Vám za pomoc, moc jste mně pomohl. Přeji hezký zbytek víkendu.

Díky za info. Hezký den.

   Dobrý den pane Valtere, radoval jsem se asi moc brzy, když jsem Vám včera dopoledne psal, protože večer jsem zjistil, že je v baráku jaksi víc teplo a opět stará písnička...kotel přetápí. Zjistil jsem, že teplota displeji regulátoru je menší než teplota na teploměru v místnosti (vzhledem k tomu, že teplota na regulátoru se pohybuje po 0,5 stupni, tak to zpočátku nebylo poznat. Dal jsem si odvahu a podíval jsem se do servisní obsluhy, kde se jedná o kalibraci a tam jsem zjistil, že je to skutečně o 0,9 stupně oproti okolní teplotě (v tomto nastavení se ukazuje teplota po 0,1 stupně, takže ten rozdíl tam je vidět). Takže hodnota, kterou jsem nastavil, byla 22 přetopeno 23 - 23,5 (skáče to po 0,5 stupni, takže +-). Takže jsem zase v pasti, zřejmě se to dá asi nakalibrovat, ale vůbec nevím jak na to, jestli to není věc odborníka a přístroje nebo stačí jen klasické porovnávání teplot pomocí teploměru, ten návod je docela stručný. Prosím zase o radu, co dál, jestli to můžu udělat sám a případně jak na to. Děkuji.

   Dobrý den, dva špatné regulátory ze dvou se mi už vážně nezdá :-( Zkontrolujte:
 1) Nenecháváte otevřený přední kryt? Musí být zavřený! Poté nesprávně proudí vzduch přes čidlo prostorové teploty.
 2) Je teploměr pro porovnání dostatečně věrohodný? Typický případ: Rtuťový teploměr; v jedné škole mě honili po třídách a ukazovali mi, že mi nesedí teplota. Tak jsem jim trubičku s rtutí šoupl kousek nahoru, zafixoval a bylo po problému. Pokud je to teploměr s trubičkou, je správně ukotvena (nelze s ní pohybovat). Další věc je přesnost teploměru. Klasický případ: ručičkový teploměr na topné vodě; Nikde není napsaná tolerance. V katalogovém listu je +-10%. Od výrobce se dozvíte, že to je 10% z rozsahu. Teploměr má rozsah do 120°C, takže tolerance je +-12°C, takže pokud topná voda má 50°C, tak teploměr může ukazovat, jak se mu chce v rozsahu 38°C až 62°C a podle výrobce je vše v pořádku a v toleranci :-O Je přesnost etalonu větší než TR 200?
   Kalibraci můžete provést sám podle návodu (nezapomeňte uložit hodnotu). Teplotu, o kterou bude snižovat měřenou si připravte dopředu v porovnání s kvalitním teploměrem a zavřeným krytem TR 200.
   Skoro mi to připomíná závadu, kdy netěsní hydraulický přepínač mezi topením a TUV, bojler si řekne o topnou vodu, ale dojde k špatnému přepnutí a kotel topí do topení místo do bojleru (nebo současně do obou). Poté dochází k přetápění místností a dlouhému ohřevu bojleru (kompletně studený bojler by měl být nahřán do cca 20 min.) Nechová se bojler jinak než před závadou? Psal jste, že kotel je zkontrolován a v pořádku, takže jen takový nápad…

   Dobrý den, teploměry jsem použil dva, rtuťový a digitální, ukazují stejně a ukazují o cca 1 stupeň vyšší teplotu než ukazuje regulátor. O víkendu se tomu budu věnovat a teplotu nastavím podle měřených hodnot na teploměrech a uvidím, jak to dopadne. Jen mám ještě dotaz, regulátor má funkci mazání dat, a to částečnou nebo úplnou. Předpokládám, že toto se týká i kalibrace, že v případě úplného vymazání dat se regulátor nastaví do továrního nastavení? Ptám se proto, kdybych něco zvoral, jestli to jde vrátit do továrního nastavení.
Mluvil jsem i s pánem, který mně regulátor prodal, uvedl, že nikdy teplotu na regulátoru nesledoval oproti teplotě na teploměru v místnosti.
O té případné závadě s přepínáním vody mezi topením a bečkou, o které píšete, vím, toto napadlo i revizáka a třícestný ventil kontroloval, říkal, že to bývá závada přetápění, když se ventil zasekne. Ventil je v pořádku. Budu bádat a dám vědět, jak to dopadlo.

Dobrý den, kalibrace se bát nemusíte a reset do výrobního nastavení je možný.

   Dobrý den, regulátor reguluje, ale po mnoha měřeních ukazuje teplotu nižší cca o jeden stupeň oproti měřené teplotě v místnosti. Kalibraci jsem ještě neřešil. Ještě mně napadlo připojit k regulátoru externí čidlo, které se k tomuto typu připojit dá, ale RF1, jak jsem se dočetl už není k mání. V návodu k obsluze se píše, že po připojení externího čidla se odpojí teplotní čidlo v regulátoru a teplotu řídí čidlo externí. Také by to bylo řešení, jen nevím, jakou náhradu za RF 1. Našel jsem takové: https://www.protopeni.cz/Elektrobock-CT02-Teplotni-cidlo-d888.htm

   Dobrý večer, jako u interního čidla nevíme, co je externí čidlo zač (možností je spousta), proto není možné určit náhradu. Pravděpodobnost, že externí snímač od Elektrobocku je ten správný je tak 1:30.

Odesílatel: kvas@seznam.cz

Komentáře

Měl jsem ten samý problém TR100

Dobrý den, měl jsem ten samý probvlém. Vyřešeno novým termostatem, který právě prodávám-mám nový codens Bosch kotel  s novým regulátorem Junkers FR 120. Mrkněte na bazoš, mám ho tam k případně k prodeji.