Tip pro záložní zdroje pro čerpadla a automatické kotle

   Ty co mě znají, vědí, že nejsem zastánce řešení přehřátí kotlů, topných systémů pomocí záložních zdrojů, protože je to další zařízení na topném systému a celkem důležité na kterém může dojít k poruše. Upřednostňuji jednoduché neelektrické řešení, pomocí samotížného vychlazovaní například pomocí radiátorů, nádrží atd., ale někdy se požití těchto záložních zdrojů nelze vyhnout. Protože jsem narazil na dvě firmy, které mají zajímavé výrobky a každý o nich nemusí vědět, tak vznikl tento článek. 

Astip Zajímavá je firma ASTIP http://www.astip.cz, která vyrábí záložní zdroje, UPS a nabíječky. Vypadá to, že funkce jednotlivých zdrojů je propracovaný, funkce je dobře popsaná včetně charakteristik, tak abyste věděli, co od vybraného typu můžete čekat. Hlavní výhodou je jejich optimalizace pro tepelnou techniku tj. čerpadla a přizpůsobení pro jednotlivé automatické kotle na tuhá paliva. Pokud řešíte přehřátí kotle, topného systému, tak byste se sem měli podívat, když už pro nic jiného, tak pro inspiraci. Též vyrábějí záložní zdroje pro požární zabezpečovací zařízení. Ceny jednotlivých zdrojů se dozvíte v E-shopu, který je dostupný ikonou v hlavičce jednotlivých stránek (jsem si této ikony ze začátku vůbec nevšiml :-)). Cena není nejnižší, ale v porovnání výkon/cena je podle mého výhodná.

Jablotron Další a lacinější možností zálohování pro malé aplikace je systém firmy Jablotron http://www.jablotron.cz/cz/Katalog/topeni/obehova+cerpadla, kde je baterie i čerpadlo vyvinuté přímo pro konkrétní případ a tudíž lze dosáhnout dlouhé doby zálohy s minimem prostředků a tudíž za velmi nízkou cenu. Dalším bonusem je, řídicí jednotka dobíjení je použitá i pro další zajímavé funkce. Jednotka může řídit čerpadlo a regulační ventil na základě dvou teplot a jednoho povelu od termostatu. Podpůrné funkce jsou použitelné například pro topení s kotlem na tuhá paliva, topení na konstantní teplotu z akumulační nádrže, solární ohřev nebo jako prosté zálohové čerpadlo spínané například termostatem. Pokud řešíte jednoduché aplikace v rodinných domech, tak se podívejte na toto řešení.

   Stálý čtenáři tohoto webu určitě vědí, ale pro ostatní zdůrazňuji, že tento článek není lacinou reklamou, ale upozorněním na zajímavý výrobek.