Voda z kotlů neproudí přes anuloid

   Dobrý den pane Valter. Na internetu jsem našel Vaše stránky, kde radíte lidem s problémy s topným zařízením. Rád bych se na Vás obrátil s prosbou o pomoc. Mám ve firmě 3 kotle na dřevoplyn od firmy Atmos (2x80kw,1x50kw). U všech kotlů je třícestný ventil a pak anuloid a dále se rozvody rozdělují na tři větve (kanc., lakovna, dílna). Toto zařízení je staré 8 let. Poslední roky se nám topení neustále zhoršuje a zhoršuje. Teplá voda se v anuloidu nepředává dál. Před anuloidem je na manometru teplota vody 100°C, na vratce 30°C. Za anuloidem má voda na výstupu i vstupu 30°C. Četl jsem na Vašich stránkách Vaše odpovědi jiným lidem a tak jsem propral všechny filtry, šteloval jsem průchod čerpadel, ale nejsem schopen tuto závadu odstranit. (Bohužel firma, která toto instalovala, si taky neví rady.)
   Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je možné anuloid úplně odstranit ze systému? Dříve, ve staré kotelně jsem měl kotle stejné, dvě větve a fungovalo to bez problémů. Vážený pane Valter, budu moc rád, když si uděláte čas a odpovíte na můj dotaz. Moc děkuji, mějte se pěkně.

   Dobrý den, anuloid neodstraňujte! Když bych to měl k něčemu přirovnat, tak přeci, když Vám přestane jet auto, tak přeci nevyhodíte výfuk, i když se zdá, že je tam k ničemu, ale hledáte závadu, proč to nejede :-).
   K vašemu problému. Nemám dostatek informací, ale je zjevné, že problém je způsoben malým průtokem. Ve vašem případě bych postupoval asi takto. Musíme najít kde je to „přicpané“, jestli na primární straně (okruh kotlů) nebo sekundárním (okruh topných větví). Nejlépe se do topného systému dostanete právě u anuloidu, takže postup:
 1) Zkontrolovat tlak topné vody v topném systému. Musí tam být více než 100kPa.
 2) Spodním odkalovacím kohoutem zkusit jestli není zanesen anuloid. Prudce otevřít! Do kýblu musí pod velkým tlakem stříkat čistá voda. Zkontrolovat funkci automatického odvzdušňovacího ventil na vrchu anuloidu, jestli není anuloid zavzdušněný. Pokud je to v pořádku, tak odmontovat anuloid z přírub, vyčistit ho a zkontrolovat průchodnost. Píšu ideální stav montáže. Vím, že topenáři to někdy nedělají, jak by měli a potom je problém, ale alespoň víte, jak to má správně vypadat.
 3) Pokud je anuloid venku, tak zkontrolujte průchodnost kotlového okruhu a to tak, že do horní trubky napojíte užitkovou (pitnou) vodu z vodovodního řádu a spodní necháte otevřenou. Voda musí bez problému protékat. Pokud ne, musíte najít problémové místo. V zásadě můžou být tyto, řazené podle pravděpodobnosti: zanesený nějaký filtr (vše co vypadá jako mírně položené T a nevedou do toho tři trubky je filtr nebo zpětná klapka) to poté otevřít zkontrolovat, případně vyčistit; pokud je tam třícestný termoventil na hlídání teploty zpátečky např. od ESBE či LADOMAT od Atmose tak pokud se kotel uvaří, tak odejde termopatrona a poté se to může chovat takto (v podstatě je tam vlnovec, který přepíná průtok a pokud se zkroutí, tak nefunguje. Též stárne, ale 8 let není velký věk, pokud se to provozuje správně. Zkontrolovat, případně jeden objednat a vyzkoušet. Doporučuji o 10°C menší než je požadováno cca. 55-60°C; zanesený kotel nečistotami. Zkusit propláchnout vlastní kotel. Pokud se neodkaluje a není osazen filtr, tak může být kotel klidně do půlky plný nečistot (i to jsem viděl); uvařili jste kotel a zkroutili se vrtulky čerpadel nebo jsou plné nečistot. To, že se točí čerpadlo, neznamená, že čerpá. Otevřít alespoň jedno čerpadlo (většinou imbusy zepředu čerpadla; zkontrolovat vrtulku a chod čerpadla.
 4) Pokud není problém na kotlové straně, tak bude na sekundární straně. Postupujte obdobně jako u primární strany.
Myslím si, že řešení je v tomto soupisu, ale kde to na dálku nedokážu říct. Když už to budete mít rozdělané, tak systém důkladně propláchněte a naplňte upravenou vodou. Pokud se to nepodaří, tak mi napište váš postup a výsledky jednotlivých zkoušek a pošlete fotky kotle včetně sestavy za ním, anuloidu a rozdělovače topných okruhů.

