Teplotní spád

   Dobrý den, už 4 roky seřizuji podlahové topení Giacomini v mé novostavbě. Nikdo, ani montážník tomu nerozumí, tak se to snažím vše pochopit. Zajímá mě, jaký má být teplotní spád u podlahového topení vytápěné plynovým kotlem Baxi. Mám zónové vytápění ovládané bezdrátovými přístroji s OpenTherm ze 4 místnosti.
1. Obývak, kuchyně, dětský pokoj 1.
2. Koupelna.
3. Ložnice, chodba, WC, zádveří.
4. Dětský pokoj.
Když jedou všechny zóny, je spád 3 stupně. Když jede 1 zóna je spád 0-1 stupňů. Je to v pořádku?
Zrychloval jsem čerpadlo i zpomaloval a většího spádu neumím docílit. Další věc je, musí být větve hydraulicky vyváženy i v případě podlahového vytápění, jak píšete ve svých článcích?
   Každá větev má na zpátečce teploměr a teploty jsou rozdílné, ale kotel si bere jako teplotu zpátečky celkovou teplotu. A kotel jede ba 30 stupňů a najednou zvedne teplotu na 50 stupňů, jen na chvíli a zpátečka se také zvedne na 40 stupňů a více. Nevím, jak funguje ten rozváděč (GIACOMINI R557FMS). Ale pod čerpadlem je T kus, kde je vstup, výstup do čerpadla a poslední strana je spojena právě se zpátečkou.
   Tak mě napadá, že se zpátečka smíchá se vstupní vodou a pak chybí ten spád – nevím. Dle mě, má jít teplá voda do podlahy a vracet se studená přímo do kotle. A na konci rozváděče na zpátečce je ještě nějaký ventil, který také nevím, jak seřídit. Můžete mi poradit, pokud mě chápete? Děkuji.

   Dobrý den, trochu moc otázek, na které není jednoduchá odpověď.
1) Na jaký teplotní spád je podlahové topení navržené se dočtete v projektu. Typ kotle s tím nesouvisí.
2) Teplotní spád se mění podle toho, kolik tepla předáte, takže vždy je nutno měřit při vychladlé místnosti, aby se mělo teplo kam předat. Při správně navrženém podlahovém topení, vychladlém obytném prostoru a teplotě vody kolem 40°C by měl být teplotní spád kolem 5°C. Jestliže je nižší, tak je buď velký průtok přes topné hady, nebo je špatný přenos tepla podlahou (předimenzované topení, špatně položené topné hady, nevhodná podlahová krytina atd.)
3) Tři stupně teplotního spádu bych ještě bral, ale 1-0°C je hodně málo. Už ohříváte jen vodu a nepředáváte teplo do prostoru. Kotel pracuje neekonomicky. Měl by být už vypnutý.
4) Ano i ve vašem topném systému musí být větve hydraulicky vyvážené. Voda jde cestou nejmenšího odporu a je jí jedno, jestli je v radiátorech nebo v topných hadech podlahy.
5) Pokud chcete poradit s rozdělovačem, tak pošlete foto. Takto podle popisu je to na dlouho a můžeme se každý nechtěně bavit o něčem jiném. Já podle otázek na fotce označím číslem věci a popíši funkci.

   Dobrý den, děkuji za Váš čas.
1) Projekt jsem nedostal od giacomini, ale napsal jsem jim, ať mi ho zašlou. Bez projektu to určitě nedělali.
2)3) Teplotní spád jsem měřil při vytopené místnosti, takže moje chyba. A potom jsem ho měřil, když kotel netopil, ale pouze v něm cirkulovala voda. Chtěl jsem nastavit hodně malou křivku, ale kotel je asi předimenzovaný. Při 0 stupních má požadavek na 28 stupňů, ale zvedne topnou vodu třeba na 45 stupňů a vypne a potom voda padá k 28–32 stupňům, dle zpátečky. Když je zpátečka 29, kotel má topnou vodu 29, když je zpátečka 30, kotel má topnou vodu 30. A když zvednu křivku a kotel má požadavek na 35 stupňů, tak kotel normálně topí, ale opět dle zpátečky. Jestli-že je zpátečka 29, tak topí na 34, když je zpátečka 30, topí na 35 - vždy rozdíl 5 stupňů.
   Takže kotel se rozhoduje dle zpátečky?
Samozřejmě, i když kotel netopí, ale jen cirkuluje vodu – místnost se vytopí. Nastavil jsem stejnou teplotu celý den a funguje, ale chci ať jede vše ekonomicky a ať se třeba kotel nepokazí kvůli tomu.
4) Hydronické vyvážení lze udělat normálně za provozu, když je místnost vytopená? Nebo musí být vychladnutá na 17 stupňů a začít topit?
   Chtěl bych to udělat nyní, zvedl bych teplotu místnosti třeba na 25 a křivku také a přiškrcoval, ale nevím, jak rychle přiškrcení zareaguje. Další věc je, na jakou rychlost nastavit čerpadlu a kolik povolit ten imbus na zpátečce, který je umístěný u té odbočky vpravo, než jde do stěny. A vlastně nevím, čím začít?
5) Rozdělovač posílám v příloze. Děkuji mnohokrát.

