Regulace - domovní automatizace

   Dobrý den pane Valtře, předně bych chtěl zmínit, že máte můj obdiv. Nejspíše se budu opakovat, a trochu papouškovat názor ostatních, ale vaše stránky, obsahuji neuvěřitelné množství informaci k regulaci a myslím, že tím hodně zatápíte kolegům, kteří většinou od ekvitermní regulace dávají ruce pryč. Jednoduše a krátce, plánuji výměnu staršího plynového kotle za kondenzační Viessman 111-w (případně 222-w) - kvůli přihřívaní vody, ale jedna se o ekvivalent k 100/200. Mám pár otázek, na které jsem nikde nedostal jednoznačnou odpověď, proto se obracím na vás.
- mají tyto kotle ekvitermní křivky v sobě? (po připojení čidla vnější teploty)?
- nebo je naprosto nezbytné, aby k nim byl připojen regulátor - např. PT-52, nebo Vitotrol 100, aby sem mohl regulovat teplotu na základě vnější teploty?
- jaký je rozdíl v chovaní kotle, když má termostat (ON/OFF) a termostat s OpenTherm protokolem? Na základě rozdílu teplot (nastavena - aktuální) dokáže kotel lépe regulovat svůj výkon?
- je možné u tohoto typu kotle měnit sklon a charakter ekvitermní křivek? - je to možné i bez termostatu, nebo pouze s termostatem?
   Pro novy topný systém uvazuji napojení na domácí automatizaci (konkrétně Domoticz) a rad bych nějakým způsobem (- aktivním) komunikoval s kotlem. Mam doma relé, které mi mohou jednoduše reagovat na termostat a tím kotel spínat ON/OFF. - nicméně si potřebuji potvrdit, že i v tomto případě by kotel reagoval podle ekvitermní regulace a již by mohla nastat nějaká úspora. Mé další úvahy směruji k použití "otevřeného" protokolu pomoci OpenTherm Gatewaye (http://otgw.tclcode.com/index.html#intro) kterou je možné pres USB/Serial napojit na Domoticz a z něj ji snad i ovládat. - nemate s tím náhodou zkušenosti? Jisté víte, že není použití protokolu OpenTherm vždy stejné. - proto se bojím, že mi nakonec investice nesplní očekávaní a nebude možné pomoci toho kotel ovládat.
Znáte nějaký dobry a jednoduchý způsob napojeni OpenTherm komunikace (regulátoru) na nějakou z domácích automatizaci? Web?
Předem díky za vaší odpověď a názor. Díky, za informace, které uveřejňujete ku prospěchu na web.

   Dobrý den, ano Vitodens 111-W je připraven na ekvitermní regulaci. U kotle Vitodens 222-W je trochu složitější. Ekvitermní regulaci lze použít při správné verzi regulace kotle. Svůj požadavek určitě udejte při objednávce kotle.
Pokud chcete regulovat čistě podle venkovní teploty (ekvitermní regulace) není nutné mít připojen prostorový regulátor či termostat.
Jak se chová kotel s termostatem a jak s regulátorem případně OpenTherm řízením jsem popsal už nesčetněkrát na svém webu – např. jvalter.cz/vitodens-on-off-termostat.
Ekvitermní křivky jsou nezávislé na prostorové regulaci. U kotlů Viessmann lze v základu měnit jen sklon křivky, tj. výběrem z množiny předdefinových ekvitermních křivek.
Domácí automatizaci Domoticz neznám a po předběžné sondáži na netu, nejsem přesvědčen o její kvalitě. Dále si musíte uvědomit, že není podpora ani zastoupení. Mě osobně se to zdá až moc „bastl“. S „velmi jednoduchou“ domovní automatizací nemám zkušenosti, ale dobré ohlasy jsou na http://www.loxone.com/cscz/start.html.
Ano mohu potvrdit, že kotel řídí teplotu topné vody podle venkovní teploty (ekvitermní regulace) a následně ho můžete spínat ON/OFF jak prostorovým termostatem, tak čímkoli jiným (domovní automatizace) a v podstatě říkat kotli CHCI/NECHCI topit.
Jestliže nejste profesionál, tak se s OpenThermem nepouštějte do větších akcí ;-) Pokud nepoužijete prostorový regulátor s OpenTherm komunikací, tak není potřeba vymýšlet další složitosti a nechat řízení teploty topné vody na ekvitermní regulaci.
Snad jsem Vám pomohl. Příště při položení více otázek prosím o jejich očíslování, ať se v tom lépe orientuji.

   Vážený pane Valtře, velmi si cením vaší odpovědi a děkuji vám za ni!
Ano, jsem pouze poučený laik, a právě proto hledám ideální řešení - defakto jsem z automatizace do kotle chtěl OpenThermem posílat jen teplotu, na kterou má topit a předpokládal jsem, ze ekviterm si kotel dělá sám.
Dnes už jsem poučenější (mluvil jsem přímo se zástupcem společnosti Viessmann) a znám následující fakta:
- 111ka má základní ekvitermní regulaci v sobě (omezené možnosti úprav a pouze s připojeným venkovním čidlem) pouze do doby, než se připojí OpenTherm regulátor. Jakmile je připojený, tak se řídicí funkce předává tam a regulátor určuje teplotu topné vody (z informace kotle a prostředí).
- 222ka má svůj vlastni protokol mezi kotlem a regulátorem a ekvitermní regulace je v kotli (čidlo je součástí kotle).
Pro můj případ přichází v úvahu především ovládaní kotle pomoci automatizace (více teplotních čidel a nějaké závislosti) a tímto způsobem "krmit" kotel - asi jak říkáte, maximálně na úrovni on/off.
Ale zde mám dilema:
- zda upřednostnit právě regulaci z automatizace (mobilu) a mít kotel ovládaný ON/OFF který topí především podle venkovní teploty ekvitermně.
- nebo se podvolit a zakoupit regulátor (např. PT52) a nechat jej ovládat kotel pomoci interiérové teploty a křivek v něm.
 1/ Na vašich stránkách jsem se dočetl, že spíše doporučujete sáhnout právě po ovladači PT-52 - tento umí dobře ekvitermu?
Děkuji Vám za tip k domácí automatizaci, ano, o této vím, ale systém mám v tuto chvíli postavený jinak, tak pracuji s tím, co mám :).
Přeji Vám hodně úspěchů v práci, a máte moji poklonu, za vás čas věnovaný osvětě.

 2/ P. S.: Doporučil byste případně něco jiného, než kotel Viessmann, 111? Vzhledem k tomu, že je často zmiňujete ve svých článcích, a odpovědích, pevně věřím, že s Viessmannem máte dobré zkušenosti (nechci vás nutit do obchodního doporučení, spíše se ptám na váš názor a zkušenost). Vyplatí se 222 proti 111?

   Dobrý den, pro jistotu na vysvětlenou. Kotel můžeme vypnout/zapnout + řídit jeho teplotu (teplotu topné vody). Řízení teploty může být konstantní, tj. tu co ručně nastavíme, ale to není ekonomické, protože dům má též různé tepelné ztráty. Druhá varianta je ekvitermní regulace, kde teplotu topné vody upravujeme podle venkovní teploty a tím kopírujeme tepelné ztráty objektu. Třetí varianta je vypočtení teploty topné vody podle venkovní teploty (ekviterm), úprava této hodnoty podle vnitřních podmínek (toto dělá prostorový regulátor) a následné odeslání kotli (většinou OpenTherm). Tímto chci říci, že pokud budete domovní automatizací přes OpenTherm posílat žádanou výstupní teplotu, tak nepotřebujete ekvitermní regulaci.
 Ad 1) Protože se bavíme o prostorových regulátorech komunikující po OpenThermu, tak je důležité propracované řešení, uživatelské nastavení i funkční komunikační rozhraní. V porovnání Vitotrol 100 OT a PT-52 je druhý podle zákazníků celkově lepší. Toto je provozně nejekonomičtější varianta, jestliže je možnost vhodně osadit prostorový regulátor. Jestliže toto možné není, tak bych volil variantu s ovládáním ON/OFF a ekvitermní regulací teploty topné vody.
 Ad 2) Nejsem topenář, takže můžu doporučit výrobek z pohledu uživatele a technika regulace. Pokud vezmu základní parametry, jako jsou například: životnost; poruchovost; technické provedení; poměr cena/užitná hodnota; dostupnost a kvalita servisního technika a jaký výrobek bych si vybral já osobně, tak mi z toho vycházejí jen tři výrobci. Junkers, Viessmann, Vaillant. Následně bych si nechal kotel navrhnout na míru podle vašich požadavků od projektanta topení, protože návratnost této investice je zaručená. Špatně navržený kotel nepoznáte, jen budete mít vysoké provozní náklady. Je tu hodně věcí, které se musí vzít při výběru v úvahu a to bez místního šetření a zkušeností nelze.

   Dobrý den pane Valtere, děkuji vám za vás jistě drahocenný čas, a že si najdete čas na upřesnění informací. Z mého pohledu nyní řeším variantu (a věřím, že spadá alespoň částečně do rozumných variant):
- ekvitermní regulace na základě venkovní teploty + regulace ON/OFF (přes automatizaci) která bude říkat, že je potřeba topit, nebo ne - teplotu bych poté ovlivňoval na kotli a tepelné ztráty je potřeba vyladit v rámci kotle.
Takže je to defakto vámi zmiňovaná druhá varianta (ekviterm) + ON/OFF regulátor.
OpenTherm v tuto chvíli asi opustím (alespoň ve spojitosti s automatizací) jelikož nejsem schopen zaručit, že kotli doručím správnou informaci.
   Máte zkušenosti s "kvalitou a možnostmi regulace" u Viessmannu řady 100? Jestli je možné křivky nejen zvedat, ale i dobře přizpůsobit? (nejsem si jist, zda by můj dům "zapadl" do nějakých předprogramovaných křivek.
   Pokud by vše fungovalo špatně, tak bych asi dokoupil OpenTherm regulátor (nejspíše PT-52) a pomocí něho pak informoval kotel o vnitřní teplotě a nutnosti přitápět či nikoli. V tomto případě bych měl automatizaci úplně odpojenou, a ovládalo by se vše z OT regulátoru.
Vidíte v tom nějaké velké mezery?
Kotel Viessmann 222 má již spoustu vlastní logiky, a podle mých informací, se tam nedá žádný OT ani ON/OFF regulátor připojit (pouze Viessmann regulátory 200/300), proto asi budu zprvu volit Viessmann 100.

   Dobrý den, s vámi udanou variantou souhlasím.
U řady 100 lze jen volit křivky ovladačem teploty topné vody. Nic více s nimi nelze dělat. Toto ale vyhoví pro 90% typických aplikací. Pokud nemáte atypický dům, tak bych obavy neměl.
   Pokud zamýšlíte v případě problému použít prostorový regulátor, tak myslete na dotažení vhodného kabelu do referenčního prostoru.
   Nemyslím si, že k Vitodensu 200 nelze připojit prostorový termostat nebo regulátor. Záleží, jaká regulace je v kotli osazena, zde opravdu záleží na správném výběru. Oproti řadě 100 lze volit korekci křivek, časový program atd. Pokud není kotel řízen komunikačně nadřazenou regulací, tak ovládání a přizpůsobení kotle místním podmínkám je komfortnější a ekonomicky vhodnější. Zde opravdu doporučuji podrobně konzultovat se zástupcem firmy Viessmann. Pokud bychom srovnali řady 100 a 200, tak je to jednoduché nastavení oproti lepší regulaci, ekonomičtějšímu provozu, ale složitějšímu nastavení/ovládání.

Odesílatel: cek@gmail.com

Komentáře