Porucha tepelného čerpadla

   Dobrý den pane Jardo, velmi mě zaujal Váš web. Doufám, že mi budete moci poradit a zodpovědět otázky, na které nenacházím odpověď. V červnu letošního roku nám na venkovní jednotce tepelného čerpadla (stáří 7 let) bylo technikem výrobce diagnostikováno: "Netěsnost chladícího systému, tlaková zkouška – naplnění chladivem. Po odzkoušení zjištěna závada na kompresoru. Poškození vlivem nedostatečného množství chladiva". Bylo nám řečeno, že v TČ vznikla mikrotrhlina a chladivo uniklo do vzduchu. Tímto se zadřel kompresor a venkovní jednotka (dle výrobce) byla na odpis a my jsme byli nuceni zakoupit novou venkovní jednotku. Tato nová (inovovaná verze TČ) byla připojena ke stávající vnitřní jednotce TČ (stáří 7 let), které je napojeno na 1000 l akumulační nádrž a po prvním zatopení do podlahového vytápění praskl ve vnitřní jednotce tepelného čerpadla výměník. To znamenalo, že akumulační nádrž se vůbec nenahřála. Podotýkám, že každoročně provádíme sezónní údržbu topného systému. Se zatopením v krbu a akumulační nádrží nejsou žádné problémy.
A já se ptám:
 1) Myslíte, že je obvyklé, aby z venkovní jednotky TČ uniklo chladivo, jednotka neukázala žádnou chybnou hlášku a zadřela se?
 2) Čím myslíte, že prasknutí výměníku vnitřní jednotky TČ mohlo být způsobeno?
 3) Jak tomu předcházet, aby k tomu nedošlo. S ohledem na to, že TČ nikdy neukázalo žádnou chybovou hlášku.
 4) Víme, že tímto došlo i k úniku chladiva – a mě zajímá, zda to chladivo mohlo uniknout i do akumulační nádoby a zda nás to nějak neohrožuje na životě v souvislosti s tím, že na akumulační nádobu je napojen i teplovodní krb. Myslíte, že bychom měli nechat vypláchnout podlahové topení? Jaká opatření byste nám doporučil provést? Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den.
 Ad1) Ano u některých výrobců a čínských produktů toto není nic výjimečného. Takové výrobky lze jednoduše poznat podle ceny (jsou asi tak třikrát lacinější než průměrná cena). Je to způsobené jak „lajdáckým“ sestavením vlastního tepelného čerpadla, tak použitými nekvalitními materiály. Abych mohl relevantně odpovědět musela byste napsat typ a výrobce TČ.
 Též bývá někdy chyba v nastavení tepelného čerpadla (neprofesionální servisní technik) a jeho napojení na topný systém (špatná montáž). Znám plno lidí, kteří by to neměli v žádném případě dělat, a přesto si tímto způsobem vydělávají (např. technik profesí kuchař, který uvádí tepelná čerpadla do provozu a nemá o technice vůbec potuchy, ale nějak mu to prochází). Zvažte, jestli váš technik je odborník!
 Ad2) Nepíšete odkud jste (klimatické podmínky (hory, nížina) a při jaké venkovní teplotě k tomu došlo), ale obecně se toto stává při venkovních teplotách kolem nuly a nemožnosti tepelného čerpadla si „ukrást“ teplo zpět v režimu odmrazování. Opět nevím provedení tepelného čerpadla, ale obecně tepelné čerpadlo vzduch/voda pro rodinný dům potřebuje mít zásobu alespoň 100 litrů 30°C topné vody pro režim odmrazování, jinak dojde k zamrznutí a následně k prasknutí výměníku.
 Ad3) Viz předchozí bod. Na relevantní odpověď potřebuji více informací (výrobce a typ TČ; jeho zapojení do topného systému; projekt topného systému; pár fotek atd.).
 Ad4) Na životě vás to neohrožuje (nepředpokládám, že máte v TČ více než půl kila chladiva, protože jinak byste museli dělat revize). Ano, chladivo mohlo uniknout i do topného systému, tj. i akumulační nádrže. Vypláchnutím topného systému nic nezkazíte, ale nemyslím si, že je to nutné. Osobně bych zavřel podlahové topení (není nutné měnit) a vyměnil topnou vodu všude mezi akumulační nádrží (včetně) a tepelným čerpadlem (včetně).
 Doporučení moc pro vás nemám. Obecně to na mě dělá dojem „odfláknutého“ nebo „ušetřeného“ topného systému. Myslím si, že by vám měl topný systém zkontrolovat jeho projektant, případně nezávislý technik z oboru topení.

