Průtok v radiátorech

   Dobrý den, mohu Vás poprosit o radu? Mám poměrně novou topnou soustavu, která se budovala v rámci komplexní rekonstrukce RD, a která byla navíc projektována pro tehdejší první vlnu zelených dotací. Tudíž jsem musel mít vše od certifikovaných projektantů i firem a dle toho soudím, že by nemělo jít o lidovou tvořivost. Mám kotelnu s dřevoplynem, akumulačkou a ještě mám v okruhu záložní starý plynový kotel DUO 28 od Dakonu. Řekl bych, že celý systém mám vyladěný a strávil jsem samostudiem a sledováním svého topného systému mnoho hodin. Jediné, co mne rozčiluje (v tomto jsem puntičkář :)) tak je to, že dva radiátory nedostatečně hřejí. Jedná se o to, že hřejí pouze v horní části, dole vůbec. Není to až tak velký problém, jelikož jeden je na chodbě a druhý ve velkém obýváku, který se ještě neužívá, a navíc jsou tam dva další radiátory, které to zřejmě nějak vynahradí a doženou. Na toto topení jedu třetím rokem a nijak jsem to ještě neřešil. Realizační firma mi řekla několik možností, čím by to mohlo být (slabé čerpadlo, špína v radiátoru, sítka, třecí odpor trubek, atd.), ale nic z toho se mi nezdá a vyloučil jsem to poté, co jsem čerpadlo přepínal, zkoušel i to v plynovém kotle, radiátory sundal a propláchl, atd.…. S firmou to tehdy skončilo tím, že jsem jim malou část peněz nedoplatil - jinak s nimi problém nebyl. Dnes jsem se vyhecoval a udělal jsem pokus, abych vyloučil problém v radiátoru samotném (v tom obyvákovém) či v jeho termostatickém ventilu (všechny radiátory mám osazeny barevnými ventily VOGEL and NOOT, kde jsou dle barev přiřazeny průtoky). Pokus dopadl bohužel, tak jak jsem nechtěl: Ani druhý radiátor (sebraný z kuchyně, kde krásně hřeje) nehřál. Obávám se, že je problém někde na trase. Že by průměr trubek nebo ten jejich odpor, či výkon čerpadla? Za každou novou radu budu vděčen. Děkuji. P. S. Projekt mám i v elektronické podobě.

   Dobrý den, problém je jednoznačně v průtoku. V radiátoru topná voda teče pomalu, tudíž předá hodně tepla a dole je už radiátor studený, protože k přenosu tepla došlo už v horní části. Moderní radiátorové okruhy se projektují na tepelný spád 75/65°C tj. do radiátoru vstupuje topná voda o teplotě 75°C a průtok má být nastaven tak, aby z radiátoru vycházela vratná voda o teplotě 65°C. Z tohoto vyplívá, že teplotní spád by se měl pohybovat mezi 10°C až 15°C. Jestliže je teplotní spád větší, tak je nedostatečný průtok radiátorem. To samozřejmě platí i obráceně. Jestliže je rozdíl teplot malý, tak nedochází k přenosu výkonu do vytápěného prostoru z důvodu nadměrného průtoku. Já osobně bych postupoval takto:
 1) Kontrola filtru na topné vodě.
 2) Kontrola správné funkce čerpadla. Poslech přes šroubovák, jestli je slyšet proudící voda. Případné dopuštění topné vody minimálně na 1 bar.
 3) Uzavření všech radiátorů až na ten co netopí. Jestliže nezačne ani poté topit, tak je problém v odbočce k radiátoru z hlavního vedení. Nejspíše špatně provedený nějaký svár. Jestliže začne topit, je problém v špatném seřízení průtoků v topném systému jednotlivými radiátory. Základní postup seřízení průtoků jsem už mnohokrát popisoval, případně ho nenaleznete v mé knize.

Odesílatel: loh@centrum.cz