Výběr plynového kotle

   Mám prosbičku či spíše dotaz - dle svých zkušeností, jaký byste doporučil nový plynový kotel do dvougeneračního zděného domu stáří odhadem cca 40-50 let se sedlovou střechou, plášť je zateplený polystyrénem, střecha a sklepy nikoliv, otopný systém je samotížný. Nyní používají starý plynový kotel a kotel na tuhá paliva. Ztrátu objektu odhaduji na cca 25kW podle pravidla 1kW výkonu na 10m2. Není problém upřesnit další parametry, budou-li pro výběr nutné. Teď jde spíše o to, kterého výrobce vybrat z hlediska optimálního poměru cena/výkon, však to znáte z praxe... ;-) Předem děkuji za tip (y)!

   Dobrý den, já přicházím k akcím, kde už je plynový kotel osazen (navrhuje a dodává topenář), ale můžu přispět radou, jak bych postupoval já.
   Podle mého nejzásadnější je mít kvalitního servisního technika kotle. Můžete mít sebelepší kotel, ale pokud není dobře nastaven, jak po stránce výkonu, plynu, regulace, tak je výsledek mizerný. A protože takových je málo, tak kotle většinou chodí, jak chodí a výrobci se snaží omezit jejich zásahy. Takže já osobně bych získal kontakt na plynaře „profíka“ v místě instalace, případně si dovezl svého a zeptal se na jeho názor. Každý dobrý servisák má oblíbenou nějakou značku, kterou dokonale ovládá a tam je podle mého klíč k úspěchu. Horší dobře seřízený kotel je lepší, než lepší kotel jen fláknutý na zeď servisákem amatérem.
   S ohledem na samotíž nemá smysl kondenzační. Jsou dva principy. Horší bezejmenný kotel, který většinou stojí 1/3 ceny, ale vydrží cca 1/2 životnosti značkového kotle (5-10let vydrží; 5-7 už začínají problémy). Doporučuji tam kde je horší prostředí tj. sklepy, prašnost, vlhkost, či není problém kotel měnit, protože v konečném důsledku máte nový kotel se zárukou a novým designem častěji, prostě nová věc je nová věc. Kdybych měl doporučit nějakou značku lepšího kotle tak bych šel do Junkerse, protože od začátku se specializoval na kotle menších výkonů a byl vždy trochu napřed před ostatními. Kdyby se ti žádný kotel nelíbil tak bych šel do Viessmanna nebo Buderuse, ale jsem asi ovlivněn nejčastěji nasazovanými kotli zde u nás na jihu Čech.

Odesílatel: kamil@a.cz

Komentáře

Dobrý den,taky řeším výběr

Dobrý den, taky řeším výběr vhodného kotle. Jedná se o byt v rekonstrukci 3+1 cca 75m2. Topenáři mi doporučili kotel Junkers CERACLASS ZW 24-2 DH AE. Ještě mám v hledáčku Junkers CERACLASS EXCELLENCE ZWC 24-3 MFA. Ten by měl mít plynulou regulaci výkonu. Ale nejsem odborník a tak bych nechtěl zbytečně kupovat kotel o cca 6000,- dražší. Děkuji za odpověď

Výběr kotle - odpověď

   Dobrý den, nejlépe Vám poradí zástupci firmy Junkers. V rychlosti jsem kouknul na oba typy. Regulaci výkonu mají oba! Já osobně bych šel do CERACLASS EXCELLENCE, protože má menší minimální výkon, tudíž bude méně cyklovat v přechodných obdobích, když je požadován menší než minimální výkon. Má též lépe propracovaný ohřev teplé vody (umyvadlo, dřez, vana), jeli to pro Vás důležité. Též je propracovanější regulace a o „hlavu“ v těchto jednoduchých instalacích jde především. Můžete napojit prostorový ovladač a ne jen termostat a lze i doplnit ekvitermní regulaci. Věřím, že větší investice se rychle vrátí. Pořizovací cena není všechno. Zkuste ještě svůj návrh probrat s topenáři. Třeba vědí co já ne ;-)

Dobrý den, díky za odpověď.

Dobrý den, díky za odpověď. Chtěl jsem se zeptat ohledně prostorového ovladače. Byl by vhodný tento? http://www.junkers.cz/pro_nase_zakazniky/produkty_junkers/detail_produktu/detail_produkt_705

Na stěně v pokoji je vyvedený kabel pro termostat. Jedná se asi o 3 žilový kabel (nevím přesně), půjde to zapojit? Vypadá to jako klasický kabel od el.instalace.  Jsem laik tak se omlouvám za nepřesnosti. Díky

Ovladač Junkers FR 120 - odpověď

   Dobrý den, tento ovladač vypadá moc dobře a podle mého budete spokojen. Připojení tímto typem kabelu není ideální, ale mělo by dostačovat, pokud bude délka cca. do 30m a nebude procházet kolem velkých zdrojů rušení, což nepředpokládám.

Díky za odpověď a zeptal bych

Díky za odpověď a zeptal bych se ještě, jestli není i alternativa k tomuto ovladači. Přeci jen stojí cca 3000,- Kč Myslím jinou zn než Junkers. díky

Náhrada ovladače Junkers FR 120 - odpověď

   Alternativa nejspíše bude, ale nevím, jestli je rozumné ji hledat. Cena není v porovnání s alternativami nijak vysoká a ovladač FR 120 bude „odladěn“ na tento typ kotle a proto bude podle mého dosahovat nejlepších výsledků. Při rozumném nastavení věřte, že za půl roku máte investici zpátky v podobě ušetřeného plynu.