Vypnutí čerpadla podlahového topení

   Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně ovládání/vypínání čerpadla pro podlahové vytápění.
Máme 2-podlažní RD, v 1.NP podlahové topení – rozdělovač IVAR Unimix vč. oběhového čerpadla, 2.NP radiátory. V referenční místnosti máme termostat SIEMENS REV24DC, který po dosažení požadované teploty vypne kotel (Protherm Ray), ale čerpadlo na rozdělovači podlahového topení běží dále, což není ideální. Existuje nějaká možnost, že bych pokojovým termostatem v 1.NP ovládal vypínání oběhového čerpadla podlahovky?

   Dobrý den, chcete-li ovládat prostorovým termostatem kotel i čerpadlo podlahového topení, tak nejbezpečnější řešení je použití dvou oddělujících relé. Termostat bude spínat nějakým ovládacím napětím dvě relé, kde jedno bude spínat kotel a druhé čerpadlo. Tento systém, ale předpokládá, že máte možnost spínat přívodní napětí do čerpadla (je samostatný kabel pro podlahový rozdělovač a lze se na něj rozumně napojit).
   Z mého pohledu lepší řešení je spínat čerpadlo místně, podle teploty topné vody, tj. pokud je k dispozici topná voda, tak čerpadlo běží, jinak vypne. Toto můžete realizovat zařízením k tomu určeným přímo od výrobce (IVAR.AC 614 E Ovládací termostat pro oběhová čerpadla) nebo jakýmkoli jiným termostatem, který má rozumný teplotní rozsah a spínací diferenci do 5°C. Upozorňuji, že se zde pracuje s 230V, a proto by měl zapojení provést elektrikář.

Odesílatel: antonin@seznam.cz