Optimalizace provozu kotle Vitodens 100-W

   Dobrý den, v našem RD z roku 2000 jsme minulý týden měnili původní plynový kotel za Vitodens 100-W BIHF 25kW + zásobník na teplou vodu Dražice 120l. Dům je původní, nezateplený, 2 NP, dohromady cca 180m2. Vytápění radiátory, ve 2 koupelnách podlahovka + topný žebřík, kuchyně a hala podlahovka. Podlahovka je součástí hlavního topného okruhu, má jednoduchý samostatný rozvaděč – čerpadlo, 4 okruhy, termohlavice. Ke kotli je pouze jednoduchá on-off regulace PT22. Je to nouzovka kvůli aktuální nedostupnosti komponent – Vicare, Vitotrol (dle dodavatele). Na kotli/v aplikaci Vicare je nastavena teplota topné vody na 54 (technik původně nastavil 52, ale to nestačilo). Na PT22 je nastaveno střídání teplot 20/22 zhruba takto: Po-Pá 6-8h 22st, 16-22h 22st, So+Ne 6-22h 22st. Oproti našemu původnímu termostatu ukazuje ten nový o cca 1,5-2 stupně více – částečně jsem korigoval nastavením v termostatu o cca 0,9 dolů. Obecně je obtížné se řídit teplotou místnosti, protože vedle termostatu mám další 2 teploměry a zpravidla vidím 3 různé teploty a bohužel rozdíl není konstantní.
Moje dotazy:
 1. Venkovní drátové teplotní čidlo je v našem případě hodně obtížné namontovat kvůli kabelové trase. Není to technicky vyloučené, ale zejména kvůli estetice by si to vyžádalo hodně úprav. Neexistuje k tomuto kotli bezdrátové čidlo?
 2. Po několika dnech provozu kotel ukazuje tuto diagnostiku: Provoz hořáku 56h, Počet spuštění 102, Aktuálně netopí (není potřeba tepla), Teplota přívodu 64st, teplota spalin 62st. Pokud kotel běží, ukazuje modulace tak do 50%. Je to alespoň přibližně ok?
 3. Oproti původnímu kotli jsou nyní radiátory během topení méně teplé. Nemám to objektivně změřeno, jde pouze o pocit při položení ruky. Z toho pravděpodobně vyplývá, že zvýšení teploty v domě je po ukončení úsporné teploty výrazně pomalejší, než bylo dříve. Zatímco dříve bylo max do 1h dosaženo cílové teploty, teď to trvá mnohem déle a rodina si stěžuje :-D Co je v tuto chvíli lepší – zvýšit teplotu vody, nebo zrušit/omezit úsporný provoz a topit kromě noci pořád na cílovou teplotu?
 4. Prosím o celkové doporučení regulace – pokud by to šlo, tak bez venkovního čidla (nebude-li k dispozici bezdrátové). Zvažoval jsem tyto varianty
   a) ponechat stávající stav, postupně ručně vyladit teplotu vody, během zimy přidávat, pak zase snižovat. Jak poznám, že kotel pracuje alespoň trochu v optimálním kondenzačním režimu?
   b) vyměnit PT22 za modulační termostat Vicare ZK05991 a všechno nastavovat v aplikaci. Nevýhoda - 100% závislost na této aplikaci.
   c) vyměnit PT22 za nějaký OT termostat – asi Vitotrol 100 OT. Alternativní PT52 není s BIHF kompatibilní.
Předem děkuji, pokud byste si udělal čas na moje dotazy. Sice bych měl mít tyto informace od instalační/servisní firmy, ale bylo málo času, a navíc jsem neměl dojem, že bych se dozvěděl více, ani kdyby mi ten čas věnovali :-D
  

   Dobrý den, pořád mě nepřestává udivovat co topenářům projde, i když si berou velké peníze za uvedení kotle do provozu :-( Minimálně si zjistěte, kdo Vám bude kotel servisovat a na koho se obrátit v případě doladění provozu a problémů. K dotazům:
 Ad1) O žádném bezdrátovém venkovním čidlu ke kotlům Viessmann nevím.
 Ad2) Na tuto otázku se nedá relevantně odpovědět, protože bych potřeboval o hodně více informací, ale zjevný problém nevidím.
 Ad3) Obecně se snažíme o co nejmenší teplotu topné vody, tím i teplotu vratné vody (rozdíl voda/spaliny) a o co nejméně startu hořáku. Trochu nám do toho „hází vidle“ velikost a nezateplení domu. Jak moc se to promítne do spotřeby (poměr vyšší účinnost při kondenzaci/ zvýšené tepelné ztráty domu při vyšší prostorové teplotě) chce vyzkoušet. Při plus/mínus stejné venkovní teplotě zkuste jeden den jet na stejnou prostorovou teplotu (kotel bude dohřívat jen minimálním výkonem) a zapište si denní spotřebu (nejlépe od rána do rána například od 6:00 do 6:00). Totéž proveďte ve stávajícím provozu, obě hodnoty porovnejte a poté zvolte výhodnější. Většinou vychází výhodněji nižší teplota topné vody po delší čas.
 Ad4a) Tuto variantu bych bral jako základní. Kondenzační režim je přínosem do cca. 60°C teploty topné vody. Čím nižší teplota vratné vody (topné vody) tím lépe.
 Ad4b) Závislosti na aplikaci bych se nebál. Viessmann je celkem konzervativní a investice není velká. Toto řešení bych použil, pokud nechce, aby do topení zasahovali další lidé, kteří nemají aplikaci (nemá ovládání v prostoru).
 Ad4c) Řešení pro místní ovládání a vyšší efektivitu provozu. Zde je nutné zvolit správný regulátor, protože komunikační rozhraní OpenTherm je standardizováno jen na papíře :-(

