Regulace – dva kotle dva okruhy

   Vážený pane Valter, prosím o radu při dodání dalšího zdroje do systému.
Původní stav – patrový RD z roku 1935. V osmdesátých letech zaveden plyn, instalován klasický plynový kotel Vaillant VCW Int. 18-10, jmenovitý výkon 10-18 kW.
Současný stav – při rekonstrukci v roce 2005 dům zateplen (odhadovaná ztráta 8 kW). Kotel používán výhradně k topení nikoli k ohřevu TUV. Vzhledem k tomu, že v přízemí RD vznikla ordinace byly rozděleny topné okruhy pro přízemí a patro. Topeni je rozděleno za výstupem z kotle a okruhy jsou řízeny pomocí dvou termostatů a dvou dvoucestných ventilů SF20-2 M1 (foto). Funguje to uspokojivě, pokud termostat sepne ventil se otevře a kotel se spustí. Pokud jsou oba termostaty vypnuté a tím oba ventily zavřené, oběhové čerpadlo kotle je vypnuté. Zachoval se původní nákres instalace (foto).
Žádoucí stav – v obytné časti v patře budou instalována krbová vložka s výměníkem. V přízemí bude instalována akumulační nádrž. Idea je taková, že topením v krbu v odpoledních a večerních hodinách se nahřeje AN, akumulované teplo bude sloužit k vytápění ordinace druhý den dopoledne jako primární zdroj. Pouze v případě že teplota v AN se sníží pod cca 50°C, spustí se plynový kotel, který by neohříval AN, ale byl připojen přímo na radiátory. Na druhou stranu, i v případě že se nebude topit v krbu, tak by plynový kotel měl být schopen topit v obou okruzích jako doposud.
   Není mi vůbec jasné, jak by se to mohlo regulovat. Umím si to představit v případě, že by oba zdroje nahřívaly AC a ta by sloužila jako jediný zdroj topení pro oba okruhy. Otázky:
 1. Je správná moje představa, že vytápěni plynovým kotlem přímo do radiátorů je lepší než nepřímo přes AN?
 2. Je složité zajistit, aby plynový kotel byl blokován teplou vodou v akumulační nádrži?
 3. Jak byste otázku dvou zdrojů a dvou okruhů řešil v tomto případě vy?
   Myslím, že zatím není nutné zacházet do podrobností, potřebuji nasměrovat, spoustu jste toho už napsal, inspirací může být třeba příspěvek https://valter.byl.cz/zapojeni-topneho-systemu-dvou-kotlu-aku-nadrzi Své informace rád doplním. Děkuji moc za Vaše postřehy a připomínky k návrhu.

   Dobrý večer, osobně si myslím, že byste si měl nechat zpracovat projekt od projektanta topení. Ať se to úplně nezná už to není jednoduchý topný systém a někdo by měl minimálně spočítat velikost akumulační nádrže a navrhnout havarijní chlazení krbu v případě přehřátí (výpadek elektrické energie atd.). K otázkám:
 Ad1) Ano, plynový kotel by měl být napojen přímo na radiátory a kapacitu akumulační nádrže si šetřit pro teplo z krbu.
 Ad2) Není, v nejjednodušší variantě osadíte do AN termostat, kterým budete kotel blokovat, dokud bude v akumulační nádrži dostatečná teplota.
 Ad3) Projektant topení by mi řekl, jak by topný systém měl fungovat v ideálním režimu. Já bych si řekl, kolik mám financí či kolik do toho chci investovat a podle toho bych navrhl řešení. Variant je mnoho a každé vylepšení sníží provozní náklady nebo zvýší komfort, ale taky něco stojí ;-)

