RVS a jak tedy NE!

   Dobrý den, tímto se na Vás po telefonické dohodě obracím s prosbou ohledně rad vyřešení topení v RD. Jedná se o vytápění:
– přízemní RD 15,5 m x 13,25 m/viz půdorys 1/
– obvodové zdivo – Ytong 40cm
– zateplení obvodového zdiva – 5 cm fasádní polystyren
– zateplení stropu – 2x 10 cm Orsil a poté ještě 16 cm Ursa tepelný pás
– zateplení podlahy – 2x 4 cm zemní polystyren
– okna a dveře – 5komorový profil,U=1,1
– rekuperační jednotka Stiebel eltron LWZ 270 plus
– solární panely – 3x Stiebel eltron Basic
– kondenzační kotel GEMINOX Thri 2–75V
– prostorový termostat na podlahové topení – QAA 75
– prostorový termostat na radiátory – Elbock PT 21
– zásobníkový ohřívač – Tipex PCS 650/150
– použitá regulace – RVS 63.243


Nastavení nyní: podlahové topení
– topná křivka – 0,98
– posun topné křivky – 0
– teplota vody do podlahy – 42°C
– vliv prostoru – 20%
Nastavení nyní: radiátorové topení
– topná křivka – 1,5
– posun topné křivky – 0
– teplota vody do radiátorů – 65°C
použité radiátory – Korado
termohlavice – Heimaier
– vliv prostoru – 20%
Do nynějška jsem tu měl 2 firmy, ale topení stále funguje velmi špatně.
Přílohy: FOTO; PROJEKT. 

   Dobrý den, toto je přímo ukázkový příklad jak NE! Ani nevím kde začít :-)
Když pominu otřesnou část montáže jak firmy MaR, tak topenářů a budu vycházet ze stávajícího stavu, tak se musí odstranit zásadní nedostatky:
   1) Projekt: Projekt je zpracován dobře, skoro až nadstandardně, ale klade velké nároky na profesní dovednosti firmy MaR (hlavně napojení kotle po komunikaci LPB). Protože není použit volně programovatelný systém, ale přeprogramovaný regulátor RVS tak musí být 100% dodržené topenářské schéma. Při jeho změně je nutná konzultace s projektantem MaR a jeho odsouhlasení změny. Regulátor RVS „umí“ jen určitý typ topenářských zapojení a každé jen nepatrné odchýlení způsobí špatnou funkci regulátoru (v krajním případě celkovou nefunkčnost). Některé odchylky lze eliminovat ubráním či přidáním teplotních snímačů (podle připojení a nadefinování snímačů se určuje topenářské schéma), ale některé zapojení prostě udělat nelze. V topenářském schématu jste udělali dost zásadní změnu + si nejsem jist správnou provázaností na plynový kotel a proto nejspíše bude regulátor fungovat nestandardně. Nemám čas na hledání vhodného topenářského schématu a základního nastavení regulátoru, proto kontaktujte projektanta MaR, ať odsouhlasí změnu, případně udá nastavení regulátoru. Nebo ještě lépe udělejte to, tak jak to navrhl.
  2) Montáž topení: Uklidňující délky před a za ventilem topenáři asi nic neříkají. Pokud jsou hned u ventilu kolena, čerpadlo atd., dochází k nerovnoměrnému proudění přes ventil a je pak strašně těžké výstupní teplotu zregulovat. Kde se tam vzal uzavírací ventil (modrý) na akumulační nádrži, když ve schématu není nakreslen?
  3) Montáž MaR: Skoro bych řekl, že firma MaR vůbec netušila, co dělá. Dochází tu k celkové změně konceptu bez domýšlení důsledků na funkci regulátoru. Vůbec se nedivým, že to nefunguje. Za další. Aby regulátor dobře fungoval, musí mít dobré informace, proto nejvíce záleží na osazení snímačů teploty. Pokud mu osadí příložný snímač teploty hned za čerpadlo a ještě za koleno bude snímač v některých stavech ukazovat úplné hlouposti. Zároveň nikde jsem neviděl havarijní termostat, aby při selhání ventilu jste si nepustil 90°C vodu od solárů do podlahového topení. Uživatelské nastavení co jste poslal je + – v pořádku.
   Závěr: Základní chyby bych viděl v nedodržení topenářského schématu regulátoru, poté nesedí servisní a OEM nastavení regulátoru. Upravte topenářské zapojení nebo od projektanta nechte přepracovat projekt. Poté si sežeňte kvalitní firmu MaR, která vám to rozchodí. U Siemense vám rádi doporučí nejbližší proškolenou firmu MaR.

   Dobrý večer, moc Vám děkuji za upřímný názor na topení, které mi namontovala firma. Ještě se Vás chci zeptat na názor, ke kterému schématu byste se přiklonil, a popř. jsou tato schémata v pořádku. Chci se domluvit s firmou, která mi to dělala o předělávce. Vím, že jste mi psal, že projekt je zpracován velmi dobře, ale při předělávání zda byly dvě možnosti. Rád bych znal Váš názor, k jakému byste se přiklonil.

   Dobrý den, z mého pohledu je nejlepší varianta č. 1, tj. původní projekt. Je zde lépe vyřešen odvod tepla do topného systému a zároveň je zabezpečeno letní vychlazování solárů (dodávají teplo i když nechcete). Zároveň je jasné, že tento typ zapojení regulátoru umí (je za to zodpovědný projektant a určitě toto zapojení nedělá poprvé). Držte se projektu, kontrolujte kvalitu provedené práce a nic neplaťte, dokud nebude přesvědčen o bezchybné funkci topení jako celku.
   Též není vhodné používat klasický termostat – máte ho osazen na topné větvi radiátorů – regulátor nemá informaci o teplotě v dané místnosti, jen má informaci o tom jestli chcete nebo nechce topit. Doporučuji zaměnit za prostorový snímač-ovladač QAA55, kde je zaručena správná funkce systému.

Odesílatel: ele@seznam.cz