Regulace podlahových okruhů

   Dobrý den, pane Valter, chtěl bych Vás požádat o radu ohledně vyregulování průtoků okruhů podlahového topení. Ve Vaší knize popisujete zaregulování pro radiátory, ale jak to bude v případě podlahového topení?
   V mém případě mám celkem deset okruhů – v každém patře pět. Čtyři okruhy jsou vždy okruhy podlahového topení a pátý okruh je pro koupelnový otopný žebřík. Okruhy jsou vedeny z 5ti cestného rozvaděče v každém patře. Rozvaděče jsou osazeny průtokoměry pro nastavení požadovaného průtoku. Jak ale nastavit ten správný průtok pro různé délky okruhů podlahového topení a obě patra. Je na to nějaká pomůcka?
   Pak bych měl ještě jeden dotaz: pro regulaci podlahového topení chci zvolit regulaci jednotlivých místností termostaty, které ve spolupráci s přijímačem a termopohony budou uzavírat jednotlivé okruhy podlahového topení. Je možné takovouto regulaci podlahového topení spojit s ekvitermní regulací pro elektrokotel? Elektrokotel s vestavěnou ekvitermní regulací by moduloval svůj výkon podle venkovní teploty a zároveň by byl vypínán přijímačem podlahového topení v případě, že by byly všechny okruhy (místnosti) natopeny. Chci se vyhnout tomu, abych nastavil kotel na pevně danou teplotu např. 40°C a v případě teplejších dnů bude kotel neustále zapínat a vypínat a naopak v případě velkých mrazů nevyhřeje. Samozřejmě, ekvitermní křivka by se musela nastavit tak, aby měl kotel při modulaci výkonu vždy nějakou malou rezervu. Není to naivní představa? Děkuji moc za pomoc a reakci.

   Dobrý den, v projektu k podlahovému topení byste měl mít od projektanta napsané výpočtové průtoky jednotlivými hady. Pokud tam nejsou, tak se ho zkuste zeptat, protože tyto čísla musí mít (průtoky potřeboval k výpočtu výkonu jednotlivých hadů. Nejde-li tato čísla z nějakého důvodu zjistit, tak budete muset přistoupit k hrubému zaregulování průtoků, které je popsáno v mé knize (lepší než nic a někdy se to podaří nastavit skoro ideálně). Zaregulování průtoků pro podlahové topení je v principu to samé. Kotel neví, jestli tam má radiátory nebo podlahové hady. Je to pro něj spotřebič tepla o daném topném výkonu. Místo hadů si představte radiátory. Přibližné velikosti těchto imaginárních radiátorů vezměte poměrově mezi nejmenším a největším topným hadem a postupujte podle návodu v knize.
   K regulaci. Podobný problém jsem už řešil. Přečtěte si článek jvalter.cz/ekvitermni-rizeni-vlivem-prostoru. Princip je takový, že prostorovými regulátory řídíte jednotlivé okruhy (nedoporučuji bezdrátové, protože už tahle je okolo nás plno elektromagnetického smogu a zároveň ne vždy fungují bezchybně) a ke každému okruhu je přidáno pomocné relé. Jakmile je alespoň jedno relé sepnuté je povel na kotel že je potřeba topit (přes standardní vstup na prostorový termostat kotle). Kotel jede ekvitermně, tj. upravuje si teplotu topné vody a prostory mu jen říkají, zda chcete nebo nechcete topit.
   Když se vrátím k tématu, tak vaše představa není naivní, ale je realizovatelná. Jen já osobně bych nešel cestou prostorových termostatů, protože je to v konečném důsledku dražší a neefektivní řešení, ale asi bych zvolil regulaci systémem Etatherm. Samozřejmě neznám důvody proč jste se tak rozhodl, takže i vaše řešení může být to nejlepší.

Odesílatel: czek@post.cz