Regulace teplovodního podlahového topení s kotlem Protherm Ray KE12

   Dobrý den, máme novostavbu z Porothermu 38 Eko+Profi – částečně podsklepený bungalov s podlahovou plochou 82m (obyvák s kuchyni a 3 pokoje) a tepelnou ztrátou 5kW. Vytápění je řešeno kotlem Protherm Ray KE12 a vodovodním podlahovým topením s rozdělovačem Ivar CS. Máme 1 termostat Electrobock PT01 v obýváku, kde jsou také krbová kamna Romotop. Obývák je hodně prosklený (hs portal, trojsklo). Dům je obýván prozatím hlavně o víkendech, a při delší např. týdenní přítomnosti zvyšujeme vnitřní teplotu na 22st (cca 4x za zimu). Máme 20hod HDO a spotřeba kW od zapnutí topení v říjnu do vypnutí na konci dubna je cca 5627kw. Bohužel jsme nedostali žádné informace, jak správně regulovat topení, aby to bylo, co ekonomické a efektivní. Prosím, mohl byste mi poradit. Manžel, ani já tomu nerozumíme moc:
 1. Jaká je doporučená výstupní teplota na kotli, když temperujeme dům na cca 17st. - zda stačí v případě venkovní teploty kolem 0st na 25st nebo je lepší více? Dodavatelem bylo nastaveno 35st.
 2. Měli bychom snížit výkon kotle na méně kW?
 3. Vyplatila by se ekvitermní regulace v tomto případě?
 4. Slyšela jsem, že by se el. kotel neměl na léto vypínat, ale nejnižší teplota je 25st – dá se vypnout tak, že tam zůstane svítit jen tlak?
 5. Je uvedená spotřeba cca 29kW denně za topnou sezonu "běžná"? Moc děkuji za odpovědi.

   Dobrý den, děkuji za rozumně napsaný dotaz.
 Ad1) Do domu musíte dodat tolik energie, o kolik přijdete tepelnými ztrátami. Můžete zkusit teplotu topné vody ubrat na 25-30°C. Pokud bude docházet k dlouhému dotápění na požadovanou prostorovou teplotu, přidejte opět na 35°C. Spíše, než na zdroj tepla bych se zaměřil na snížení tepelné ztráty domu například:
   a) Máte hotovou venkovní fasádu? Zde se dá hodně ušetřit.
   b) Osazení okenic v nepřítomnosti. Okny a stropem uniká nejvíce tepla.
   c) Dodatečné zateplení stropu v podsklepení, aby teplo
   d) Na stropech je alespoň 20cm vaty, případně jiné izolace?
 Ad2) Tepelná ztráta 5kW je spočítána při nízké venkovní teplotě (kolem -15°C). Při normálních venkovních teplotách je nižší. Nastavení maximálního výkonu kotle 5kW nic nezkazíte, ale nemyslím si, že je to nyní nutné.
 Ad3) Při správně zvoleném místě osazení venkovního snímače a správně zvolené křivce se ekvitermní regulace jistě vyplatí. Poté odpadne problém se správně nastavenou teplotou topné vody pro efektivní provoz (co nejnižší, při které dojde k dotopení prostoru v rozumném čase).
 Ad4) Ano, odstavení na dlouhý čas není dobré. Kotel si protáčí čerpadlo, aby nebyl na podzim problém se spuštěním. Kotel můžete dát tlačítkem „mode“ na protizámrzný provoz (žádný symbol na LCD), nebo ho úplně vypnout (lepší kvůli letním bouřkám), ale poté bych ho jednou týdně na 10 minut zapnul. Nezapomenout na to ;-)
 Ad5) Při vašem provozu a provedení domu bych spotřebu 29kW neviděl jako nestandardní. Jen doplním, že těch 5kW se mi moc nezdá. Bylo by dobré prověřit, jestli je vše uděláno podle projektu a zjistit, kde je největší únik tepla. Poznámka: až budete objekt trvale obývat a budete mít nastaveno 22°C, tak spotřeba bude cca dvojnásobná.

Odesílatel: bart@seznam.cz