Teplota pro podlahové topení ze zpátečky radiátorů

   Dobrý den, narazil jsem na Váš web a chtěl jsem Vás poprosit o radu. Nechal jsem si ve starším baráčku udělat kompletně nové topení. Ničemu moc nerozumím, tak jsem si kompletně nechal od firmy poradit. Mám kotel na tuhá paliva, 19kw a plynový kotel (teď nevím přesně výkon).
   Jde o to, že jsem chtěl na záchod, do předsíně a koupelny podlahové topení, nezdůrazňoval jsem, že chci ušetřit, něco ošidit. Kvůli prostoru jsem chtěl topení do podlahy. Topenáři mi stejně poradili, že potřebuji alespoň 3 malé radiátory, do každé místnosti jeden. Když přišli zednici zalévat betonem, divili se. Jsou tam tri okruhy oranžové plastové trubky. A vše je svedeno přímo ze zpátečky z malých radiátorů, bez jakékoli termoregulace. Ted je vše zalité čerstvým betonem a já trnu a přemyslím. Zednici říkají, že bude horka podlaha a možná to rupne, topenáři že budu rád, že bude vlažná, že je pod tím stále větraný sklep, že se vše zchladí v radiátoru, atd., atd. Co si o tom myslíte, je to velká katastrofa? Popraská mi dlažba? Topit se bude až za měsíc kvůli betonu, nevím co dělat, díky za radu.

   Dobrý den. Termoregulaci vyřešili topenáři osazením vlastních radiátorů, což pokud to dělá člověk, který ví, co dělá, tak to může i dobře fungovat. Je důležité mít dobře nastavené průtoky radiátory a to tak, aby radiátor předal tolik tepla, že teplota vratky podle použitých trubek podlahového topení nepřekročila maximální teplotu (45–50°C). To je výhodné, kde se teplota topné vody pohybuje v malém rozpětí, tj. je osazen kondenzační plynový kotel a jen podlahové topení (topná voda 30–45°C).
   Jestliže tam máte i kotel na tuhá paliva, tak se ho budete snažit provozovat s co největší účinnosti tj. na 80°C a to je podle mého už špatně. To samozřejmě platí, pokud tam není osazena akumulační nádrž s regulací teploty do topného systému.br>   Jestliže tam akumulační nádrž není, tak je toto řešení podle mého nevhodné a to z důvodu, že pokud se nastaví průtok radiátory tak, aby vratka byla maximálně 45°C, při 80°C z kotle na tuhá paliva, tak bude podlaha málo topit z plynového kotle, který chceme provozovat zase co na nejmenší provozní teplotu.
   Ale může to být v pořádku, pro 100% radu mám málo informací. To bych potřeboval přesnější popis celého topného systému a nejlépe pár fotek abych si mohl topný systém představit jako celek, protože jako celek to funguje.
   Pokud topenáři říkají, že to bude fungovat, tak bych jim věřil, ale protože podle mého záleží hodně na vhodnosti aplikace a zaregulování systému, tak bych určitě si nechal podepsat, že toto řešení je realizováno z jejich vlastní iniciativy (kdybyste měl projekt, tak by to bylo na projektantovi) a že všechny případné škody a odstranění případných vad jde na jejich náklady. Též bych jim zadržel poslední platbu minimálně na jednu topnou sezónu, protože peníze z nich jen těžko poté dostanete a já bych „správnou“ funkčnost viděl 50/50.
   Závěr: Fungovat to bude vždycky nějak, ale záleží jak. Velká katastrofa to není, jen to podle mého není úplně vhodné řešení v kombinaci s kotlem na tuhá paliva bez akumulační nádrže a regulace topné vody. Spíše než popraskání dlažby bych se bál špatné tepelné pohody v daných místnostech.

