Zapojení TČ

   Dobrý den, plánuji rekonstrukci topení – náhrada plynového kotle za monoblokové tepelné čerpadlo vzduch voda Mitsubishi puz-wm85yaa + vnitřní jednotka EHPT20X-YM2D. Jako záložní zdroj si chci ponechat současný kondenzační plynový kotel a čas ukáže. Topení je rozdělené na dva okruhy – v přízemí je podlahové topení a v podkroví deskové radiátory. Okruhy ovládané termostatem přes elektroventil se otevírá okruh a spouští kotel – vše funguje, jak má. Teď k dotazu v obrázku posílám schéma zapojení TČ na současný rozvod. Bude to tak fungovat z pohledu laika vidím dvakrát směšování – jednou v rozvaděči a podruhé třícestným ventilem ovládaným TČ a dvě čerpadla za sebou.
Další dotaz zní na venkovní jednotce je připojení 1" a v nabídce je CU rozvod 28 mm – nestačí CU 22mm? A jaký je Váš názor na rozvody topení měď vs Fiber Basalt Plus?
Děkuji za Váš čas a přeji hezký den.

   Dobrý den, začnu klasickou připomínkou, že byste si měl nechat udělat projekt topení. Radiátory by měli být použité nízkoteplotní. Čím více přizpůsobíte topný systém pro tepelné čerpadlo, tím nižší budete mít provozní náklady. Znám i případy kdy špatným provozem a topným systémem dosáhli toho, že z tepelného čerpadla udělali v podstatě elektrokotel (COP = 1,2).
Čerpadla za sebou nejsou. Jedno je pro dopravení topné vody do podlahového rozdělovače a druhé „točí“ vodu v topných hadech. Horší je, při natopení podlahového topení, zavře termostatická hlavice v podlahovém rozdělovači a čerpadlo od směšovacího uzlu jde „do tvrda“ a není chlazené čerpaným médiem. Toto zapojení není v hodné a podlahový rozdělovač by se měl upravit (demontáž termohlavice a čerpadla). Více se dozvíte z příspěvků na mém webu, napsal jsem o tom toho už spoustu (jvalter.cz/podlahove-topeni).
Připojení 1“ znamená, že vnitřek trubky je jeden palec (25,4 mm). U měděných trubek se udává vnější rozměr a síla stěny je 1mm, takže 28mm – 2mm = 26mm (cca 1“).
Co se týká plast vs měď je to individuální a záleží i na vlastním provedení (zručnost montážníka). Měď je o polovinu dražší, ale následně není problém s likvidací a část investice se vrátí. Pokud jsou finance a nebrání tomu nic jiného, šel bych do mědi.

   Dobrý den, děkuji za dostačující odpověď, o úpravě rozdělovače jsem již na Vašich stránkách četl jen jsem si chtěl být jistý.
O projektu vím a řeším, zatím třídím nabídky, současné topení s plynovým kotlem i s rozvaděčem který je na obrázku a je i v původním projektu provozuji již 20 let a vše funguje. Před rokem jsem měnil plynový kotel za kondenzační kotel a provozoval jsem jej na 45 °C a RD jsem vytopil na požadované teploty tak předpokládám, že TČ nebude problém i bez výměny deskových radiátorů v podkroví. Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji hezký den.

   Dobrý den, rozdíl v účinnosti TČ při výstupní vodě 30°C a 45°C je docela veliký, proto výrobci tepelných čerpadel udávají COP většinou při 30°C, kde je číslo hezky vysoké. U kondenzačního plynového kotle platí, že by se neměl provozovat nad 60°C, kde už je odběr tepla ze spalin minimální. U tepelného čerpadla platí, že čím nižší teplota topné vody (v rámci provozních teplot), tím vetší COP. Pokud chcete i snížit provozní náklady, musíte opět snížit teplotu topné vody, a protože jdete opět dolu, tak už nemusí radiátory výkonově stačit.

Odesílatel: zal@seznam.cz