Webový server AMiT

Systémy W či W2, externí AWEB - programové vybavení AWDet (aplikační poznámka AMiT)

   Konečně jsem se dostal k otestování webového serveru v řídicích systémech AMiT a připravil jsem pro vás ukázku, jak by mohl takový webserver vypadat s pár postřehy uvedených níže.

   Mile mě překvapila funkčnost, vzhled i komfort tvorby webserveru. Práce mi šla od ruky a během půl dne jsem se seznámil s programem a vytvořil jednoduché stránky. V podstatě si osaháte jednotlivé typy prvků, nastavíte podle svého vkusu a už jen kopírujete a měníte navázané proměnné. Pokud si takto vytvoříte základ, tak další aplikace jsou otázkou velmi krátkého času. Jediná funkce, kterou postrádám je ZOOM tvořené webové stránky. Stránku vidíte v měřítku 1:1, a pokud chcete vidět nějaký detail a nemáte dobrý zrak, tak nemáte možnost si stránku přiblížit. Není to až tak podstatné, ale tuto možnost bych velmi uvítal. Zkusím to probrat s chlapy na podpoře a uvidíme, jestli je to záměr, neumím hledat v nápovědě, nebo to tvůrce nenapadlo, protože je to „ostrovid“.
   Po nahrání do stanice mi stránka „problikávala“, což může být někdy nepříjemné. Bylo to způsobeno velkým množstvím zejména textových prvků na obrazovce a malým výkonem webserveru. Problikávání jsem z 95% odstranil jednoduchým printscreenem obrazovky, vytvořením obrázku pozadí v malování a odstranění všech textových prvků, rámečků, čar atd. V podstatě jsem na stránce zachoval jen prvky navázané na proměnné a vše ostatní bylo na obrázku pozadí. Prvotní projekt jsem si nechal na případné rychlé změny a pro použití v dalších aplikacích a optimalizovaný projekt jsem nahrál do stanice jako „ostrý“. Vytvoření tlačítka pro generaci obrázku na pozadí by bylo velkým přínosem (vznesu návrh ;-)). Podle výkonu webserveru usuzuji, že byl tvořen hlavně pro přenosná zařízení (mobilní telefony, tablety), kde při rozumné tvorbě stránek dosahuje přijatelného výkonu a s minimálními náklady na čas i finance docílíte hezkého efektu, který pokud si nebudeme nic předstírat, prodává více než vychytaná funkčnost. S nasazením na větší aplikace bych byl opatrnější, protože webserver tyto ambice ani nemá, ale při vhodné optimalizaci provozu se jako nadstavba například pro vrátného, vedoucího pracovníka dá použít.
   Zatím mnou nevyzkoušené, ale podle mého určitě stojící za zmínku je archivování proměnných na SD kartu (s pár omezeními), které mi při různých příležitostech v sortimentu AMiTu chybělo a pro dlouhodobé sledování je neocenitelné. Též posílání mailů až už poruchových, odesílání archívů, provozních deníků a různých hodnot důležitých pro obsluhu při změně hodnoty, překročení limitů atd. je krok správným směrem.

Komentáře

XML

To už jsem s podporou taky probíral. Taková generace XML pouze s identifikátorem a daty by nebyla od věci. Nejen pro potřeby komfortnějšího zobrazení na externím webu by to bylo nejjednodušší řešení. Experimentoval jsem s vytvořením stránky poze s daty, ale špatně se s tím pracuje, protože nemají jednoznačný identifikátor a jsou tak jako tak "zapleveleny" formátováním. Respektive se jako identifikátor dá použít název prvku, ale protože ve výsledném HTML je formátování odděleno od zobrazení, tak se tam nachází vždy 2x. Takže je to trošku nepřehledné. Stejně tak se špatně pracuje s proměným počtem znaků.
Na druhou stranu si myslím, že své ambice současné řešení splňuje. Přístup přes telefon používám běžně a jsem s ním spokojen. Při současném "fofr" přenosu přes mobilní sítě není více ani potřeba.