AN a podlahové topení

 Dobrý den. Rád bych s Vámi zkonzultoval, popřípadě u Vás objednal návrh regulace podlahového topení.
 Je to možné? Mohu se na Vás obrátit? Jedná se o sestavu s akumulační nádrží s topnou patronou, kamny s výměníkem, a podlahovým topením a žebříky v koupelnách. Děkuji.

   Dobrý den, jelikož není den nafukovací, tak to vidím špatně. Zkuste kontaktovat p. Mácu www.maca-mar.cz a snad vás někam máčkne, ale nevím. Konzultaci nad projektem MaR bych asi nějak časově dal, ale takto to nebude jednoduché, protože profese topení a regulace musí postupovat pospolu a něco pasovat na hotové řešení je vždy časově náročné.

   Dobrý den. Děkuji za odpověď. Nechci Vás otravovat. Zkusím to u Vás ve firmě. Vlastně to úplně nespěchá. Topení topí, jen mám jednu pochybnost ohledně čerpadla Wilo podlahovky, které jede nonstop vlastně i když vychladne topná voda. To mi přijde divné. Podle mne by tam měl být příložný termostat pro vypnutí čerpadla po vychladnutí vody. Celkovou regulaci bychom realizovali asi až na jaře ale nevím, zda má smysl s ohledem na setrvačnost podlahovky. Četl jsem Vaše příspěvky, ale moc nejsem schopen to dát sám dohromady.
Pokud byste měl časem čas se na to podívat, budu rád a samozřejmě se s vámi vyrovnám. Děkuji

   Dobrý den, čerpadlo nemá termostat, protože se má zapnout na podzim a vypnout na jaře. Tento druh zapojení, rozdělovače podlahového topení, není určen pro váš druh topného systému, a proto se vám nezdá jeho funkce.
Ve vašem případě nemá být žádné čerpadlo v rozdělovači. V nejhorším případě má být spínáno s dopravním čerpadlem z akumulační nádrže + doběh 10 minut.
Spotřebiče z akumulační nádrže by měli být zapojeny takto: Z horní části čerpadlový topný okruh pro radiátory v koupelnách. Směšovací okruh pro podlahové topení s třícestným ventilem. Podlahový rozdělovač bez čerpadla s plováčky pro nastavení průtoků jednotlivými hady.
Právě toho jsem se bál, že topení je vytvořené bez rozmyslu nebo projektu. Vytvořte mi podklady -> nakreslete topenářské schéma, pořádný popis topného systému, domu, provozu domácnosti, fotky atd. a já se budu snažit udělat si na to čas.

Dobrý den. Děkuji moc budu se snažit dát dohromady podklady. Reaguji až nyní, našel jsem právě Vaši odpověď ve spamu.

   Dobrý den. Posílám projekt vytápění a nějaké fotografie. Topení, jak je funguje zatím dobře, jen jsem max. stáhnul čerpadla která poměrně hlučela. Možná je to tím, jak píšete, že jsou zdvojená, a to i proti projektu. Topenáři mi ale říkali, že je to nutné k posílení. Co se týče regulování topení, tak jsme doma ve všední den jen odpoledne. Čili v době 7-13h zde nikdo není a není nutno vytápět. Večer zatápíme v kamnech a natápíme maximálně akumulační nádrž. Kamna mají klapku přepínající z výměníku do akumulačního tahu pro případ přetopení akumulační nádrže. V noční době bychom také rádi topení omezili. Ale nejsem si jist, zda je to vzhledem k setrvačnosti podlahového topení možné. Také by bylo dobré, kdyby topení reagovalo na změnu venkovní teploty, jeli to možné. Máme vnitřní zateplení Multiporem, ale jsou zde i vnitřní masivní pro akumulaci krom podlahy, která je zbroušený pohledový beton tl. 50-60mm. Snad je to dostatečné info. Děkuji moc.

   Dobrý den, zaslaný projekt je jen pro stavební povolení, není to prováděcí projekt, ale měl nějakou myšlenku, která odpovídala dnešním standardům na šetření energiemi a s menšími úpravami by se s tím dalo něco dělat. Když to přirovnám k autům, tak taková Škodovka s přípravou na to udělat z toho BMW. Nevím, jestli to byl záměr, nebo finanční nouze, ale podle fotek topenáři vytvořili Trabanta, s kterým se toho moc dělat nedá. Takto by se to řešilo před 40 lety, kdy byly energie za hubičku (jsou i výjimky, kterými vás nebudu zatěžovat). V podstatě princip je takový, že nějak nabijete nádrž, ať už krbem nebo elektrikou a odběry nejsou nijak řízeny. Bojler nabíjíte, když je teplota v nádrži, ale není řešeno, že ho můžete natopit i na velmi vysokou teplotu, kdy může dojít k opaření i poškození vedení. Odběr do topení je čerpadlem bez směšovacího ventilu, kterým by se dala regulovat teplota do podlahového topení. Vše je řešeno na straně podlahového rozdělovače. Takže čerpadlo u nádrže tlačí vodu do radiátorů a podlahového rozdělovače. Čerpadlo v podlahovém rozdělovači zajišťuje oběh v topných hadech a termostatická hlavice zajišťuje připouštění vody z akumulační nádrže (čerpadlo u AN). Celkově bych to hodnotil jako funkční, ale neefektivní řešení.
   Závěr: Tuto zimo to přežít a vypínat elektrickou spirálu ručně co nejvíce, ať vás to „nesežere“. Nechat si zpracovat prováděcí projekt. Projektant by měl říci, jak dostat Vaše stávající provedení alespoň do rozumného stavu (Škodovka) a jak upravit podlahový rozdělovač. Poté bychom navrhli nějakou rozumnou regulaci podle vašich požadavků s tím, aby ji mohl nainstalovat i průměrný elektrikář (jestliže nebudou další požadavky na funkčnost). Následně provést úpravu topenářskou firmou a trvat na dodržení projektu.

   Dobrý den el. patronu máme nastavenou zatím jen na 30°C. Moc nespíná, když natopíme večer kamny, ale zatím není moc zima. Směšovací ventil je až v rozdělovači podlahového topení a míchá vratnou vodu z podlahového topení s teplou z AN. Snad to tedy vydrží přes zimu. Zkusím pozvat projektanta a domluvit úpravy, jak píšete.

Odesílatel: mar@gmail.com