Tříbodový prostorový regulátor

   Dobrý den, již nějakou dobu sleduji vaše stránky, ale odpověď na mou otázku jsem tu zatím nenašel, proto bych měl na vás otázku. Potřeboval bych poradit s regulací podlahové topení v RD. Mám automatický kotel Dakon dor n20 automat, kterým natápím akumulační nádobu, ze které tahám teplou vodu do podlah přes ESBE VTA322 (nyní již vím, že toto je špatně zvolený typ 3-cest. ventilu) a za tímto mícháním mám čerpadlo Grundfos Alpha 1. Míchání funguje tak jak má bez problému, ale můj problém je ten, že v míchání je nastavena jedna teplota cca 30°C a čerpadlo mi spíná prostorový termostat Electrobock PT22 pouze on/OFF regulace s hysterezí 0,1°C. Podlahovky samozřejmě místnost přetopí cca o 0,2°C a tím pádem než místnost vychladne o 0,3°C, tak voda v podlahách velmi zchladne. Mohl byste mi prosím poradit nějaké jiné míchání, nejlépe i s nějakým servopohonem, který by míchal teplotu vody dle dosahované teploty v místnosti (např. v místnosti bude nastavena na PT 23°C a jak mile bude teplota v místnosti dosahovat této teploty, tak míchání začne ubírat teplotu vody do podlah). Míchacích sad i se servopohony je mnoho, proto bych potřeboval vědět přesný typ a nejlépe i nějakou řídící jednotku, která by to celé ovládala. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

   Dobrý den, ideální by byl volně programovatelný řídicí systém, kde lze vytvořit cokoli, ale pokud nepotřebujete zregulovat i něco jiného, tak nepůjdeme na komára s tankem.
Stávající třícestný ventil bych zachoval pro regulaci maximální teploty do podlahového topení například 48°C. Za něj bych dal (mám dobrou zkušenost s touto sestavou): trojcestný směšovací ventil ESBE VRG 131. Je důležité znát přesně průtok a podle toho určit Kvs, jinak bude ventil regulovat špatně. Na to osadit přes montážní sadu MS-NRE 6 regulační servopohon s přepínacím kontaktem BELIMO HT 230-3-S. U tohoto pohonu nastavíte pomocný kontakt na 5% otevřeno a bude spínat nejlépe přes oddělující relé čerpadlo. Vlastní pohon bude ovládat třípolohový regulátor SIEMENS REV 34. Popis funkce a případně alternativní sestavy najdete na https://w5.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/produkty_a_sluzby/IBT/mereni_a_regulace/regulatory/programovatelne_termostaty/Documents/NC206Rev34akumulaceAplikacniList.pdf. Tyto komponenty lze zakoupit na www.zefin.cz. Zapojit by to měl elektrikář. Najdete i lacinější, ale pro mě je zásadní funkčnost, bezporuchovost, dlouhá životnost a poměr cena/výkon.

   Dobrý den, moc děkuji za rychlou odpověď. Zapomněl jsem napsat, že do budoucna plánuji z akumulační nádoby brát teplo ještě do přístavby garáže, kde budou pouze radiátory a tam bych chtěl jet na normální vyšší teploty. Koukal jsem na odkaz, co jste posílal, na ten siemens a nějak se v tom vůbec nevyznám. Pokud by Vám to nevadilo, měl bych ještě nějaké dotazy ohledně mého problému. Jak jsem již psal minule, tak jsem hledal různá řešení a regulace atd. našel jsem na internetu směšovací 3-cest. ventil od firmy Regulus (https://m.regulus.cz/cz/ventil-smesovaci-tricestny-lk-840-1-f-kvs-6-3) na který se dá dokoupit servopohon. Jeden známý mi doporučoval celou regulaci řídit ještě ekvitermní regulací (https://www.bola.cz/ekvitermni-regulator-smesovaciho-ventilu-esbe-cs-431n?gclid=CjwKCAiA99vhBRBnEiwAwpk-uMZf0bMS6KW3gG9cXPUPfxu3P4DD7WDM0iRzX8x9XhBLjT_XPfALcRoC_JAQAvD_BwE ). Anebo nějakou řídící jednotkou od firmy Honeywell, která umí řídit jak směšované, tak i nesměšované okruhy. Nevím bohužel ale žádné její označení ani typ. Myslíte, že by byla i nějaká levnější varianta, popř. neexistuje nějaká sada, která je již přednastavena na tuto regulaci? Omlouvám se za mnoho otázek a doufám, že mi alespoň na některou z nich opovíte :-) předem děkuji.

