Použití odpadního tepla pro VZT

   Ahoj Jardo, dostal jsem se k řešení jednoho problému regulace, resp. filozofie, jak to pojmout. Pokud budeš mít čas a chuť, zajímal by mne Tvůj názor, jak to správně uchopit. Jedná se totiž o dvě zdánlivě nepropojitelné regulace, ale myslím, že mi jen chybí to správné naťuknutí, abych ten společný bod našel. Ale pochybuji, že jsi něco takového kdy řešil...
   O co jde. Jedná se o klasickou regulaci teploty vzduchu ve VZT s rekuperátorem (vzduchový výměník). Takže reguluji výstupní vzduch z VZT buď podle teploty prostoru nebo odsávaného vzduchu. A teď ten bonbónek.
Ve VZT je další výměník, kam má být pouštěno odpadní teplo z technologie (takže zadarmo) a to každý rád vidí. Jenže, teplota vody, která jde do výměníku do VZT se mění podle chodu technologie. A navíc, nesmí klesnout teplota "odpadního tepla" pod 60stC. Takže nemohu odebírat tepla, co chci, ale jen tolik, aby neklesla teplota pod 60stC.
   Udělal jsem si na začátku dvě osy, kdy rozhoduji, zda je teplota pod 60stC, tak vůbec teplotu z odpadu neberu. To totiž je taky stav, několik hodin není teplota odpadu nad 60stC vůbec. Tak abych "nebrzdil" ohřev VZT, tak proste úsečku s odpadem smažu.

   Ahoj, osobně bych to rozdělil na dva regulační okruhy. První udržení teploty 60°C na topné vodě a druhý na využití ve VZT. Není na tom nic složitého. Obdobné věci řeším často.
První okruh bych vyřešil takto: Základ by byla akumulační nádrž vždy nahřáta na dostatečnou teplotu abys mohl zajistit protimrazovou ochranu. Ze strany zdroje tepla by bylo elektronické čerpadlo a změnou otáček bys držel konstantní teplotu 60°C do zdroje tepla. Na straně k VZT by bylo čerpadlo, případně směšovací okruh, které teplo odebíralo, pokud by bylo potřeba. Protože tam může být mrazivý vzduch musí se k výměníku přistupovat jako ke každému jinému, tj. mrazová ochrana na vzduchu, hlídání teploty vratné vody, točení čerpadlem při nízkých teplotách atd. Slyšel jsem i o řešení, že výměník osadili do odtahového potrubí. Nemuseli řešit mrazové ochrany, teplo mohli kdykoli vyfouknout ven, ale za cenu nižší účinnosti závislé na rekuperátoru. Technologicky to musíš posoudit sám, případně dát více informací.
   Na vzduchové straně by technologicky měl být rekuperátor, první výměník s teplem zadarmo a druhý výměník pro dohřev z placeného zdroje. Tyto zdroje tepla by měli být řízeny do kaskády. Potřebuji topit tak použiji rekuperátor. Nestačí použiji teplo zadarmo. Pokud pořád nestačí použiji placený zdroj tepla.
   Jen takový nástřel pro zamyšlení. Nevím, jestli se vážeš na už vytvořenou technologii nebo je to celé na tobě. Jestli chceš poradit s tím nebo jen s programem. Protože neznám místní poměry, tak bude nejlepší, pokud to celé navrhneš a já ti to případně doladím. Potřebuji obrázek technologie s tím, co je jasně dané a co vytváříme a slovní popis, jak by měl SW vypadat.

   Jardo, díky za pohled, ono je to už hotové, takže už zmůžu pouze regulaci. Ale šlo mi spíš o ten celkový pohled. Což je rozdělit. To se nabízí, ale říkal jsem si, že třeba existuje nějaké geniální interpolační řešení…
   Samozřejmě zámraz neberu na lehkou váhu a z toho důvodu mám právě rozdělenou tu regulační osu tak, aby kaskáda neprobíhala, když není dostatek tepla, protože překlenutí "prázdného" místa zabere čas a může to hodně ochladit.

   Ahoj, ono si topenáři myslí, že regulace zmůže všechno, ale když je to topenářsky blbě, tak nedocílíš nikdy ideálního stavu. Důležité je též si uvědomit, že studený vzduch tam může jít i když nemáš dost tepla na prohřátí a může to zamrznout, proto ta akumulace. Jinak musíš mít ohřívač pro zdroj „zadarmo“ až za ohřívačem „placeného“ zdroje tepla což je neefektivní a regulačně nevhodné.
   Cokoli co uděláš výpočtově, je nevhodné (z toho už jsem vyrostl, po čase je všechno jinak), protože stav VZT se mění. Zanesené filtry na vzduchu, na vodě, účinnost rekuperátoru atd. Pro rozumnou efektivitu je potřeba jednotlivé zdroje regulovat na žádanou teplotu a připínat je kaskádově. Jestliže nějaký zdroj tepla není k dispozici, tak se vyřazuje z kaskády.

   Jardo, ale asi jsem to interpolací vyřešil. Podle Tvé rady jsem na 1.misto postavil regulaci odpadního tepla na 60stC (regulace na chlad-otočené proměnné) a rozsah regulace ventilu tohoto okruhu dal do kaskády s klasickým výměníkem. Ale v oblasti interpolace části, která je pro "odpad", jsem omezil tu maximální hodnotu hodnotou požadavku regulace na VZT. Asi jsem to popsal složitě, ale vypadá, že na papíře to bude fungovat. A jak říkáš, praxe bude asi trochu jiná...

   Ahoj, trochu mi to nedává smysl, ale to bude nejspíš tím, že nemám dostatek informací. Vypadá to, že to máš v hlavě srovnané, takže věřím v úspěch. Dej vědět, jak jsi dopadl. Jen připomenu, že oprava výměníku není levná záležitost, tak si projdi i stavy, pokud něco selže, například servo rekuperátoru atd. Přeji úspěch.

   Jardo, takže funguje. Je potřeba samozřejmě nastavit správné rychlosti, ale tady šlo hlavně to dát dohromady, ostatní je jen otázka nějakého si hraní. Dík za první impulz. S nebezpečím zámrazu počítám, mám všude ochrany termostatem a pak otvírám servo na 99% a pouštím čerpadlo. Tak přeji pěkné zregulované svátky!

Odesílatel: Martin@v.com