   Dobrý den pane Valter, ještě jednou moc děkuji za Vaše vyjádření k mým problémům s kotelnou. S technikem od firmy jsme postupovali tak jak jste mě napsal.
-kontrola ucpaných trubek,(byly v pořádku).
-kontrola čerpadel,(točí se).
-výměna vnitřků třícestných ventilů za nové, s nižší teplotou otevírání (staré byly špatné, jakmile jsme namontovali nové, systém začal fungovat).
   Takže ještě jednou Vám moc děkuji za Vaši Radu. Pošlu Vám nějaký příspěvek na provoz Vašich stránek. Pokud budete mít čas, rád bych se ještě zeptal, jaké mají být nebo podle čeho se zjišťují rychlosti na čerpadlech
a) na okruhu u kotlů?
b) na topném okruhu?
Ještě jednou moc děkuji za Váš čas, moc jste mně pomohl.

   Dobrý den, jsem rád, že vše proběhlo k vaší spokojenosti. Jen doplním, abyste si dal pozor na přetopení kotlů, protože k poškození dochází špatným proplachováním kotle a tím k jeho přetápění. K vašim otázkám:
   ad b) Nejprve odpovím na otázku topných větví, protože poté lépe nastavíte kotlový okruh. Celá topná zóna by se měla chovat stejně a velmi záleží na zaregulování průtoku radiátory, které je popsané v mé knize a protože to nechci opět vše psát, tak jen zkráceně. Nechte vychladnout dům, aby byl „hladový“. Kotle nastavte tak, aby do topné zóny šla konstantní teplota 60°C a všechny radiátory byly otevřené a dávali maximální výkon (proto vychladnutý dům). Z každého radiátoru by se měla vracet teplota cca. O 10°C nižší tj. 50°C. Pokud bude teplota na vratné vodě vyšší, tak radiátor nepředal výkon a je nutné průtok přiškrtit. To budou nejspíše první radiátory od kotle. Následně dostanete výkon i do dalších radiátorů až se dostanete na konec topné větve. Čerpadlo by mělo být nastaveno tak, aby i na posledním radiátoru byl stejný rozdíl 60/50°C. Pokud netopí poslední, tak přidat na čerpadle. Následně ubírat tak, aby tam nebyl zbytečný dynamický tlak, ale aby topil i poslední radiátor. Protože jsme udělali stav při maximálním odběru tepla, tak nebude problém při uzavírání některých radiátorů. Jen doplním, že pokud jsou použity termostatické hlavice, tak by mělo být osazeno elektronické čerpadlo, které řídí otázky na základě nastaveného tlaku.
   ad a) Kotlový okruh by se měl chovat stejně, viz kniha (anuloid - papírová knihaelektronická verze). Čerpadla nastavit na co nejnižší otáčky tak, aby teploty vratných vod kotlový okruh/spotřebiče byli stejné tj. při testu 50/50°C a topná voda kotlový okruh/spotřebiče byli též stejné, nebo se lišili maximálně o 5°C tj. 65/60°C (ideální stav 65/65-62°C).

Odesílatel: mar@gmail.com