Propojení stávající sestavy TUV s novou od TČ

   Dobrý den pane Valter, rád bych Vás požádal o radu. Mám dosluhující ale fungující plynový kondenzační kotel se solárním dohřevem TUV. Stávající 500 l kombinovaný bojler ohřívaný plynovým kotlem a solárama. Nyní uvažuji o instalaci TČ Mitsubishi Zubadan 14 s 300l bojlerem pro TUV. S instalační firmou jsme vymysleli model, kdy nový bojler by si bral vodu ze starého bojleru, který by byl jakýsi předehřev TUV. Pro dobrou spolupráci obou bojlerů bude přidáno cirkulační čerpadlo. TČ bude dodávat vodu do společné akumulace pro Plyn a TČ. Plyn bude dělat pouze bivalentní zdroj. Docílíme tak situace, že nemusíme šahat do současného fungujícího ovládání kotelny. Děkuji za Váš názor, zda jsme nevymysleli úplnou zrůdnost.

   Dobrý den, podle popisu to fungovat bude, rozhodně je to lákavé řešení, ale lepší by bylo nakreslené schéma, na kterém jsou lépe vidět případné záludnosti, které v popisu nemusejí být patrné. Hodně bude záležet na kvalitě topenářského řemesla.
V tomto zapojení zhodnoťte životnost jednotlivých komponent (hlavně starého bojleru). Tyto věci odcházejí v tu nejhorší dobu (Vánoce, dovolená atd.).
Protože toto není standardní zapojení, tak se připravte na to, že cokoliv bude s tepelným čerpadlem, tak uslyšíte větu něco jako „Nojo, když vy tam máte ty dvě nádrže“.
Moderní zdroje tepla musí být správné provozní podmínky, jinak pracují neefektivně, a provozní náklady vás „sežerou“. Toho málokdy docílíte setkáním s prodejcem TČ nebo montážníkem (to už musí mít opravdu hodně zkušeností), takže za mě bych si nechal zpracovat projekt topení, který vám všechny otázky vyřeší a pokaždé bude nějaká zodpovědná osoba, tudíž se nedostanete do stavu, kdy systém funguje špatně nebo vůbec a nemáte nikde dovolání. V 80% případů se projekt zaplatí ze snížených provozních nákladů do jednoho roku.

Dobrý večer, tady je uvažované schéma.

Dobrý den, tak rozhodně to má myšlenku…

   Dobrý večer pane Valter, Děkuji za odpověď. Nepoznám však z Vaší strohé odpovědi, jestli to má jenom myšlenku nebo i slušnou šanci na úspěch.:)
Mám ještě jeden dotaz, kolik by od Vás stálo řízení této kotelny s FVE?

   Dobrý den, takové strohé odpovědi moc nepíši, ale zde bylo vidět, že to je promyšlené a nemá cenu tam za každou cenu hledat nedokonalosti, obzvlášť když nemám všechny informace ;-)
   Jediné, co mě k tomu napadlo je, že není možnost využití solárů k topení, což není podle mého ideální, ale to z hlediska výkonu asi nebude podstatné. Druhá věc, co mě napadla bylo zařazení STADu do vratné větve z okruhu topení, aby bylo možné zaregulovat průtok přes AN, která nám v podstatě dělá anuloid. Takže asi tak.
Řízení kotelny Vám neudělám z časových důvodů (už plánuji příští rok, a to jen pro stálé zákazníky).
Pokud budete realizovat ukládání energie z FVE do tepla, tak by mělo být realizováno řízení jednotlivých fází. Dříve elektroměry dělaly součet fází a buď jste do sítě dodával nebo odebíral. Už nyní se osazují „chytré“ elektroměry, kde můžete jednou fází dodávat a jednou odebírat a oboje se počítá, takže se už „nehraje“ na sumu, proto je nutné měřit jednotlivé fáze a regulovat u nich na nulu.

Odesílatel: sem@gmail.com

Soubory: