Vaillant ecoTEC pro 246/5-3

   Dobrý den, mám dotaz a prosbu. Nevím, na jaké hodnoty mám nastavit kotel, aby měl co nejmenší spotřebu teďka v zimě. Topení mám vypnuté na režim dovolená a topím zatím v krbu, ale nevím nakolik mám mít vodu nebo kolik jsou ideální hodnoty, aby kotel neustále nespínal a neohříval. Vodu mám nastavenou na 35 a sprchovat se dá normálně. Je lepší třeba na kotli na noc přidávat stupně a přes den ubírat nebo je lepší to nechat nastavené celou zimu na nějaké stupně? Chci docílit co nejmenší spotřeby. Mám přenosný termostat a pokud ho nechám dole v obýváku tak kotel běží celou noc, protože prostě tam je zima a neustále dotápí na 22. Mám tady termostat nastavený na 22 nechat v místnosti kde chci 22 to znamená nahoře v ložnici? Bydlím v domě 12 let a buďto mi je horko nebo zima. Není na vás nějaký telefon děkuji Martin.

   Dobrý den, telefonní číslo je, ale tuto „poradnu“ dělám ve svém volnu, kterého už tak moc není a hovory už časově nezvládám.
Bezdrátový termostat neznamená přenosný. Prostorové termostaty (regulátory) i kotle se nyní většinou „učí“ chování topné soustavy a pokud měníte podmínky nedocílíte dobrého výsledku. Termostat umístěte na nejvhodnější místo a už s ním nehýbejte. Umístění v ložnici se mi nezdá ideální, protože na spaní se většinou chce nižší teplota. Termostat umístěte do místnosti, kde nejvíce pobýváte a chcete udržovat konstantní teplotu.
   Nenapsal jste, jestli máte radiátory nebo podlahové topení, ale podle popisu nejsou správně nastavené průtoky a vy se snažíte řešit termostatem důsledek, ale příčina problému bude v topném systému. Více si můžete přečíst na mém webu. Například: https://valter.byl.cz/prutoky. Kotel by měl jet co nejdéle na minimální výkon a necyklovat. Pro podrobnější posouzení se musíte více rozepsat o domě, topném systému, provozu domácnosti atd. Nejlépe s fotkami.

   Dobrý den děkuji velice já samozřejmě vaši radu ocením. Zítra bych Vám poslal fotky kotle mám radiátory a podlahové topení. Topím plynem. Právě dřív jsem neřešil, kolik mám nastavenou teplotu na kotli na vodu se měl třeba 60 a topení jsem měla pětadvacet na 26 protože přítelkyni byla stále zima. Jenže teď ze 30 platím 90. Tak právě nevím, jak to nastavit na kotli ty stupně. Podlahovku mám v přízemí i nahoře otevřený kohout na 5. Je to dřevostavba a dole je celkem zima. Proto když jsem nechal termostat dole a nastavil 24 tak to běželo furt protože se to dole hůř vytápělo.

   Dobrý den, čím více informací mi dáte tím budou mé rady přesnější. Prosím označujte teplotu teplé vody do vodovodní baterie (bojler) jako TUV (teplá užitková voda) a teplou vodu do topení jako TV (topná voda). Napište, jestli máte snímač venkovní teploty, vyfoťte rozdělovač podlahového topení, upřesněte místo osazení kotle (nejlépe topenářský projekt nebo půdorys budovy).
Když to hodně zjednoduším, tak obecně by měly být nastaveny průtoky jednotlivými spotřebiči (topné hady i radiátory) tak, aby ve všech místnostech byla stejná prostorová teplota. Jak bude vysoká se dělá teplotou topné vody. Jestliže je někde zima a někde teplo, tak to ukazuje na problém se špatně nastavenými průtoky jednotlivými spotřebiči tepla.

Odesílatel: arm@seznam.cz