Termostatické hlavice ANO či NE

   Dobrý večer prajem! Chcel by som Vás poprosiť o radu ak by to bolo možné: uvažujem o výmene starých ventilov na liatinových radiátoroch za nové termoregulačné ventily a hlavice. Potreboval by som vedieť, či má takáto zmena zmysel, a či k úspore nákladov na kúrenie stačí vymeniť len samotné hlavice a ventily a ak áno, akú značku by ste mi odporúčili (nie príliš drahú). Bývam v 2-podlažnom rodinnom dome, ktorý vykurujem plynom a plyn zároveň používam na ohrev TÚV, mám asi 15 ročný kotol s bojlerom vo vnútri kotla. Veľmi pekne ďakujem za cenné postrehy a rady, nakoľko som v tejto oblasti laik a akákoľvek rada má pre mňa cenu zlata.

   Dobrý den, chcete hlavice osadit z důvodu přetápění prostor nebo ke snížení spotřeby plynu?
   Pokud je chcete k regulaci tepelné pohody v domě, tak jsem určitě pro. Termostatické hlavice jsou určitě krokem, který by vám měl i ušetřit cca 10% spotřeby plynu. Začal bych s osazením v horním patře objektu. Je též důležité zregulovat průtok v systému, viz má kniha Regulace v praxi, a proto doporučuji ventily s regulací průtoku (na těle ventilu je kroužek se stupnicí). Jinak výrobce je jedno. Použijte ten tip, co vám doporučí topenář, který vám bude tyto ventily montovat, s požadavkem na zaregulování průtoku radiátory, viz předchozí podmínka. Toto by vám mělo ušetřit po seřízení dalších cca 5–10%.
   Pokud nad termostatickými hlavicemi přemýšlíte jen z důvodu snížení spotřeby plynu, tak bych se spíše zamýšlel nad výměnou kotle za nový s efektivnější plynulou regulací hořáku. Nepíšete, jaký typ kotle máte, ale všeobecně tato technologie oproti kotli systému ZAP/VYP ušetří nemalé prostředky (20–50%). Samozřejmě záleží na kvalitě kotle (nemá cenu kupovat nejlacinější kotel, protože potom na tom budete obdobně), na kvalitě provedení topného systému, zateplení budovy a dalších už méně podstatných parametrech.
   Zamyslete se nad tím a poraďte se svým topenářem.

Odesílatel: ko@centrum.sk