Akumulační nádrž a tepelné čerpadlo

   Dobrý den, náhodou jsem narazil na Váš web a jde vidět, že tomu opravdu rozumíte, a hlavně taky rád poradíte. Tak bych Vás chtěl požádat o radu. Prosím Vás. Mám akumulační nádrž 1000L na ohřev TUV a topení do radiátorů napojenou na solární kolektory a v zimním období je vytápěna elektricky 18kW. A chtěl bych k ní připojit tepelné čerpadlo (asi vysokoteplotní kvůli radiátorům). Můžete mi poradit jaké TČ se kterým budu jen v zimě ohřívat tuto nádrž a jak ho zapojit do systému. A případně jestli to lze, tak v létě nevyužité TČ použít na klimatizaci. A taky by mě zajímalo, jestli nemám zbytečně moc velkou Aku nádrž. Nezateplený jedno podlažní dům cca 250 m² a na střeše tři solární kolektory. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.

   Dobrý den, nenapsal jste, o jaký typ tepelného čerpadla máte zájem, tak budu předpokládat vzduch/voda. Jako první si chce ujasnit, že tepelné čerpadlo je už z principu nízkoteplotní zdroj tepla. Odebírá energii vzduchu o nízké teplotě a pomocí okruhu s chladivem ho převádí na energii o vyšší teplotě. Čím je vyšší požadovaná teplota výstupního okruhu, tím více energie je potřeba k převodu a v krajním případě se můžete dostat na účinnost podobné elektrokotli. Poměr mezi dodanou energií a výslednou energií se nazývá topný faktor COP. Příklad: tepelné čerpadlo potřebovalo na výrobu 3kW tepelné energie 1kW elektrické energie, tak se COP rovná 3. Výrobci nyní udávají COP 4 až 5, ale to je v ideálních podmínkách (vysoké venkovní teploty např. 15°C a nízká teplota topné vody např. 35°C). Tyto ale většinou nejsou a podle mých zjištění se při IDEÁLNÍM zapojení topného systému průměrný roční topný faktor COP pohybuje kolem 3. Nejsem si jistý, jestli nedošlo k nějakému posunu ve vývoji chladiva, které nejvíce ovlivňuje přeměnu na vyšší tepelnou hladinu, ale z mích zkušeností při provozu na 60°C a více se může COP = 1 (máte jen drahý elektrokotel) nebo bude docházet k dohřevu vnitřním „elektrokotlem“, ale to se nikde nedočtete ;-) Byl byste tam, kde jste nyní s elektroohřevem v nádrži.
   Solární kolektory jsou spíše vysokoteplotní zdroj tepla. V krátký časový úsek dodávají hodně energie o vysoké teplotě, takže z popisu je zřejmé, že jsou to velmi rozdílné přístupy k dodávce tepla. Spojením těchto technologií je jako byste chtěl zkřížit benzínové a naftové auto s tím, že výsledek si vezme to nejlepší z obou. Takto to nefunguje… Pokud máte takovýto záměr, určitě byste si měl nechat zpracovat projekt od zkušeného projektanta topení, jinak budete velmi zklamaný. Abych vám dal alespoň něco k přemýšlení, tak vám řeknu, jaké varianty bych zvažoval já (elegantní, rozumně drahé řešení spojení soláry/TČ není, nebo o něm nevím, jen ty průměrné):
 1) Dva nezávislé topné systémy. Soláry pro ohřev TUV a části domu. V části udělat podlahové topení nebo vyměnit radiátory za nízkoteplotní a provozovat to s tepelným čerpadlem na co nejnižší teplotu topné vody. Případně zvětšit akumulační nádrž tak, aby soláry nahřály hodně vody na nízkou teplotu. Ale toto je opravdu nutno dobře spočítat, a to bych určitě svěřil projektantovy topení.
 2) Radiátory vyměnit za nízkoteplotní (ideálně udělat podlahové topení), jako zdroj tepla zvolit tepelné čerpadlo a soláry vyměnit za fotovoltaické panely, které by dělali zdroj elektřiny pro tepelné čerpadlo.
   Vše zahrnuje větší investice, ale pokud se to má v rozumné době vrátit (poměr cena/výkon), tak potřebujete nízké provozní náklady, a to docílíte jen topným systémem který „pasuje“ na zdroj tepla.

Odesílatel: z.@seznam.cz