Rozsah výkonu kondenzačního kotle

Dobrý den. Mám nezateplený RD s tepelnou ztrátou 15 kW. Pouze vyměněna okna za plastová 5 ks. Jak velký by měl být rozsah výkonu kondenzačního kotle. Pouze topení. Díky.

   Dobrý den, výkon kotle by měl určitě navrhnout projektant topení, jako celý topný systém, ale popíši, jak vidím problém z pohledu profese měření a regulace. Tepelné ztráty objektu se udávají při výpočtové venkovní teplotě, která se pohybuje podle lokality kolem -15°C. Tato teplota nebývá v roce dlouho, proto výpočtové tepelné ztráty můžeme brát +- jako maximum (ve vašem případě 15kW). Abychom dosahovali co nejlepší účinnosti kondenzačního kotle, tak by měl být provozován na co nejnižší teplotu topné/vratné vody, aby se co nejvíce využila kondenzace spalin. Toho docílíme provozováním kotle v kontinuálním provozu na výkon, který bude kopírovat tepelné ztráty objektu. Protože v rámci topné sezóny je venkovní teplota většinou nižší než výpočtová, tak kotel jede na snížený výkon. Proto chceme, aby kotel udržel co nejnižší stabilní výkon a nedocházelo k cyklování (zapínaní/vypínaní kotle z důvodu velkého minimálního výkonu kotle). Minimální výkon je částečně svázán s maximálním, tak by kotel neměl být předimenzován.
   Pokud bych měl poradit jaký kotel zvolit, tak bych volil maximální výkon kotle jako nejbližší větší k výpočtovým tepelným ztrátám objektu s co nejmenším minimálním výkonem (liší se podle výrobce), aby v přechodných obdobích jaro/podzim jel kotel co nejefektivněji.

Odesílatel: mirec@seznam.cz