   Dobrý den, pro možnost natápět akumulační nádrž na vyšší teplotu jsem tam zachoval stávající omezovač teploty (trojcestný termoventil).
Trojcestný ventil od Regulusu je stejné konstrukce jako mnou navrhovaný ESBE VRG 131, jen musíte být obezřetný u Kvs, kde zaslaný odkaz na Regulus má Kvs 6,3 (6,3 m3/hod), což se mi zdá hodně moc. Nenapsal jste průtok v topných hadech, takže se můžu jen dohadovat, ale viděl bych to na Kvs kolem 1,5 m3/hod. Jestliže zvolíte malé Kvs, tak tam neprocpete výkon, pokud zvolíte velké Kvs, tak se regulační ventil bude chovat jako otevřeno/zavřeno a teplotu do podlah nezregulujete.
   Ekvitermní regulace od ESBE (internetový odkaz firma BOLA) se zdá zajímavý, ale má to jeden nedostatek, nemám to odzkoušené. To samé od firmy Honeywell (tam pracujeme jen s řídicími systémy a termostaty). Jestliže máte v okolí dobrého technika měření a regulace, tak můžete experimentovat, jinak doporučuji se držet mnou navržené sestavy. K montáži budete potřebovat jen elektrikáře a topenáře a uvedení do provozu si budete teoreticky udělat sám, takže práce (minimum) + materiál (dražší), ale bude to za stejné peníze, jako byste pozval odborníka, který sice dá lacinější materiál, ale práce bude podstatně dražší (když tedy beru, že má být celek funkční minimálně tak, aby splnil vaše očekávání).

   Dobrý den, děkuji za opověď. Použiji Vámi doporučený materiál, ale měl bych bohužel opět nějaké dotazy. Akumulační nádobu nyní natápím na 60°C, používám jí více méně jako anuloid, a ne jako akumulaci (a do budoucna do ní chci vsadit topnou tyč 6kW jako záložní zdroj, kdyby například v zimě došlo k poruše kotle), vyšší teplotu do radiátorů jsem právě myslel těch 60° oproti cca 35°C do podlah. Stávající ventil ESBE VTA 322 1" má pouze 1,6 Kvs, a přijde mi, že je to málo, protože na nejvyšší rychlost čerpadla jde do průtokoměrů max 1-1,2litru. A bohužel nevím, jak Kvs správně vypočítat. Máme dvě patra dole 8 a nahoře 9 okruhů dohromady je toho cca 130m2, hadice je použita Alpex průměr 16mm. Nejraději bych stávající ventil vymontoval a nahradil Vámi navrhovaným ventilem ESBE VRG131 ale s nějakým zřejmě vyšším Kvs. Myslíte, že by šel použít servopohon ESBE ARAa 661 230v 120s? (https://www.bola.cz/servopohon-esbe-ara661-230v?gclid=Cj0KCQiAvebhBRD5ARIsAIQUmnm8ytERZAIcifqtRSn57f8BzLI7OLvIfrMHNgWgsIVnLjqg4dBB_BQaAkEaEALw_wcB) tento pohon bych mohl mít zadarmo od známého, kterému zbyl a nikdy nenamontoval. Další dotaz bych měl k termostatu siemens. Pokud to chápu dobře tak 3 cestný ventil řídí právě tento termostat? A teplotu topné vody řídí také? Jaký musí být připojovací kabel k tomuto termostatu? Mám připravený kabel pouze CYKY 3x1,5 bude tomu vyhovovat? Děkuji za odpověď a omlouvám se za mnoho dotazů.

