Regulace místností

Individuální regulace místností.

Individuální regulace místností

► Programem řízené vytápění jednotlivých místností Etatherm

 

www.etatherm.cz

Připravil jsem pro Vás pár drobností k programu KonWin, kterým se ovládají řídící jednotky firmy Etatherm, pokud nejste maniak, který to zvládne tlačítky.

Pokud má někdo zájem o vytápění jednotlivých místností, bylo by dobré se podívat na oficiální www stránky firmy Etatherm.

Individuální regulace místností s NOA70

Jak udělat s NOA klimatizování místností   Byl jsem postavem před problém udělat inteligentní a uživatelsky příjemnou regulaci teploty jednotlivých místností. Protože se jedná o klimatizování prostoru tz. topení a chlazení více místností, tak jsem se do problému více ponořil. Výsledek předčil i mé očekávání a je hodně zajímavý, tak se o něj podělím.
   Pokud bychom řešili jen topení nebo chlazení tak problém není. Vytvořil by se časový plán se žádanou teplotou a je vyřízeno, ale jak docílit aby uživatel nemusel zadávat jednu žádanou hodnotu pro topení a druhou pro chlazení, když pominu časové plány a zároveň aby regulace nebyla závislá na venkovní teplotě, protože ta nás v podstatě nezajímá, mi chceme mít v prostoru požadovanou teplotu ať je venku jakkoli.

Soubory: 

Nový ovládací program pro regulaci místností Etatherm

Po delší době jsem se podíval na stránky Etathermu a zjistil jsem, že je vytvořen nový ovládací program pro tuto regulaci. Tento nový program se nazývá Etherm a na rozdíl od programu KonWin je lépe připraven na ovládání více uživateli. Chybí zde přehled, kde si uživatel mohl udělat představu o rozmístnění místností a dále hromadné přepnutí, kde si uživatel mohl přepnout více adres (řídících jednotek) na jiný program (důležité hlavně u více řídících jednotek při prázdninách, dovolených atd.). Nic ale nebrání tomu mít nainstalované oba dva programy a podle potřeby je střídat.

Zkušenosti se systémem etatherm

1. Pokud Vám nejde komunikace s žádnou řídící jednotkou, tak první co udělejte-kontrola jestli je na všech zobrazen čas s blikající tečkou. Může se stát, že vlivem rušení v síti jednotka skočí do nedefinovatelného stavu a shodí celou síť. Jednotka se pozná, že na LCD není výše popsaný čas. Pokud takovou jednotku najdete, vyndejte trafo z 230V a alespoň 1. MINUTU jí nechte vypnutou, po zapnutí by mělo být vše v pořádku.

Užitečné drobnosti etatherm

1) Letní režim je vlastně 97. program.
2) Přechod ze zimního – na letní čas a zpět se děje automaticky.
3) Pokud máte víc než jeden ventil na jedné adrese (mohou být až 3), tak každý zvlášť reguluje na nastavenou teplotu, ale v počítači je zobrazena jen nejnižší teplota.
4) V programu je velmi dobrá nápověda, ale jednoduché (blokové) schéma jak má uživatel postupovat nejsou schopni vytvořit. Proto jsem se rozhodl takové schéma udělat a poslat jim ho ke konzultaci. Schéma je níže uvedeno v download jako PDF:

Soubory: 

Rozbalování 1.ŘJ

Dobrý den, domnívám se, že Váš návrh blokového schématu ovládání programu KomWin je dobrou inspirací a rozhodně se jím budeme zabývat. Je otázka, do jaké hloubky by taková rychlá nápověda měla jít a souvisí to samozřejmě s typem uživatele. Zvážíme i formu vydání takové nápovědy.
Podařilo se mi přimět komponentu rozbalovacího schématu k tomu, aby nedocházelo k nechtěnému rozbalování 1.ŘJ. Od verze 2.23, kterou vydáme ještě v tomto měsíci (před výstavou AQUATHERM) se již 1.ŘJ bude automaticky rozbalovat jen u systému s jedinou ŘJ.