   Dobrý den, předem jsem Vám chtěl poděkovat za rady. Nejsem v tomto vůbec zkušený a topenáři se semnou baví tak trochu jako s volem a z mé neznalosti mají legraci.
   Jejich odpověď na mou opakovanou otázku jestli nepůjde do podlahy moc horká voda a co to bude regulovat, se zasmáli, koukli na sebe a řekli, že to topit z podlahy nebude, že to bude jen tak aby nebyla studená podlaha, že bude jen vlažná, abych se nebál.
   • Na první fotce zasílám jen rukou náčrt, který lehce pochopíte.
   • Na druhé fotce je vstup do podlahy, radiátorů i výstup, vratka, foceno ze sklepa.
   • Na třetí je kotel 18kw, vpravo dole na zdi přichází trubky z plynového kotle.
   • Na čtvrté je fotka před zalitím betonem.
  1/ Jde o to, že jsem se na stránkách odkazovaných z Vašeho webu dozvěděl, že existuje nějaký RTL kolík, který chápu tak, že je připojen na zpátečce za podlahou a že vodu zdrží, dokud trochu nevychladne a postupně vypouští. Tuto variantu tam nemám, nic mi nenabídli.Je možné toto použít? Nebudou poté radiátory s žebříkem příliš vychlazeny? Asi by to dost kolísalo.
  2/ Pak jste říkal něco o nádrži, která se dá ke kotli a vypouští stabilizovanou vodu, myslím, že akumulační nádrž jste psal. Je to drahé řešení? Dá se to u mě použít?
  3/ Máte ještě nějaký nápad ohledně nějaké technologie, co by se dalo přidat, aby alespoň z části vyřešilo problém?
  4/ Chtěl jsem vyautomatizovat kotle abych nemusel při střídání zavírat kohouty, řekli mi, že to jde, ale budu vytápět plynovým ten na tuhá paliva, takže je to blbost, že to budu muset zavírat.
  Dozvídám se na internetu, že existují zpětné klapky, ty mi nenabídli, nechápu proč, říkali, že není šance. Pak se dozvídám na internetu, že když sepne čerpadlo v plynovém kotli, mohlo by vypínat druhé čerpadlo u kotle na pevná paliva, že to elektrikář umí zařídit. Oni mi nenabídli nic, i když jsem se ptal.
  5/ Myslíte, že namontování klapek a elektrikářský řešení čerpadla je dobrá volba, mám je k tomu donutit?
Z celého srdce Vám děkuji, že semnou ztrácíte čas.

   Dobrý den. Pro vás je jako stvořená má kniha „Regulaci v praxi“, kde to pokud máte chuť, je všechno vysvětlené, tak aby to pochopil i laik. Topenáři se samozřejmě snaží situaci zlehčovat, protože to ošidili a nic jiného jim nezbývá. Třeba je podceňuji a mají to vymyšlené s regulací teploty termostatickou hlavicí s kapilárou a regulací na přívodní teplotu, ale poté je tam zbytečný ten radiátor, tak nevím (http://kamna.astranet.cz/shops/3790/navody/Heimeier-hlavice.pdf). Možná je tam ten radiátor pro pokrytí tepelných ztrát (podlaha by k vytopení prostoru nestačila. Pokud to navrhli tak, že to bude při topení v kotli na tuhá paliva jen vlažit podlahu, tak vám pro topení v plynovém kotli např. na 60°C v přechodném období na jaře a podzim nebude topit podlaha vůbec. Podle mého, když jste investoval do toho finanční prostředky, tak by to mělo fungovat pořád a kvalitně, což ze své podstaty nemůže, pokud nebudete trvale topit na konstantní teplotu např. 80°C což je neekonomické (bez použití termohlavic).
   1/ Regulační ventil RTL není vhodný, protože pracuje na principu škrcení průtoku bez závislosti na teplotě topné vody, takže je vhodný jen pro konstantní teplotu topné vody a malé systémy. V podstatě je to to samé jako nyní použitý radiátor. Vhodnější je škrcení průtoku podle teploty topné vody, viz odkaz výše.
   2/ To záleží, jak často budete používat kotel na tuhá paliva a jak často chcete topit. V podstatě je princip takový, že kotel provozujete na 80–85°C s největší účinností a natápíte akumulační nádrž (například o víkendu). Z akumulační nádrže se odebírá teplo podle potřeby objektu. Pokud topenář správně spočítá velikost akumulační nádrže a je na ní prostor, tak je kotel provozován v ideálních podmínkách a je dostatek tepla např. na jaře a na podzim na týdenní topení. S klesající teplotou nádrž vydrží méně, ale je to jen o velikosti nádrže a financích. Je to sice trochu větší investice, ale většinou se do 1–3let vrátí.
   3/ Viz výše, použití radiátorových hlavic s odděleným snímačem (kapilárou).
   4/ Použitím dvou zpětných klapek to jde vyřešit a nevím, co jim brání v tom to tak udělat, ale neměl by to být problém. Princip je vysvětlen v mé knize a je to standardní řešení pro tento případ (laciné a elegantní řešení bez potřeby elektrické energie).
   5/ Čerpadlo v kotli na tuhá paliva bych spínal od teploty spalin (termostat v kouřovodu) nebo alespoň od teploty topné vody. Zároveň by tento termostat měl blokovat provoz plynového kotle. Čerpadlo v plynovém kotli je spínáno automaticky. Plynový kotel bych řídil podle prostorového snímače/ovladače/termostatu + blokování od provozu kotle na tuhá paliva.

Odesílatel: petrj@seznam.cz