   Dobrý den.
Ad3) Ano, tento kotel bude nejspíše svůj výkon regulovat podle zpátečky a vypínat při překročení požadované teploty. Pokud je topná i vratná teplota na stejné teplotě, tak buď se nepředá teplo, nebo není průtok přes kotel. Kotli v základu nedělají dobře dvě věci: a) časté cyklování ZAP/VYP, což je neekonomické a kotel je celkově namáhán; b) malý nebo žádný průtok přes kotel. Zde není dostatečně odváděno teplo z výměníku a ten je nevhodně teplotně namáhán, proto se mi nelíbí uzavírací ventil na přívodu do rozdělovače (červená věc vpravo), tedy pokud nemůže kotel cirkulovat přes něco jiného, a zároveň uzavíráte všechny topné hady, což opět zastavuje průtok. Celkově mi to připomíná heslo vietnamského trhovce „Čím víc pruhů, tím víc Adidas“ :-D
Ad4) Místnost musí být vychladnutá, protože čím více je natopená, tak tím je menší rozdíl teplot a tím se předává méně tepla a tím se zmenšuje teplotní spád, protože průtok je konstantní. Zjednodušeně: předané teplo = rozdíl teplot (topná/vratná) * průtok
6) O zaregulování jsem toho už popsal mnoho jak na svém webu, tak v knize, proto jen zkráceně:
 a) Kotel vypnutý, případně zavřený červený ventil vlevo ať nám do toho kotel „nekecá“.
 b) Škrtící šroubení vpravo nechte zatím jak je.
 c) Uberte čerpadlo minimum.
 d) Všechny topné hady (každý by měl mít štelování průtoku) nastavte na 2-3l/min (nejčastější hodnota průtoku topnými hady). Začněte jedním hadem (ostatní zavřené) a pomalu přidávejte další. Pozor změnou jednoho se změní i ostatní. Pokud průtok klesne na všech otevřených hadech pod 2l/min, tak přidejte na čerpadle a pokračujte. Na konci by měly mít všechny hady průtok 2 až 3l/min (všechny stejně).
 e) Zapněte kotel na 40°C a dolaďte jednotlivé hady na teplotní spád 5°C (vychladnutý dům).
 f) Poté můžete nasadit termopohony. Protože zavíráním termopohonů měníte průtok a čerpadlo v podlahovém rozdělovači může regulovat jen v určitém rozsahu, tak se vám při více zavřených hlavicích sníží teplotní spád (voda tam teče moc rychle), ale s tím už v této konfiguraci moc nenaděláme.

   Dobrý den, zítra to zreguluju. Stačí místnost vychladnutá na 19-20 stupňů?
Čerpadlo lze nastavit na dynamický nebo konstantní tlak. Jak jej nastavit?
Červený ventil tam dávali asi proto, protože jsem chtěl topit krbem do podlahy, ale upustil jsem od toho. Nastavím ho tedy na nejvyšší teplotu. Hady jsou stejně na 90 stupňů a kotel pustí max 40.
Takže chápu správně? Všechny hady zavřené. Otevřu 1 hada – seřídím na 2-3l a pak začnu otvírat postupně další po 1 a seřizovat?
Knihu jsem četl, ale je tam seřízení pro radiátory – princip je asi stejný, ale úplně jsem to nepochopil, jak postupovat a nevěděl jsem jaké průtoky jsou ideální a jaký je teplotní spád u podlahovky.
Ale jinak kniha je skvělá. Jinak děkuji za pomoc, že odepisujete tak rychle. Ostatní se neobtěžují ani odepsat.

   Dobrý den, čím chladnější teplota v místnosti, tím lépe, ale 19°C asi stačí. Když budete seřizovat konkrétní místnost, tak otevřete okno a budete mít stálý odběr tepla pro optimální nastavení.
   Ano, otevírat po jednom, dolaďovat průtoky a zároveň výkon čerpadla. Na čerpadla dejte při nastavovaní konstantní tlak. Po nastavení a použití termopohonů nastavte stejnou hodnotu na dynamickém tlaku. Pozor, čerpadlo tlak a tím i průtok umí regulovat jen v omezeném rozsahu. Reguluje ho otáčkami cca 20–100% (dynamický tlak 50-100% nastavené hodnoty), takže pokud mu zavřete více než cca 3/4 odběrů, tak dynamický tlak enormně vzroste, protože už nemá čerpadlo kam regulovat.

   A jak tedy nastavím všechny průtoky na stejnou hodnotu a nebude ve všech okruzích stejný teplotní spád, tak doladím opět doštelovaním průtoku? Jak rychle zareaguje teplota po úpravě průtoku?
V knize píšete tuším 15 minut u radiátoru. Je to stejné u podlahovky? Děkuji.

   Dobrý večer, nastavíte průtoky 2-3l/min – to je takové „předregulování“ na standardní hodnotu. Poté doladíte teplotní spád na 5°C. Ten je závislý na délce topného hadu a tím na množství předaného tepla. Ideálně vše dělat při stejné prostorové teplotě.
   Podlahové topení má o dost větší teplotní setrvačnost a záleží na moc faktorech, takže je to problematické. Čím větší rozdíl teplot (topná voda 40°C a co nejnižší v prostoru), tím to bude „živější“. Při těch vašich 19°C to moc rychlé nebude. Vyzkoušejte si to na nějakém kratším hadu a uvidíte. Čím delší had, tím bude reakce pomalejší.

Odesílatel: rim@seznam.cz