   Dobrý den a zároveň velmi děkuji za rychlou odpověď. Tepelné čerpadlo vzduch/voda je značky TnG Air HD 1100Si (použité potrubí Cu trubka SANCO 28, použité armatury CU profipress *S). Jsme z Karvinska (Ostravska), nadmořská výška okolo 300 m.n.m, a k poruše došlo minulý týden při teplotě +16 až +20 stupňů. Akumulační nádoba má 1000l z toho 200l je pouze na ohřev TUV.
   Technik, který provedl poslední kontrolu TČ a zapojení (nové venkovní jednotky) je přímo servisním Technikem TnG Air. Poté o 3 měsíce později, kdy jsme chtěli zatopit do podlah došlo k odpálení vnitřní jednotky :-( Technik konstatoval prasklý výměník s tím, že není jisté, jestli vnitřní jednotce není ještě něco dalšího... Upřímně to na mě nebudí dobrý dojem. V průběhu komunikace s dalšími 2mi techniky z této firmy v den, kdy TČ "umřelo" nebyl žádný z techniků schopen říct okamžitě TČ zastavte, to, co mi popisujete může způsobit zatopení venkovní jednotky. Namísto toho požadovali ať TČ necháme běžet, že asi jen "zatuhlo". K zatopení venkovní jednotky naštěstí nedošlo. Pro orientaci pořizovací cena TČ (v roce 2012) 140tis.
   Topný systém pro připojení tepelného čerpadla a teplovodního krbu zkonstruoval přímo živnostník topenář, na kterého jsme měli velmi dobré reference. Projekt topného systému bohužel nemohu nikde dohledat. Nalezla jsem pouze dokumenty viz. příloha. Zároveň zasílám i fotodokumentaci současného stavu, kdy je TČ mimo provoz a my využíváme jen krb. Moc Vás zdravím a přeji krásné dny.

   Dobrý den, tato firma poskytuje sedmi letou záruku na celou technologii, tak by stálo zato, ji zkusit uplatnit. S tímto tepelným čerpadlem nemám zkušenosti, ale nevypadá úplně špatně. Též montáž vypadá dobře. Nenapadá mě jednoznačný důvod, proč došlo k vámi popisovanému stavu, nicméně z vašeho popisu mi připadá, že se řeší důsledek, a ne příčina. Měla byste trvat na zodpovězení otázek a podle odpovědí se zařídit.
 - Proč došlo k úniku chladiva? (únava materiálu; špatný spoj; vibrace atd.)
 - Proč praskl výměník vnitřní jednotky? (špatný průtok; teplota; tlak atd.)
 - Obecně, kde vlastně byla chyba a co udělali proto, aby se to nestalo znovu.
Osobně mi připadá, že chyba je v nastavení, chodu řídící jednotky nebo ve špatném „kecajícím“ snímači, prostě v řídicí části. Jestliže nedojde k nápravě, tak se to může stát kdykoli znovu, případně se to projevit až za několik let až dojde k opotřebení nových součástí. Teoreticky to může být i tento případ.

Dobrý den Jardo, děkuji za vstřícnost :-) Na účet jsem Vám poslala malý dárek :-)
Krásné dny a ať Vás stále baví to, co Vás baví :-)
Kdybyste měl někdy chuť se podívat, tak naše záliba je zase tohle www.bytivetme.cz

Dobrý den, děkuji za příspěvek a též přeji hodně zdaru.

Odesílatel: ivava@gmail.com