   Dobrý večer, to šlo rychle, děkuji moc. Ani jsem netušil, že to k Vám z Třeboně mám tam blízko :-) Projektu se nijak nebráním, ale moje zkušenost je podobná jako třeba s architekty, musíte jim říct co chcete, a to já tady nevím.
   Na první dvě připomínky mám odpověď, krb bude mít integrovanou vychlazovací smyčku ve výměníku s připojením na vodovod. Směšovací ventil bude udržovat teplotu vody na vstupu do výměníku na minimální teplotě 65°C. AN bude mít 650 l (průsečík toho kolik tepla denně potřebuju pro vytopení ordinace toho, kolik jsem schopen denně natopit a rozměry AN, které projdou dveřmi do sklepa.
Provozní náklady krbu řeším pouze na úrovni množství dřeva, které je zapotřebí přivézt z lesa, nařezat a dopravit ke krbu.
Pokud bych dal přednost jednoduchosti s maximálním využitím stávajícího systému, může požadavek na projektanta být založen na následujících požadavcích?
 1. topí se buď z AN nebo z kotle, pokud je teplota v AN dostatečná, topí se z AN.
 2. oběh vody je zajištěn oběhovým čerpadlem kotle nebo oběhovým čerpadlem u AN. Zpětné klapky zajistí správný směr oběhu.
 3. spínání topení z jednoho nebo druhého zdroje je zajištěno stávajícími termostaty. Do AN bude osazen termostat, který bude kotel blokovat, dokud bude v akumulační nádrži dostatečná teplota, na druhou stranu vypne čerpadlo u AN, pokud teplota bude nižší.
 4. topné okruhy budou rozděleny stávajícími dvoucestnými ventily, tzn. vyústění obou zdrojů tepla bude před ventily. Spínání jednoho nebo druhého okruhu (nebo obou) bude řízeno stávajícími termostaty.
Opravdu by to byla nejjednodušší varianta? :-) Neměl byste nějaký odkaz na obdobný dotaz? Děkuji ještě jednou.

   Dobrý večer, když jste si navrhl AN na 650 l, tak asi něco o tom víte, ale pokud se budete pohybovat teplotou v nádrži 50°C až 90°C, tak se mi zdá malá. Při malé nádrži bude docházet k přetápění krbu (teplo už není kam dávat) a celkově to bude chodit špatně. Mělo by být též vyřešené, když je nádrž přetopená a není požadavek na topení (prostorové termostaty hlásí natopeno), tak i přesto aby se otevřely ventily topných okruhů.
   Váš popis je pro ideálně fungující topný systém. Abyste takový topný systém měl, musí být správně navržené dimenze potrubí, správná velikost krbové vložky, akumulační nádrže, čerpadla atd. Jedna špatně zvolená věc vám může vaši ideu zbořit jak domeček z karet. Osobně bych se do toho bez kvalitního projektu topení nepustil, protože to neumím spočítat a když už do toho dám více peněz, tak chci, aby byl někdo za správné fungování zodpovědný a já neřešil pořád nějaké problémy.
Odkaz vám nemám prostor hledat. Za ty léta jsem zodpověděl kolem tisíce dotazů. Použijte vyhledávání na mých stránkách. Chodí velmi dobře.

   Děkuji moc za připomínky a vůbec za váš čas, který jste nad mými úvahami strávil. Chtěl jsem jednoduchou odpověď na problém, který jsem považoval za jednoduchý. Přijímám, že to jednoduché není.

   Dobrý den, nechtěl jsem ve Vás vzbudit dojem, že je to složité, ale čím efektivnější zařízení nebo postupy používáme, tím jsou náchylnější na provedení jako celku a topný systém není jen o seskládání zařízení dohromady. Většině dotazů v mé listárně by se předešlo kvalitním topenářským projektem. Chci předejít tomu, že budete z fungování zklamaný. Další bonus je, že topenář má podle čeho dělat a vždy je za správnou funkci někdo zodpovědný. Buď realizační firma nebo projektant, takže nebývá problém s reklamací, když už k ní dojde. Přeji ať se dílo podaří. S elektrickou částí vám případně pomohu, ale základ je správné topenářské provedení ať se regulací „nehasí“ špatně fungující topenářská část.

Odesílatel: m@alga.cz