   Dobrý den, začneme od začátku. Jaký průtok a teplotní spád má být v topných hadech budete mít v projektu topení. Když vyjdu z toho, že jste zariskoval a topení jste udělal bez projektu, tak nejdříve prověříme teplotní spád, tj. jestli topné hady pracují (předají teplo) v ideálním režimu. Protože teplotní spád (rozdíl teploty přívod/vratná) neznáme, tak si ho definujeme na nejčastější hodnotu 5°C. Nechte podlahy vychladnout a poté do ní pusťte 40°C. Musí se vám vracet 35°C. Jestliže vratná teplota bude nižší, tak je tam malý průtok a musí být Kvs u termoventilu větší. Pozor na to, na plováčcích u topných hadů jsou litry za minutu a Kvs je v m3/hod. Podle mích zkušeností se průtok topným hadem pohybuje kolem 2 až 3 l/min, ale u vás to může být jinak (důležitý je teplotní spád, který prověřte). Když vyjdu z obecného zadání tak: 17 topných hadů (8+9) * 180 litrů/hod (3l/min * 60min) = 3060 litrů/hod = 3 m3/hod = Kvs 3, což znamená, že stávající ESBE VTA 322 1“ s KVS 1,6 je malý. Pokud vezmu vaši ideu, vymontovat stávající termoventil a nahradit ho jiným regulačním ventilem, jen tak nepůjde. Prostorový regulátor nereguluje na teplotu topné vody, takže musí mít topnou vodu připravenou, tj nesmí být vyšší, než může jít do podlah (vysvětlím později), proto pokud pojedete na vyšší teploty kvůli radiátorům, tak musí být termoventil zachován. Navrhuji termostatický směšovací ventil ESBE VTA 532 35-50 °C G 20 s Kvs 3,2 (jestliže stávající Kvs je malé). Za něj osadit VRG 131 20-4 s Kvs 4 (jestliže stávající Kvs je malé). Servopohon ESBE ARA 661 230V můžete použít (mám raději Belimo, ale i tyto pohony nejsou špatné). Prostorový regulátor Siemens REV 34 reguluje třícestný ventil podle prostorové teploty a teplota topné vody ho nezajímá. Princip je takový, že pokud aktuální prostorová teplota nedosahuje nastavené, tak „krokuje“ ventilem do otevřena (jak rychle a další parametry se nastavují v regulátoru). Když dosáhne prostorové teploty, tak servopohon zůstane někde stát (kam až došel, tj. někde mezi 0 až 100%). Pokud aktuální prostorová teplota přesáhne nastavenou, tak regulátor opět „krokuje“ nyní ale do zavřena. Pokud je regulátor dobře nastaven, tak by se měl servopohon zaregulovat někde mezi 20-80%. Kabel k termostatu musí mít tři žíly (dráty) po kterých půjde fáze, takže pokud tam není zelenožlutý, který se nesmí přeznačovat, tak by to mělo být OK.

   Dobrý večer, omlouvám se, že odpovídám až po tak dlouhé době. Byl jsem pracovně mimo domov a nemohl jsem vyzkoušet váš postup. Nic méně jsem Váš postup již vyzkoušel a výsledek je takový, že voda se vrací studenější než o zmiňovaných 5°C. Nadále budu postupovat dle Vašich rad a nainstaluji Vámi zmíněný materiál. Mockrát Vám děkuji za rady, velmi mi to pomohlo. Na internetu jsem se dočetl, že jste vydal knihu, je to pravda? Popř. mohl byste mi napsat, kde bych si jí mohl koupit (knihkupectví nebo nějaké www stránky). Za odpověď Vám děkuji.

 Dobrý večer, rád jsem pomohl. Budu rád, když na píšete, až bude vše hotovo pro ostatní vlastní zkušenost s tímto řešením.
 Knihu můžete zakoupit v nakladatelství BEN. Klasická kniha http://shop.ben.cz/cz/151260-regulace-v-praxi.aspx, nebo elektronická verze v PDF http://shop.ben.cz/cz/451260-regulace-v-praxi.aspx.

Odesílatel: tomas1@seznam.cz