   Dobrý den, moc děkuji za vaši odpověď. Se servisní firmou jsme se už dohodli, samotná výměna kotle byla zorganizována velmi dobře a teď už komunikují a odpovídají...
 1) Ještě prosím o vysvětlení, jak přesně kotel funguje v současné sestavě – tedy bez venkovního čidla a s prostorovým on-off termostatem. Na kotli je nastavena teplota vody 54st, venku došlo k poklesu teploty o 10st (z +5 na -5). Přidává kotel sám o sobě teplotu vody, nebo se snaží vytopit barák pořád pouze pomocí vody 54st?
V návodu je napsáno, že sklon křivky z výroby je 1,4, ale zároveň současná konfigurace blokuje jakékoliv nastavení křivky na kotli. Takže tady tápu...
Pro náš dům by byla určitě vhodnější nějaká strmější křivka a tam to vychází, že by voda měla být při uvedeném poklesu venkovní teploty o cca 15st teplejší. Takže pak by se vysvětlovalo, proč to teď kotel (venku lehce pod nulou) vytopí jen s obtížemi.
 2) Mám trochu zmatek v názvech těch teplot... Na přiloženém obrázku je "teplota přívodní větve" - tím se myslí teplota vody nastavená na kotli, nebo teplota vratné trubky do kotle? Aplikace Vicare zase zobrazuje "teplota vody v přívodu vytápění".
 3) Spíše topenářský dotaz – s novým kotlem jsou některé místnosti nedotopené. Pomohla by výměna radiátoru za větší? Z mého laického pohledu by to pomoci mělo – při nižší teplotě vody je potřeba větší plocha na předání tepla a zároveň by se tím snížila teplota vratné vody – tedy výhoda pro kondenzační provoz? Moc děkuji.

Dobrý den, máte v tom trochu zmatek, snad Vám to objasním ;-)
 Ad1) Jestliže nemáte připojen venkovní snímač, tak se nejedná o ekvitermní regulaci, ale o regulaci na konstantní teplotu. Jak už název napovídá, kotel topí na konstantní teplotu topné vody. Ve vašem případě na 54°C. Žádné ekvitermní křivky vás nezajímají, protože jsou nefunkční (není informace o venkovní teplotě). Teplotu topné vody si musíte měnit sám, když chcete fungovat efektivně, nebo nastavit vysokou teplotu topné vody, kde to máte bez starostí, ale na úkor provozních nákladů (větší spotřeba plynu + špatná kondenzace spalin).
Křivky jsou blokovány, protože jsou nefunkční, viz výše.
 Ad2) Jsou to různé popisy pro teplotu topné vody. Ve vašem případě výstupní teploty z kotle (54°C).
 Ad3) Ano výměna by pomohla, ale tam nejspíše nebude ten problém. Čím nižší teploty topné vody, tím je topný systém náchylnější na správné zaregulování průtoků jednotlivými radiátory. Proč by se voda tlačila do vzdálenějšího radiátoru, když může v klidu projít přes bližší ke kotli a pro radiátory s větší tlakovou ztrátou se výkonu nedostává. Přečtěte si o tomto problému na mém webu (popsal jsem to už nesčetněkrát) například:
jvalter.cz/search/node/"regulace průtoku radiátory". Kompletní postup popisuji ve své knize. Případně servisní firma by měla být schopna průtoky správně nastavit.

Dobrý den, díky.
 Ad1) je to v podstatě tak, jak jsem si myslel, ale asi jsem to blbě popsal. Z teplotní křivky jsem si vzal to, že pokud při venkovní teplotě +5 a teplotě na kotli 54 dokážu tak akorát vytopit barák, nemůžu očekávat, že stejnou vnitřní teplotu dosáhnu při -5. Takže musím ručně přidávat zhruba dle té křivky (odhad +15). A pokud chci využít kondenzační režim, tak musím teplotu na kotli ručně měnit – směrem nahoru mě donutí zima uvnitř, ale pak nesmím zapomenout ubrat, pokud chci alespoň něco ušetřit. Prostě budu dělat ručně to, co by měl dělat s ekvitermní regulací kotel automaticky. Třeba příští rok ten kabel natáhneme.
 Ad3) situace je taková, že všechny radiátory mám teplé (některé pochopitelně méně). A pokud je v takové místnosti zima, buď bylo špatně navrženo topení od začátku (dřív ale zima tolik nebyla), nebo se to projevilo s poklesem topné vody, nebo po 20 letech např. klesla izolační schopnost skel v oknech...
Budu řešit s topenářem. Moc děkuji za vaše rady a vysvětlení. Doufám, že po sezóně nedopadneme jak ti lidé v odkazovaném příspěvku...

Odesílatel: j@brychta.cz