Výběr kotle

   Ako laik riešim problém náhrady kúrenia klasickými "gamatmi" za radiátory a kondenzačný kotol. Kotol by mal zohrievať aj úžitkovú vodu. Je navrhnutý kondenzačný kotol PROTERM Tiger Condens 25 KKZ42: model so zabudovaným 42 l zásobníkom; rozsah výkonu pre vykurovanie: 5,4 – 19,6 kW (pri tepl. spáde 50/30°C); rozsah výkonu pre ohrev TV: 5,1-25,5 kW, menovitý prietok teplej vody pri ∆t 30°C: 18,5 l / min. Keďže sa jedná o dom obývaný hlavne v období mimo vykurovacej sezóny a počas vykurovacej sezóny predpokladám hlavne temperovanie na teplotu 13-15°C mám obavy, že výkon kotla (z pohľadu prípravy úžitkovej vody vhodný) bude viesť k cyklovaniu kotla pri kúrení.
   Moja otázka znie ako to riešiť s pohľadu minimalizácie nákladov na kúrenie, nákladov na spotrebu elektrickej energie kotla a poruchovosti kotla ako možného dôsledku cyklovania? Hrubé výpočty spotreby energie domu hovoria o cca 10kW.

   Dobrý den, elektrická spotřeba plynového kotle je zanedbatelná. Důležité pro kondenzační kotel je mít co nestudenější vratnou vodu aby kondenzační výměník měl co největší účinnost. Proto je dobré navrhovat systém na co nejmenší tepelný spád. Cyklování kotle při velkém minimálním výkonu kotle nemá vliv na poruchovost, ale na životnost kotle a efektivitu provozu. Při tomto rozsahu prací velmi doporučuji si nechat zpracovat projekt topení. Aby kotel nadměrně necykloval, tak topný systém musí fungovat dobře jako celek. Pokud to přirovnám například k autu, tak musí fungovat dobře motor, volant i brzdy, jinak je to auto k ničemu. Takže z tohoto vyplívá, že jenom určení kotle nic neřeší. Toto nevhodné řešení problému (vynechání zpracování projektu topení) vám neposvětím. 90% topenářských montážních firem vám zakázku bez projektu neudělá podle vašich představ, takže jsme zase u projektu topení.
S případnými následnými problémy jsem ochoten poradit, ale v tomto stavu to nemá smysl.

Odesílatel: pavol@gmail.com