Spojitý regulátor pro kotel Junkers

   Dobrý den, máme byt (cca 100m2 v starém cihlovém činžáku) po rekonstrukci, kdy řešení celého topného systému není úplně ideální. Jeho základem je kondenzační kotel Junkers Cerapurt ZSB 22-3 se zásobníkem teple vody, ovládán je neznačkovým on/off špatně umístěným regulátorem. Po konzultacích a prostudování dostupných materiálů (včetně tohoto webu - moc za něj děkuji) jsem usoudil, že zlepšit situaci lze pomocí spojité regulace. Jelikož Junkers nevyrábí bezdrátové termostaty, myslím, že se nabízejí asi dvě řešení: 1) značkový Junkers termostat na původním místě (které ne zcela reflektuje teplotu v chladných částech bytu), nebo 2) PID/PI bezdrátový termostat vhodněji umístěný (např. ELEKTROBOCK BPT32 nebo SIEMENS REV24RFDC/SET). Nikde jsem se ale nedozvěděl, jaký je rozdíl mezi Junkers a ostatními spojitými regulátory v kombinaci s kotlem Junkers - všichni od Junkerse mají naučeno, že pro 100% využití možností kotle je nutné mít pouze Junkers termostat. Poradíte prosím, jestli i termostaty jiných značek mohou s kotlem Junkers plně "kamarádit"? Nechce se mi opět umístit nový termostat na nesprávné místo, raději bych zvolil bezdrátový termostat (stavební úprava je těžko představitelná). Děkuji moc za konzultaci.

   Dobrý den, to co říká Junkers, tak to říkají i ostatní. Prostě všichni výrobci mají sestavu hořáková automatika/elektronika/prostorový přístroj sladěny na sebe pro co nejlepší výsledek. Protože se všichni výrobci snaží vyhýbat standardům, abyste si museli koupit jejich výrobky, a často mění i koncepci, tak je potřeba vždy zjistit jaká je osazena a co umožňuje elektronika v kotli, což lze většinou poznat z kódu výrobku. Poté lze případně hledat regulátor u jiného výrobce. Je jich více druhů. Zmínil jste tu tři druhy prostorových přístrojů, které se liší kvalitou regulace kotle a tím i spotřebou plynu. Začnu od nejhorší varianty po ideální. Samozřejmě někdy je horší varianta na správném místě lepší, než lepší varianta na špatně umístěná. Lze to s trochou nadsázky přirovnat k autu. Je lepší mít trochu šišatá kola (trochu to hází) než mít vyvážená kola, ale nápravy umístěny na střeše.
 1) Klasický termostat ON/OFF. Tento říká kotli jen, jestli chcete nebo nechcete topit. Nic neříká o tom, jestli je potřeba hodně nebo málo tepla, proto kotel většinu času jede na vysoký výkon, který je někdy neekonomický. Trochu se tomu dá pomoci venkovním snímačem (ekvitermní regulací), ale pořád je to jako jízda v autě systémem brzda/plyn.
 2) Termostat ON/OFF s PI algoritmem. Podobný systém jak předchozí varianta, jen povýšen o algoritmus, který optimalizuje počet startů kotle.
 3) Prostorový regulátor. Přímo ovlivňuje výkon hořáku, případně výstupní teplotu z kotle. Protože je regulátor spasován s elektronikou kotle, dochází k nejlepšímu řízení kotle a tudíž k nejekonomičtějšímu provozu.
   Ideální řešení je tedy připojit venkovní snímač a využít ekvitermní regulaci (teplota topné vody je závislá na venkovní teplotě) a připojit prostorový regulátor, který bude řídit výkon hořáku podle potřeby. Jestliže není možné natažení kabelu do vhodného místa, tak zbývá jen druhá a první varianta a tam můžete zvolit cokoli, co se vám bude líbit. Navýšení spotřeby se většinou pohybuje o 10-20% za rok.
   U bezdrátového řešení není zaručena funkčnost už z principu! Jestliže budete na stejném podlaží, nepůjdete více než přes 3 zdi a nebude vzdálenost mezi zařízeními větší než 30m, tak by vám to mohlo chodit.

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Z následujících linků jsem nabyl dojmu, že PID regulátor odpovídá Vašemu bodu 3) níže:
jvalter.cz/spojity-versus-nespojity-regulator
jvalter.cz/regulator-pid
Chápu to prosím tedy nesprávně? Našel jsem, že např. Siemens REV24RFDC/SET by měl PID regulací disponovat. Bylo by to tedy prosím možné řešení?

   Dobrý den, vámi zvolený termostat odpovídá bodu 2! Výstupem toho termostatu je jen KONTAKT, takže sice PID algoritmus může spočítat plynule měnící se veličinu např. 0-100%, ale fyzicky může zase jen sepnout nebo rozepnout kontakt (povolit/zakázat provoz kotle). U těchto druhů termostatů NENÍ regulátor PID použit na přímé řízení, ale na spočítání optimální doby mezi jednotlivými starty hořáku. Z hlediska spotřeby je to kvalitnější řešení než bod 1, ale někdy trochu mate zákazníky (proč ještě nezapálil, když už teplota klesla – kotel čeká, aby necykloval).
   Nenapíšu vám nic jiného než minule. Nejlépe zvolit variantu 3. pokud to opravdu nejde, použijte variantu 2. Vámi zvolený termostat je použitelný s vaším kotlem (varianta 2!).

Odesílatel: fk@gmail.com